Ziemniak to jedno z najłatwiej dostępnych warzyw. Jest tani, nie wymaga szczególnych warunków uprawy, dzięki czemu może być hodowany na niemal całym świecie. Ziemniaki mają mało kalorii, a jednocześnie są świetnym źródłem błonnika, białka, skrobi i węglowodanów.
Więcej informacji znajdziesz pod wideo:
Sok z ziemniaka: właściwości
Sok z ziemniaka jest obecnie mało popularnym produktem. Powstaje w wyniku procesu produkcji skrobi ziemniaczanej i w medycynie ludowej był chętnie stosowaną substancją. W zakładach przemysłowych uważany jest za uboczny składnik i najczęściej traktuje się go jako odpad. Zawiera około 1% składników mineralnych, 4% składników organicznych oraz 2% substancji białkowych. Znajdują się w nim witaminy: B1, B2, B6, PP, C i E, a także fitaty, substancje antyzakrzepowe.
Uważa się, że skład soku z ziemniaka jest niemal taki sam jak skład warzywa, nie zawiera jednak błonnika oraz skrobi. Ma również białka nazywane patatynami oraz inhibitory proteaz. Wszystkie składniki soku wykazują właściwości zobojętniające kwas, dlatego produkt stosowany był głównie w leczeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Płyn zawiera jednak także glikoalkaloidy, takie jak solanina i chakonina, które mogą wykazywać działanie toksyczne, dlatego picie soku z surowego ziemniaka z czasem przestało być popularne.
Prowadzono badania nad skutecznością tego produktu podawanego osobom cierpiącym na zespół jelita drażliwego. Ponad ⅔ badanych zgłosiły poprawę samopoczucia dzięki piciu 200 ml soku dziennie. Oprócz łagodzenia dolegliwości ze strony układu trawiennego sok z ziemniaka ma także właściwości antynowotworowe i przeciwzapalne. Polecany jest do płukania jamy ustnej i gardła. Wywar z obierków ziemniaka sprawdzi się z kolei u osób cierpiących na kamicę nerkową.
Sok z ziemniaka na włosy
Sok z ziemniaka jest bogaty w witaminy, m.in. w witaminę E, C oraz te z grupy B. Taki skład ma pozytywne oddziaływanie na włosy - przyspiesza ich wzrost, zmniejsza wypadanie oraz ogólnie je wzmacnia. Osoby, które chciałyby w naturalny sposób zadbać o włosy, powinny stosować sok z ziemniaka jako wcierkę. To całkowicie bezpieczny sposób stosowania tego produktu. Za pomocą sokowirówki należy wycisnąć sok z kilku obranych, surowych ziemniaków, następnie nałożyć płyn na skórę głowy i energicznie wetrzeć. Do tak przygotowanego płynu można również dodać inne składniki mające pozytywny wpływ na włosy, np. zaparzony rumianek, miód czy sok z aloesu. Wcierkę należy pozostawić na włosach na kilkanaście minut, a następnie umyć je szamponem.
Jak zrobić sok z ziemniaka?
Przygotowanie soku z ziemniaka jest bardzo proste, zwłaszcza dla osób, które dysponują sokowirówką. Wystarczy wrzucić obrane surowe ziemniaki do urządzenia. Żeby polepszyć walory smakowe produktu, warto dodać kawałek surowej marchwi, sok z cytryny lub miód. Także obierki z ziemniaków można wykorzystać w celach zdrowotnych. Wywar z obierków jest szczególnie polecany osobom cierpiącym na kamicę nerkową. Wystarczy umyć ziemniaki, obrać je w taki sposób, żeby powstały grube obierki i ugotować do miękkości. Wywar powinno się pić przed jedzeniem. Sok z ziemniaków można pozyskać również bez użycia sokowirówki. Trzeba zetrzeć warzywa na tarce, przełożyć je na gazę lub filtr do kawy i wycisnąć sok.
Czy stosowanie soku z ziemniaka jest bezpieczne?
Przekonanie o szkodliwości surowych ziemniaków sprawiło, że picie soku z tych warzyw stało się z czasem mało popularne. Rzeczywiście ziemniaki zawierają substancje, które mogą mieć toksyczne działanie, jednak w dojrzałych bulwach ich poziom jest niewielki. Aby uniknąć zatrucia, nie należy się spożywać ziemniaków o zielonym zabarwieniu. Dzienne spożycie soku nie powinno też przekraczać 250 ml. Osoby, które chciałyby zacząć stosować ten produkt, ale obawiają się skutków ubocznych, mogą zacząć swoją przygodę z sokiem z ziemniaków od stosowania wcierek w skórę głowy lub płukania jamy ustnej.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Prozdrowotne działanie soku z limonki. Na co i kiedy warto go stosować?
- Oleje idealne na odporność i nie tylko. "Jest fenomenalny"
- Właściwości soku z kiszonych ogórków. Pij go na odchudzanie, na kaca i na zdrowie
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: HeikeRau/Getty Images