Psychologia

Kryzys psychiczny u młodzieży. "Troska o zdrowie zaczyna się wtedy, kiedy jest dobrze"

Psychologia

Autor:
Dominika
Czerniszewska
 Nie powiem Ci, że wszystko będzie dobrze
Nie powiem Ci, że wszystko będzie dobrzeDzień Dobry TVN
wideo 2/6
Dzień Dobry TVN Nie powiem Ci, że wszystko będzie dobrze

18 maja na półkach sklepowych pojawi się książka "Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze" Justyny Sucheckiej, dziennikarki edukacyjnej. Nie jest to poradnik, a przewodnik, który pokazuje m.in. jak radzić sobie z kryzysami i stresem i gdzie szukać pomocy. O szczegółach w Dzień Dobry TVN opowiedziała autorka oraz Angelika Friedrich, założycielka Nastoletniego Azylu.

"Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze" - książka Justyny Sucheckiej

Książka Justyny Sucheckiej to kilkanaście rozwijających, odkrywczych i bardzo potrzebnych rozmów dotyczących zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Celem autorki jest pokazanie, że każdy z nas może się o nie zatroszczyć, ale musimy być uzbrojeni w wiedzę i empatię.

- Mam nadzieję, że książka, w której bardzo pomogła mi Angelika, udziela w dużej mierze odpowiedzi na pytania: "Co robić, kiedy się stresujemy?", "Co robić, kiedy jest nam smutno?". (...) Nie wiemy, jak rozmawiać o tych uczuciach, a myślę, że jakbyśmy się nauczyli, to nie kończyłoby się, jak z tym balonem, który spektakularnie wybuchł (na wizji - przyp.red.) - tłumaczyła dziennikarka TVN i TVN24.

- Myślę, że porównanie do balona jest bardzo trafne. (...) Nie dość, że emocje, to jeszcze burza hormonów, świat męczy, wszystko męczy, więc w końcu ten balonik musi wybuchnąć. (...) Te baloniki po prostu pękają i wtedy trzeba zrobić coś nagle - zaznczyła Angelika Friedrich, założycielka Nastoletniego Azylu.

Istota edukacji psychologicznej

Jak zauważyła dziennikarka, w polskiej szkole nie ma edukacji psychologicznej. Ten temat nie istnieje nie tylko jako osobny przedmiot, ale nawet jako zagadnienie w podstawie programowej.

- Inicjatywy takie jak Nastoletni Azyl, który prowadzi Angelika i wiele podobnych inicjatyw młodych ludzi pokazują, że to my się boimy tematu, że to on dla nas dorosłych jest trudny. Nie wiemy, jak sobie poradzić, ale kiedy oddamy im trochę przestrzeni (młodym ludziom - przyp. red.), to możemy zrobić dużo dobrego. (...) Ta troska o zdrowie psychiczne zaczyna się wtedy, kiedy jest dobrze. Kiedy uczymy się podstawowych kompetencji - podkreśliła Justyna Suchecka.

Tematy dotyczące zagadnień psychologicznych często poruszane są za późno, gdy kryzys już kogoś dotknie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, o czym przypominają ekspertki i eksperci pracujący z młodzieżą.

Jakie są techniki radzenia sobie ze stresem? Posłuchaj całej rozmowy z naszymi gościniami w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości