Mistrzowie świata w lodowym pływaniu wchodzą do wody, kiedy jej temperatura spada poniżej pięciu stopni Celsjusza. Rozmówcy Marcina Sawickiego na swoim koncie mają wiele sukcesów w tej dyscyplinie. Zdradzili, że nawet po wielu latach uprawiania tego sportu, wchodzenie do zimnego zbiornika nie jest przyjemne i wymaga przygotowania.
Mistrzowie w lodowym pływaniu
Pod Wrocławiem Marcin Sawicki spotkał się ze sportowcami, którzy wchodzą do wody, kiedy jej temperatura spadnie poniżej 5 st. C. Marcin Szarpak oraz Marta i Marek Roterowie na oczach widzów Dzień Dobry TVN kąpali się w lodowatym zbiorniku.
- Pływam od czterech lat w lodowym pływaniu. Na moim koncie są trzy mistrzostwa świata z 2022 roku z Mistrzostw Świata w Lodowym Pływaniu w Głogowie. Wtedy zdobyłem też trzy rekordy świata. Moim głównym dystansem jest tysiąc metrów i na tym dystansie mam już dwa mistrzostwa świata, dwa rekordy świata i dwa rekordy Guinnessa. Tysiąc metrów przepływam w 11 minut i około 30 sekund, to jest na razie najszybszy czas na świecie - powiedział Marcin Szarpak.
Marta i Marek mają po 55 lat i pływają od dziecka, ale w zimnej wodzie od 2018 roku. Niedawno wrócili z mistrzostw świata, na których odnieśli wiele sukcesów. - Marek zdobył 6 złotych medali, pobił 6 rekordów świata w swoich kategoriach wiekowych, a ja 3 złote medale, 3 rekordy świata i dwa srebrne medale - opowiedziała Marta Roter.
Kto może startować w lodowym pływaniu?
Okazuje się, że nawet mistrzowie w lodowym pływaniu muszą przełamać się przed wejściem do zimnej wody. Doświadczenie w tej kwestii nie ma znaczenia. Jeden z zawodników opowiedział jakie warunki fizyczne musi spełnić pływak, żeby bić rekordy.
- Jeżeli ktoś ma więcej tłuszczyku to na pewno jest w stanie dłużej w takiej wodzie wytrzymać i w większym komforcie. Jeżeli chce się pływać najszybciej na świecie, jeżeli chce się pływać na maksymalnych prędkościach to jednak trzeba być bardziej chudszym człowiekiem - powiedział Marcin.
Ważną kwestią w przypadku tej dziedziny jest także przegląd stanu zdrowia. Zarówno przed zawodami, jak i tuż przed startem zawodnicy przechodzą badania. - Musimy zrobić badania EKG i nawet na zawodach, właśnie na mistrzostwach świata musimy przejść badania lekarskie - powiedziała Marta.
Trudne jest nie tylko wejście do wody, ale także wyjście. Kiedy zawodnik wie, że jego aktualny stan zdrowia nie pozwala mu kontynuować zmagań, powinien wyjść ze zbiornika.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wyzwanie Anny Lewandowskiej. Kasia zrzuciła 37 kilogramów: "Możesz więcej, niż myślisz"
- Tenis plażowy w środku zimy. "Najfajniejsi są ludzie i satysfakcja"
- Eryk Goczał - najmłodszy w historii uczestnik i zwycięzca Rajdu Dakar. "Emocje nie opadły"
Autor: Daria Pacańska
Reporter: Marcin Sawicki
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN