Sport i fitness

Slackline - chodzenie po taśmie dla każdego. Jak rozpocząć przygodę z tą niezwykłą dyscypliną?

Sport i fitness

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Co to jest slackline?
Co to jest slackline?Dzień Dobry TVN
wideo 2/15

Slackline to sztuka koncentracji i równowagi. Chodzenie po taśmie wygląda na skomplikowane, jednak na prostym poziomie może uprawiać je praktycznie każdy. Jak rozpocząć przygodę z tym niezwykłym sportem? Ile czasu zajmuje opanowanie techniki? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN slackliner, Grzegorz Hoffmann.

Co to jest slackline?

Slackline to inaczej chodzenie po materiałowych i rozciągających się taśmach. Dyscyplina wywodzi się ze słynnej doliny Yosemite w Kalifornii, z początku lat 80. XX wieku. Zapoczątkowali ją wspinacze chodzący po łańcuchach okalających parking, które z czasem zastąpiono linami wspinaczkowymi. Ostatecznie ich miejsce zajęły taśmy.

Ten sport pojawił się w Polsce w 2006 roku. Grzegorz Hoffmann uprawia go od początku 2016 roku. Kiedy musiał uczyć się do matury, slack był dla niego idealną odskocznią od nauki. - Ja się wspinałem wcześniej, byłem w skałach, gdzie znajomi pokazali mi taśmy - wyjaśnia slackliner. Metodą prób i błędów, to właśnie ta dyscyplina stała się jego wielką pasją.

Jak chodzić po taśmie?

Chodzenie po taśmach na początkowym etapie dostępne jest praktycznie dla każdego. Swoją przygodę warto rozpocząć na taśmie zawieszonej nisko nad ziemią. Im jest krótsza, tym bardziej stabilna. Dyscyplina wpływa również pozytywnie na nasze ciało. Jak tłumaczy slackliner Grzegorz Hoffmann, wzmacnia mięśnie głębokie, czyli te odpowiedzialne za stabilizację.

- Ja miałem przez poprzedni sport poważną kontuzję kolan. Po dwóch latach chodzenia na slacku wszystko "puściło" - tłumaczy slackliner.

Jak wykonać pierwsze kroki w chodzeniu po taśmie? Specjalista podkreśla, że najlepiej robić to bez butów lub w obuwiu z cienką podeszwą. - Stopy ustawiamy prosto (...) wskakujemy od razu na nogę, jak złapiemy balans to możemy zacząć próbować stawiać kroki - wyjaśnia slackliner.

Czas jaki należy przeznaczyć na opanowanie techniki jest bardzo indywidualny. W przypadku Grzegorza było to 7 dni. Specjalista podkreśla, że przy pomocy odpowiedniego specjalisty, pierwsze postępy możemy zauważyć już po dwóch dniach.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości