Zdrowy napój z owoców
Soki, nektary i napoje owocowe - półki sklepowe uginają się od ich ciężaru. Mają podobne opakowania czy nazwy. Jak odróżnić sok dobrej jakości od słodzonego napoju lub nektaru? W studiu Dzień Dobry TVN dietetyk kliniczny Marta Jachym opowiedziała widzom, co jest najzdrowsze dla konsumentów.
- Najlepszy dla nas zawsze będzie sok, ze względu na przepisy, które są i w Polsce i w Unii Europejskiej, mamy 100% pewności, że nic do tego soku nie zostało dodane. Mamy różne rodzaje, ale nie ma dodatku cukru, konserwantów, barwników. Do nektaru można dodać cukier, rozcieńczać sok, z którego jest zrobiony z wodą - tłumaczyła.
Jak wybrać zdrowy sok?
Najzdrowszym wyborem są soki wyciskane o dacie ważności 1-3 dni. - Tracą najmniej przeciwutleniaczy, witamin ze względu na krótką przydatność do spożycia - zaznaczyła Marta Jachym. - Ostrożność powinny jednak zachować kobiety w ciąży, dzieci czy osoby z osłabioną odpornością. Nie zawsze mamy pewność jak one były przechowywane - powiedziała.
Soki możemy też podzielić na te pasteryzowane i niepasteryzowane. - Sok w kartonie jest pasteryzowany, wytłoczony ze świeżych owoców. On dużo nie traci, bo proces pasteryzacji jest bezpieczny, ale sok szybko się nie psuje. Szukajmy na opakowaniach certyfikatu NFC, on nie powstał z zagęszczonego soku. Dla dzieci i kobiet to pierwszy bezpieczny wybór - dodała.
13 czerwca w programie UWAGA TVN o godzinie 19:45 zostanie wyemitowany materiał o oszustwach na sokach. Zobacz zwiastun poniżej:
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czym się różni bąk od trzmiela? Nie daj się zwieźć potocznym nazwom tych owadów
- Sok i nektar - czy Polacy potrafią je odróżniać? Sprawdziliśmy to!
- Jakie rośliny warto sadzić, by pomóc pszczołom? "Jednym z wielu zagrożeń jest brak jedzenia"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News