Syndrom oszusta dotyka każdego, niezależnie od płci. "Mężczyzna z powodu ego się nie przyzna"

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Syndrom oszusta, czyli: nie zasługuję na sukces
Syndrom oszusta, czyli: nie zasługuję na sukcesDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Wiele osób jest przeświadczonych o tym, że swoją pracę czy pozycję zdobyło przez przypadek lub dzięki szczęściu. Takie myślenie sprawia, że jest w nich dużo lęku przed tym, że ktoś odkryje ich niekompetencję. Taka postawa nazywana jest syndromem oszusta. Skąd się on bierze i jak sobie z nim poradzić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadała master coach Elżbieta Krokosz.

Co to jest syndrom oszusta?

Pierwsze prace nad syndromem oszusta datuje się na lata 70. ubiegłego wieku. Ich autorkami były Pauline Rose Clance i Suzanne Imes. - Przebadały kilkadziesiąt kobiet (...), które zajmowały wysokie stanowiska, też naukowe. (Badaczki - przyp. red.) mówiły, że to jest niesamowite, że te kobiety są na takiej pozycji, a mówią: "prawdopodobnie za moment odkryją, że się do tego nie nadaję i zwolnią mnie" - wyjaśniła Elżbieta Krokosz.

Z czasem, kiedy zaczęto dokładniej badań syndrom oszusta, okazało, że dotyka on również panów. Jednak to kobiety dużo częściej o tym mówią i się mu poddają. - Mężczyzna z powodu ego się nie przyzna - dodała.

Skąd się bierze syndrom oszusta?

Syndrom oszusta ma swoje źródło w dzieciństwie i w tym, jak zostaliśmy wychowani. - Jeśli np. mamy w rodzinie rodzeństwo, to jedno z nich jest wybierane, jako to inteligentne, mądre, a drugie - miłe i najczęściej są to kobiety. To się troszeczkę zmienia, ale obecnie też oczekujemy, że mężczyzna ma być kompetentny, a kobieta - dobrze jeśli jest kompetentna, ale ma też być miła, uprzejma, grzeczna - powiedziała ekspertka.

W ocenie Elżbiety Krokosz z syndromem oszusta należy walczyć. - Szczególnie dzisiaj my potrzebujemy siły kobiet, do wszystkiego, co się toczy. Jeśli są takie rzeczy, które odbierają nam siłę, to trzeba jak najbardziej z tym zawalczyć - dodała.

Jak można sobie pomóc? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego:  Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości