Parkour dla początkujących. "Najstarszy uczestnik, który przychodził do mnie na zajęcia miał około 72 lat"

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Agata Zjawińska
Trening z parkurowcami
Trening z parkurowcami Dzień Dobry TVN
wideo 2/15

Parkour polega na pokonywaniu w prosty i szybki sposób przeszkód stojących na drodze. To widowiskowa forma aktywności fizycznej. Traceurzy wykonują salta, ewolucje na drążkach. - To sport, który polega na świadomości własnego ciała - przekonywał Krystian Czapliński w rozmowie z Agatą Zjawińską, reporterką Dzień Dobry TVN.

Parkour - dla kogo?

Parkour to niezwykle widowiskowa dyscyplina sportowa. Pod okiem instruktora każdy może rozpocząć z nią swoją przygodę. - To jest sport dla każdego. Może go trenować i najmłodszy, i najstarszy. Najstarszy uczestnik, który przychodził do mnie na zajęcia miał około 72 lat. Po trzech miesiącach robił naprawdę spektakularne rzeczy. Uczyliśmy się salta, przy asekuracji potrafił je zrobić - tłumaczył Krystian Czapliński.

Kacper, jeden z trenujących, ćwiczy parkour 4 lata, a ostatnio pobił rekord. Wykonał salto nad 18 osobami. - Wszystko to jest kwestia treningu. Mamy to na tyle wyćwiczone, że wiemy, jak daleko możemy się posunąć, by nie skończyło się to źle. Gdy robimy to na pokazie, to nie jest dla nas trudne - mówił sportowiec w rozmowie z reporterką Dzień Dobry TVN.

Jak wygląda trening dla początkujących?

Parkour przede wszystkim trenuje się na świeżym powietrzu. Często wykorzystuje się elementy infrastruktury miejskiej. - To sport, który polega na świadomości własnego ciała. Staramy się wyjaśnić, na czym polega każdy ruch, każda technika. Rozbijamy na elementy pierwsze i krok po kroku uczymy naszej głowy do tego, by rozumieć te skoki - zaznaczył Krystian Czapliński.

Po wyjaśnieniu i rozgrzewce pierwszym testem jest skok precyzyjny. - Polega on na tym, że trzeba skoczyć (stopy złączone) na dwie nogi na pewien dystans. Musimy kontrolować swoje ciało - podkreślił rozmówca Dzień Dobry TVN.

Agata Zjawińska ma za sobą pierwszy trening. Czy udało jej się wykonać salto? Zobacz materiał wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Agata Zjawińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości