Na czym polega dzikie pływanie? "Wszyscy nas mylą z morsami"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Dzikie pływanie Leszka Naziemca
Dzikie pływanie Leszka Naziemca
Pływanie w lodowatej wodzie
Pływanie w lodowatej wodzie
Krok dalej od morsowania… zimowe pływanie
Krok dalej od morsowania… zimowe pływanie
Mama i córka pod wodą
Mama i córka pod wodą
Gamou Fall – od sportowca do aktora
Gamou Fall – od sportowca do aktora
Leszek Naziemiec to niezwykły sportowiec. Mężczyzna uprawia i zapoczątkował w Polsce tzw. dzikie pływanie. Na czym ono polega? Czy to sport dla każdego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym materiale.

Co to jest dzikie pływanie?

Leszek Naziemiec to zimowy pływak, który rozpropagował dzikie i zimowe pływanie w Polsce. Jego sukcesy to przepływ sztafetowy w samych kąpielówkach Bałtykiem z Polski do Szwecji, a także zorganizowana w 2017 roku wyprawa arktyczna, podczas której pierwszy raz w historii cztery osoby przepłynęły dystans mili w wodzie o temperaturze poniżej 5. stopni Celsjusza. Mężczyzna przepłynął również Wisłę.

- Pływałem od małego, ale to nie było profesjonalne pływanie, tylko byłem takim wodnym dzieckiem musiałem się kąpać, chlapać. Zawsze też potrzebowałem, może nie takiego typowego sportu, ale takiego wysiłku fizycznego - powiedziała Leszek Naziemiec. Zawodnik dodał, że próbował różnych sportów, a zimowe pływanie odkrył stosunkowo późno. - To był rok 2006. W Polsce nie było w ogóle mowy o pływaniu zimowym, czy całorocznym, to w ogóle nie istniało coś takiego, a morsowanie było w powijakach - powiedział.

Jakie nowe wyzwania stawia przed sobą zawodnik?

- Ludzie są zdziwieni. Wszyscy nas mylą z morsami, a my nie morsujemy tylko pływamy. Niektórzy mówią: Co za wariaci. Jak mogą pływać w zimnej wodzie? - powiedział Adrian Uciński, przyjaciel Leszka. - Jako wyczynowiec, jako sportowiec Leszek jest osobą skuteczną, czyli co zaplanuje, to raczej realizuje - dodał Daniel Pałosz, przyjaciel Leszka, który uprawia zimowe pływanie.

Leszek Naziemiec swoją pasją zaraża obecnie mieszkańców małej wioski w województwie zachodniopomorskim. To właśnie tu pracuje jako fizjoterapeuta dziecięcy, trenuje i przygotowuje się do kolejnych wypraw. Jakie ma plany na przyszłość? Do czego przygotowuje się obecnie? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Tomasz Brzoza

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości