Jakie rękawice do kickboxingu wybrać, na co zwracać uwagę?

Kobieta w rekawicach podczas treningy
fot.Cecilie_Arcurs/Getty Images
Kickboxing to jedna z wielu sztuk walki, które wymagają od zawodników odpowiedniego sprzętu i ochrony. W walce wykorzystuje się rękawice bokserskie, a pod nimi chroniące dłonie bandaże. Dodatkowo zawodnicy muszą zaopatrzyć się w ochraniacze na zęby i piszczele oraz podbrzusze. Obowiązkowym elementem jest także kask, który wkłada się zarówno podczas treningów, jak i zawodów.

Kickboxing jest sportem, który łączy w sobie tradycyjne ciosy bokserskie oraz kopnięcia. Zawodnicy pozostają w bliskim kontakcie, przez co w dużym stopniu są narażeni na kontuzje i urazy. Rękawice do kickboxingu to w większości przypadków rękawice bokserskie, chociaż coraz więcej producentów oferuje specjalne, dedykowane dla tego sportu modele. Zawodnicy czasami korzystają również z rękawic wykorzystywanych do boksu tajskiego (Muay Thai). W sklepach internetowych oraz stacjonarnych znajdziemy różne rozmiary, również damskie oraz dla dzieci.

Rękawice do kickboxingu – dostępne rodzaje

Rękawice stanowią podstawowy element wyposażenia każdej osoby uprawiającej sporty walki typu kickboxing czy Muay Thai. Ich zadaniem jest nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa zawodników i amortyzacja ciosów, ale również wpływanie na technikę walki. Pierwsze rękawice powstały w połowie XVIII wieku, jednakże nie używano ich na profesjonalnych zawodach, a jedynie podczas treningów. Dziś trudno w to uwierzyć, ale dopiero w drugiej połowie XIX wieku wprowadzono zasady dotyczące obowiązkowego zakładania przez zawodników rękawic. Pierwszą kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, zaopatrując się w sprzęt, jest jego rozmiar. Wcześniejsza przymiarka jest obowiązkowa, nie warto zamawiać przez Internet rękawic, których nie mieliśmy okazji włożyć na ręce. Przede wszystkim nie mogą być za luźne, powinniśmy odczuwać lekki ścisk. Za kciukiem powinna zostać nam niewielka wolna przestrzeń. Damskie rękawice do kickboxingu są znacznie mniejsze od męskich odpowiedników. Wizualnie zazwyczaj wyglądają tak samo, są bowiem produkowane w wersjach unisex, jednak możemy znaleźć na rynku również rękawice z typowo kobiecymi wzorami.

Kolejną istotną kwestią jest waga sprzętu, która jest ściśle powiązana z wagą zawodnika. Szukając swojego modelu, spotkamy się z oznaczeniem wagi w uncjach (oz). Może to stanowić spory problem dla osób początkujących, które nie są pewne, jaki egzemplarz powinny wybrać. Jedna uncja to po przeliczeniu 28,4 grama. Waga rękawic jest zwiększana poprzez dodanie kolejnej warstwy wewnętrznej pianki. Rozpoczyna się od 6 uncji, a kończy powyżej 14. Rękawice do kickboxingu dla dzieci powinny mieć wagę właśnie 6 uncji. Dla nastolatków oraz kobiet ważących do 65 kilogramów dedykowane są rękawice o wadze 8 uncji. 10-tki przeznaczone są dla pań i panów o wadze powyżej 65 do maksymalnie 78 kilogramów. Wszystkie wymienione wcześniej rękawice nadają się do treningów, również na przyrządach. Nie są jednak dedykowane na sparingi. W takim przypadku rękawice do kickboxingu powinny mieć wagę minimum 12 uncji. Wynika to z ich większych zdolności amortyzacyjnych, które przekładają się na lepszy poziom bezpieczeństwa zawodników. Osoby początkujące powinny zainwestować w modele najbardziej uniwersalne czyli 10 oz lub 12 oz.

Jakie rękawice do kickboxingu wybrać? Podział ze względu na materiał

Na rynku dostępne są rękawice skórzane, syntetyczne oraz z materiałów łączonych. Profesjonaliści uprawiający kickboxing walczą głównie w rękawicach wykonanych z naturalnej skóry. Ich zaletą jest przede wszystkim większa wytrzymałość i komfort użytkowania. Wykonuje się je ze skóry koziej, bydlęcej lub cielęcej. Ich wadą jest bardzo wysoka cena, w przypadku czołowych producentów znacznie zawyżona. Dla osób początkujących lepszym wyborem będą rękawice wykonane ze sztucznego tworzywa. Kupno egzemplarza ze średniej półki cenowej wcale nie oznacza, że szybko będziemy musieli wymienić go na nowy. Jeśli jesteśmy dopiero na początku naszej przygody z kickboxingiem, treningi nie będą na tyle intensywne, abyśmy zniszczyli rękawice w bardzo krótkim czasie. Kluczowe znaczenie ma jakość użytych materiałów. Najczęściej pojawiającym się problemem jest rozerwanie szwów. Zrezygnujmy więc z kupna najtańszych modeli. Rękawice do kickboxingu w dosyć dobrej jakości kosztują w granicach 100 zł. Modele damskie lub dla dzieci powinny być nawet tańsze. Optymalnym rozwiązaniem jest również kupno egzemplarzy z łączonych materiałów.

Kolejnym elementem, na który musimy zwrócić uwagę, jest rodzaj zapięcia. W większości przypadków spotkamy się z rzepami. Są one przeznaczone dla osób początkujących oraz na treningi. Ich największą zaletą jest szybkość i łatwość zakładania oraz zdejmowania. W tym przypadku nie potrzebujemy pomocy z zewnątrz. Tego typu rękawice do kickboxingu po pewnym czasie tracą jednak przyczepność rzepów, co wiąże się z koniecznością zakupu nowego modelu. Profesjonaliści walczą w rękawicach sznurowanych. Ich zaletą jest możliwość dokładnego dopasowania do dłoni oraz doboru nacisku. Sznurek łatwo jest wymienić, ma również znacznie dłuższy okres przydatności. Ich wadą jest jednak znaczna trudność zakładania. Każda osoba, która trenuje kickboxing, musi zaopatrzyć się również w owijki bokserskie, chroniące przed urazami i dodatkowo wchłaniające pot.

Zobacz film: Kickbokser w sutannie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości