Psychologia

"Wszystko będzie dobrze", czyli toksyczna pozytywność w codziennych komunikatach. Jak umiejętnie pocieszać bliskich?

Psychologia

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
glamour.pl
Dłonie splecione w geście wsparcia. Toksyczna pozytywność.

Pozytywne nastawienie do życia pozwala uporać z wieloma problemami i zachować wewnętrzną równowagę w trudnych sytuacjach. Nadmierny optymizm bywa jednak szkodliwy, zwłaszcza jeśli staramy się nim zarazić innych ludzi. "Wszystko będzie dobrze", "głowa do góry" czy "nic się nie stało" to popularne komunikaty, które zamiast pocieszać, mogą dotkliwie ranić. Jak wyzbyć się toksycznej pozytywności i odpowiedzialnie wspierać bliskich w potrzebie?

Toksyczna pozytywność - na czym polega?

Toksyczna pozytywność opiera się na przekonaniu, że nawet w najtrudniejszej sytuacji powinniśmy skupić się na pozytywnym myśleniu. Postawa ta w dużej mierze polega na wymuszaniu szczęścia i poczucia siły w wyjątkowo stresujących momentach życia. Umiejętność unikania bolesnych emocji może wydawać się cennym narzędziem, pozwalającym uporać się z przeciwnościami losu. W rzeczywistości stanowi jednak próbę ucieczki przed przeżywaniem każdego dnia w zgodzie z samym sobą.

Problemy natury psychologicznej

Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Strach przed odczuwaniem smutku, gniewu czy strachu nierzadko każe nam wykorzystywać toksyczną pozytywność jako formę wsparcia najbliższych. Zamiast pochylić się nad problemami otaczających nas osób, wolimy zbywać je sztampowymi komunikatami. "Głowa do góry", "będzie dobrze", "nic się nie stało" czy "dasz sobie radę" to tylko niektóre przykłady zdań, których nie warto wypowiadać w obliczu nieszczęścia drugiego człowieka.

Zobacz wideo: Pozytywne myśli... Gdzie ich szukać?

Pozytywne myśli... Gdzie ich szukać?
Pozytywne myśli... Gdzie ich szukać? Źródło: Dzień Dobry TVN

Toksyczna pozytywność - do czego prowadzi?

Negatywne emocje odgrywają niebagatelną rolę w życiu każdego człowieka. Stanowią one naturalną odpowiedź na stratę czy przykre zdarzenia, to dzięki nim uczymy się wyciągać lekcje z bolesnych doświadczeń. Umniejszanie rangi trudnych przeżyć może prowadzić do całkowitego zobojętnienia, a co za tym idzie odbierać nam zdolność czerpania satysfakcji z pracy, związku czy innych aktywności.

Toksyczna pozytywność zwykle prowadzi do przekonania, że nie możemy pozwolić sobie na chwilę słabości czy porażkę. Co więcej, zniechęca do szukania pomocy nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Zamiast przekonywać najbliższych, że bez trudu poradzą sobie z każdym wyzwaniem, warto po prostu wysłuchać ich zwierzeń i dać prawo do odczuwania smutku, tęsknoty, strachu, a nawet złości.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: glamour.pl

Źródło zdjęcia głównego: PeopleImages/Getty Images

Pozostałe wiadomości