Zdrowie

Różeniec górski na depresję, zmęczenie i inne dolegliwości. Jakie właściwości ma arktyczny korzeń?

Zdrowie

Aktualizacja:

Różeniec górski to roślina znana także jako złoty korzeń lub arktyczny korzeń. Swoją sławę zdobyła dzięki niezwykłym właściwościom prozdrowotnym, które znane są od wieków. Jakie działanie ma różeniec górski i kto powinien go stosować?

Ziele różeńca górskiego występuje na okołobiegunowych terenach Europy, Azji i Ameryki Północnej. Można spotkać go także w Polsce, w rejonie Karpat i Sudetów. Stosowany jest głównie w leczeniu depresji, a także w stanach przemęczenia organizmu. To jednak nie jedyne pozytywne właściwości różeńca górskiego .

Różeniec górski – właściwości lecznicze

Korzystne działanie różeńca górskieg o wynika z zawartości substancji aktywnych w roślinie. Znaleźć w niej można takie związki, jak m.in. rozawina (rozyna, rozawina i rozaryna), salidrozyd, flawonoidy, aglikon, garbniki czy kwasy organiczne, a także wiele innych.

Główną zaletą rośliny jest jej działanie antydepresyjne oraz antystresowe. Wszystko dlatego, że korzeń różeńca górskiego obniża stężenie kortyzolu (hormonu stresu) w organizmie. Dodatkowo bylina reguluje poziom substancji chemicznych w mózgu, dzięki czemu przywraca dobre samopoczucie i poprawia nastrój. W związku z tym preparaty na bazie różeńca górskiego stosowane są wspomagająco w leczeniu załamań nerwowych. W przypadku lekkiej lub umiarkowanej depresji z powodzeniem można używać ich zamiast tradycyjnych leków antydepresyjnych, ponieważ działają równie skutecznie, posiadając przy tym o wiele mniej skutków ubocznych.

Różeniec górski – preparaty na dobrą pamięć

Kolejną właściwością arktycznego korzenia jest pobudzanie mózgu do intensywnego wysiłku intelektualnego. Różeniec górski poprawia koncentrację, a także pamięć krótkotrwałą i umiejętność kojarzenia faktów przy jednoczesnej redukcji psychicznego zmęczenia. Dodatkowo, jego zażywanie dodaje energii i korzystnie wpływa na motywację do działania. W związku z tym, różeniec górski w tabletkach stosowany jest często jako suplement diety, którt poleca się w okresach nauki czy wzmożonej pracy umysłowej.

Różeniec górski – działanie wspomagające kondycję

Arktyczny korzeń pomaga również w budowaniu kondycji fizycznej. Spożywanie ekstraktu z różeńca górskiego przez osoby uprawiające sport, w znaczący sposób zwiększa wytrzymałość organizmu. Ponadto, roślina działa przeciwzapalnie i chroni tkankę mięśniową podczas ćwiczeń. Dzięki temu, możliwe jest podejmowanie intensywnego wysiłku fizycznego bez obaw o negatywne konsekwencje zdrowotne. Stosowanie różeńca górskiego pomaga także w regeneracji ciała po treningu.

Inne zastosowania różeńca górskiego

Złoty korzeń używany jest także w przypadku spadku odporności organizmu. Zawarte w roślinie substancje pomagają chronić organizm przed chorobami i infekcjami.

Zaobserwowano też pozytywne działanie różeńca górskiego na stan układu sercowo-naczyniowego. Ziele chroni serce przed konsekwencjami stresu, a także normuje ciśnienie krwi i zwalcza miejscowe niedokrwienie. Oprócz tego zapobiega występowaniu arytmii.

Ciekawą właściwością różeńca górskiego wydaje się być związek między stosowaniem preparatów na bazie rośliny a ryzykiem wystąpienia choroby Alzheimera. Według badań, regularne przyjmowanie korzenia arktycznego chroni przed tzw. stresem oksydacyjnym, a co za tym idzie, przed pojawianiem się chorób neurodegeneracyjnych.

Różeniec górski – herbata, nalewka, a może tabletki?

Gdzie kupić różeniec górsk i? Roślina dostępna jest w aptekach, a także w sklepach zielarskich. Należy przy tym zaznaczyć, że istnieje wiele preparatów z różeńca górskiego. Często spotykany jest sproszkowany korzeń , który można przyjmować bezpośrednio lub przygotować na jego bazie napar. Innym rozwiązaniem jest przyrządzenie nalewki z różeńca górskiego .

Mimo to, bez trudu można kupić też gotowe produkty. Niezwykle popularna jest herbata z różeńca górskiego, a także korzeń arktyczny w tabletkach. Wybór specyfiku zależy oczywiście od preferencji kupującego.

Różeniec górski – jak stosować?

Jak długo stosować różeniec górski ? W tym przypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przy regularnym stosowaniu ziół na pewno warto zrobić sobie przerwę po ok. 4 miesiącach.

Najważniejsze jest jednak odpowiednie dawkowanie różeńca górskiego. Dzienna dawka rośliny powinna wynosić między 200-400 mg . W przypadku preparatów w formie tabletek, przed użyciem należy zapoznać się z ulotką. Jeżeli przygotowujemy napar lub herbatę, warto wypijać maksymalnie dwie szklanki dziennie (1 łyżeczka produktu na ¾ szklanki gorącej wody).

Różeniec górski – skutki uboczne

Przy znacznym przekroczeniu dobowej normy spożycia różeńca górskiego, mogą wystąpić niepożądane skutki uboczne. Do najczęstszych należą: nadpobudliwość, bezsenność, niepokój, gonitwa myśli i drżenie.

Różeniec górski – przeciwwskazania

Należy również pamiętać, że spożywanie różeńca górskiego jest niewskazane w przypadku kobiet w ciąży oraz w okresie laktacji. Nie zaleca się go także dzieciom poniżej 12 roku życia.

Biorąc pod uwagę energetyzujące właściwości różeńca górskiego, nie powinno się go stosować w godzinach popołudniowych lub wieczorem , ponieważ może utrudnić to zasypianie. W trakcie przyjmowania preparatów z rośliny dobrze jest też ograniczyć picie kawy.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości