Różeniec górski na depresję, zmęczenie i inne dolegliwości. Jakie właściwości ma arktyczny korzeń?

Różeniec górski to roślina znana także jako złoty korzeń lub arktyczny korzeń. Swoją sławę zdobyła dzięki niezwykłym właściwościom prozdrowotnym, które znane są od wieków. Jakie działanie ma różeniec górski i kto powinien go stosować?

Ziele różeńca górskiego występuje na okołobiegunowych terenach Europy, Azji i Ameryki Północnej. Można spotkać go także w Polsce, w rejonie Karpat i Sudetów. Stosowany jest głównie w leczeniu depresji, a także w stanach przemęczenia organizmu. To jednak nie jedyne pozytywne właściwości różeńca górskiego .

Różeniec górski – właściwości lecznicze

Korzystne działanie różeńca górskieg o wynika z zawartości substancji aktywnych w roślinie. Znaleźć w niej można takie związki, jak m.in. rozawina (rozyna, rozawina i rozaryna), salidrozyd, flawonoidy, aglikon, garbniki czy kwasy organiczne, a także wiele innych.

Główną zaletą rośliny jest jej działanie antydepresyjne oraz antystresowe. Wszystko dlatego, że korzeń różeńca górskiego obniża stężenie kortyzolu (hormonu stresu) w organizmie. Dodatkowo bylina reguluje poziom substancji chemicznych w mózgu, dzięki czemu przywraca dobre samopoczucie i poprawia nastrój. W związku z tym preparaty na bazie różeńca górskiego stosowane są wspomagająco w leczeniu załamań nerwowych. W przypadku lekkiej lub umiarkowanej depresji z powodzeniem można używać ich zamiast tradycyjnych leków antydepresyjnych, ponieważ działają równie skutecznie, posiadając przy tym o wiele mniej skutków ubocznych.

Różeniec górski – preparaty na dobrą pamięć

Kolejną właściwością arktycznego korzenia jest pobudzanie mózgu do intensywnego wysiłku intelektualnego. Różeniec górski poprawia koncentrację, a także pamięć krótkotrwałą i umiejętność kojarzenia faktów przy jednoczesnej redukcji psychicznego zmęczenia. Dodatkowo, jego zażywanie dodaje energii i korzystnie wpływa na motywację do działania. W związku z tym, różeniec górski w tabletkach stosowany jest często jako suplement diety, którt poleca się w okresach nauki czy wzmożonej pracy umysłowej.

Różeniec górski – działanie wspomagające kondycję

Arktyczny korzeń pomaga również w budowaniu kondycji fizycznej. Spożywanie ekstraktu z różeńca górskiego przez osoby uprawiające sport, w znaczący sposób zwiększa wytrzymałość organizmu. Ponadto, roślina działa przeciwzapalnie i chroni tkankę mięśniową podczas ćwiczeń. Dzięki temu, możliwe jest podejmowanie intensywnego wysiłku fizycznego bez obaw o negatywne konsekwencje zdrowotne. Stosowanie różeńca górskiego pomaga także w regeneracji ciała po treningu.

Zobacz film: Wpływ leków ziołowych na zdrowie. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Inne zastosowania różeńca górskiego

Złoty korzeń używany jest także w przypadku spadku odporności organizmu. Zawarte w roślinie substancje pomagają chronić organizm przed chorobami i infekcjami.

Zaobserwowano też pozytywne działanie różeńca górskiego na stan układu sercowo-naczyniowego. Ziele chroni serce przed konsekwencjami stresu, a także normuje ciśnienie krwi i zwalcza miejscowe niedokrwienie. Oprócz tego zapobiega występowaniu arytmii.

Ciekawą właściwością różeńca górskiego wydaje się być związek między stosowaniem preparatów na bazie rośliny a ryzykiem wystąpienia choroby Alzheimera. Według badań, regularne przyjmowanie korzenia arktycznego chroni przed tzw. stresem oksydacyjnym, a co za tym idzie, przed pojawianiem się chorób neurodegeneracyjnych.

Różeniec górski – herbata, nalewka, a może tabletki?

Gdzie kupić różeniec górsk i? Roślina dostępna jest w aptekach, a także w sklepach zielarskich. Należy przy tym zaznaczyć, że istnieje wiele preparatów z różeńca górskiego. Często spotykany jest sproszkowany korzeń , który można przyjmować bezpośrednio lub przygotować na jego bazie napar. Innym rozwiązaniem jest przyrządzenie nalewki z różeńca górskiego .

Mimo to, bez trudu można kupić też gotowe produkty. Niezwykle popularna jest herbata z różeńca górskiego, a także korzeń arktyczny w tabletkach. Wybór specyfiku zależy oczywiście od preferencji kupującego.

Różeniec górski – jak stosować?

Jak długo stosować różeniec górski ? W tym przypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przy regularnym stosowaniu ziół na pewno warto zrobić sobie przerwę po ok. 4 miesiącach.

Najważniejsze jest jednak odpowiednie dawkowanie różeńca górskiego. Dzienna dawka rośliny powinna wynosić między 200-400 mg . W przypadku preparatów w formie tabletek, przed użyciem należy zapoznać się z ulotką. Jeżeli przygotowujemy napar lub herbatę, warto wypijać maksymalnie dwie szklanki dziennie (1 łyżeczka produktu na ¾ szklanki gorącej wody).

Różeniec górski – skutki uboczne

Przy znacznym przekroczeniu dobowej normy spożycia różeńca górskiego, mogą wystąpić niepożądane skutki uboczne. Do najczęstszych należą: nadpobudliwość, bezsenność, niepokój, gonitwa myśli i drżenie.

Różeniec górski – przeciwwskazania

Należy również pamiętać, że spożywanie różeńca górskiego jest niewskazane w przypadku kobiet w ciąży oraz w okresie laktacji. Nie zaleca się go także dzieciom poniżej 12 roku życia.

Biorąc pod uwagę energetyzujące właściwości różeńca górskiego, nie powinno się go stosować w godzinach popołudniowych lub wieczorem , ponieważ może utrudnić to zasypianie. W trakcie przyjmowania preparatów z rośliny dobrze jest też ograniczyć picie kawy.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Apokalipsa w galerii sztuki
Materiał promocyjny

Apokalipsa w galerii sztuki

Naucz malucha samodzielnej zabawy
Materiał promocyjny

Naucz malucha samodzielnej zabawy