Co denerwuje ginekologów w pacjentkach? Lekarz obala mity

Wizyta u ginekologa
Wizyta u ginekologa
Źródło: Kemal Yildirim/GettyImages

  Spotkanie z lekarzem ginekologiem często wiąże się ze sporym stresem. Pacjentki obawiają się nie tylko diagnozy, ale i martwią, że zostaną krytycznie ocenione przez medyka. Niewydepilowane strefy intymne, przyjście do gabinetu z partnerem czy niezmieniona bielizna - jakie zachowania pacjentek denerwują ginekologów najbardziej? Na to pytanie w rozmowie z Dzień Dobry TVN odpowiedział lekarz ginekolog położnik in spe - Bogusz Olszewski.

Co najbardziej denerwuje ginekologów?

Choć wokół wizyt u tego specjalisty narosło wiele mitów, okazuje się, że ginekolodzy mają własne zdanie na temat zachowania swoich pacjentek. Bogusz Olszewski w rozmowie z portalem dziendobrytvn.pl zdradza, czy kobiety odwiedzające gabinet lekarski bywają irytujące?

- Pytanie powinno brzmieć: Czy coś w ogóle może zdenerwować ginekologa? To lekarz, jak każdy inny. Ja wybrałem tę specjalizację, bo uwielbiam pracę z kobietami i domyślam się, że pacjentki czują się dobrze podczas spotkań w moim gabinecie. Jeśli ktoś się zdecydował na ten zawód, powinien wyróżniać się szczególną wrażliwością – stwierdził ekspert.

Zdrowie

Zdrowie

DD_20240108_Fit_rep_REP_napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Jak podkreśla Bogusz Olszewski, to, co ewentualnie może "zdenerwować" ginekologa to to, co nie spodoba się każdemu innemu lekarzowi: pacjent, który podczas badania nie jest w pełni szczery lub taki, który do końca nie potrafi określić, z jakiego rodzaju problemem przychodzi na wizytę.

- Osoby, które do mnie trafiają często mówią o obawach, które wynikają raczej z negatywnych narracji innych osób. Pamiętajmy, że zwykle mamy tendencję, by chętniej opowiadać o przykrych doświadczeniach, niż o tych pozytywnych. Istnieje też stereotyp, że badanie musi być nieprzyjemne, a lekarz może być niemiły czy opryskliwy. Spotkanie w gabinecie powinno przebiegać w pełnej bezpieczeństwa atmosferze, tak by pacjentki chętnie wracały i pamiętały o konieczności zbadania się przynajmniej raz w roku. Kobiety często przez lata pozostają przy tym samym ginekologu. Jeśli pojawi się taka potrzeba – zmieńmy go, jeśli coś w ostatniej wizycie nam nie odpowiadało - doradził lekarz.

Kiedy zacząć badania w kierunku niepłodności?
Materiał promocyjny

Kiedy zacząć badania w kierunku niepłodności?

Jak radzić sobie z zestresowana pacjentką?

Według lekarza przyczyn stresu przed wizytą w gabinecie ginekologicznym może być wiele. Niektóre pacjentki mają złe wspomnienia z przeszłości, opierają swoją wiedzę na relacjach koleżanek lub na tym, co przeczytają w sieci. Jak podkreśla Bogusz Olszewski, ten stres jest często nie do końca adekwatny do tego, czego pacjentka może się spodziewać po wizycie.

- Pacjentki czasem są tak bardzo zestresowane, że nie współpracują z lekarzem w czasie badania. Ważne jest, aby między ginekologiem a pacjentką nawiązała się nić zaufania i komunikacji, która przyczyni się do sprawniejszego przeprowadzenia badania - przekonywał lekarz.

Kobiety bardzo często boją się, że zostaną ocenione przez specjalistę pod względem higieny, czy depilacji, z której na przykład zrezygnowały. Okazuje się, że dla medyków to zagadnienie nie ma większego znaczenia i zwykle nie ma wpływu na jakość przeprowadzonego badania.

- Wizyty powinny zostać przeprowadzone w sferze komfortu zarówno dla kobiety jak i lekarza. Nie oznacza to jednak, że pacjentka ma być na przykład wydepilowana. Zachowujmy podstawowe zasady higieny. Kobieta musi być za to przygotowana pod względem podstawowych informacji: czy coś się dzieje niepokojącego z jej stanem zdrowia, czy występują zaburzenia miesiączkowania lub inne objawy. To jest dla nas istotne. Pamiętajmy, że wizyta u ginekologa to wizyta jak każda inna u lekarza. Ginekolog jest po to, by pacjentce pomóc, rozwiać wszelkie wątpliwości i jak każdy lekarz potrzebuje od pacjentki prawdziwych i szczerych informacji - tłumaczył Bogusz Olszewski.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości