Co to jest syndrom oszusta?
Pierwsze prace nad syndromem oszusta datuje się na lata 70. ubiegłego wieku. Ich autorkami były Pauline Rose Clance i Suzanne Imes. - Przebadały kilkadziesiąt kobiet (...), które zajmowały wysokie stanowiska, też naukowe. (Badaczki - przyp. red.) mówiły, że to jest niesamowite, że te kobiety są na takiej pozycji, a mówią: "prawdopodobnie za moment odkryją, że się do tego nie nadaję i zwolnią mnie" - wyjaśniła Elżbieta Krokosz.
Z czasem, kiedy zaczęto dokładniej badań syndrom oszusta, okazało, że dotyka on również panów. Jednak to kobiety dużo częściej o tym mówią i się mu poddają. - Mężczyzna z powodu ego się nie przyzna - dodała.
Skąd się bierze syndrom oszusta?
Syndrom oszusta ma swoje źródło w dzieciństwie i w tym, jak zostaliśmy wychowani. - Jeśli np. mamy w rodzinie rodzeństwo, to jedno z nich jest wybierane, jako to inteligentne, mądre, a drugie - miłe i najczęściej są to kobiety. To się troszeczkę zmienia, ale obecnie też oczekujemy, że mężczyzna ma być kompetentny, a kobieta - dobrze jeśli jest kompetentna, ale ma też być miła, uprzejma, grzeczna - powiedziała ekspertka.
W ocenie Elżbiety Krokosz z syndromem oszusta należy walczyć. - Szczególnie dzisiaj my potrzebujemy siły kobiet, do wszystkiego, co się toczy. Jeśli są takie rzeczy, które odbierają nam siłę, to trzeba jak najbardziej z tym zawalczyć - dodała.
Jak można sobie pomóc? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
- Jak radzić sobie z lękiem? "Żeby nie tracić zdrowia psychicznego, musimy mieć poczucie kontroli i wpływu"
- Jak rozpoznać prawdziwe uczucie? "Miłość jest budowana na rzeczywistości"
- Zaczynacie się od siebie oddalać, a wasza relacja nie wygląda jak dawniej? Uważaj na "Czterech Jeźdźców Apokalipsy"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News