Profilaktyka zdrowia

Wizyta u dentysty droższa podczas pandemii. Co się kryje za wzrostem cen?

Profilaktyka zdrowia

Osoby, które wybierają się do stomatologa, muszą się liczyć z tym, że zapłacą więcej, niż przed pandemią. Ma to pokryć koszty odpowiedniego zabezpieczenia gabinetu. Czym jest opłata sanitarna? Jakie podwyżki czekają pacjentów?

Opłata sanitarna u dentysty

Stomatologa musimy czasami odwiedzić, nawet podczas pandemii. Wiele osób, które umawia się teraz na wizytę usłyszało, że w związku z obecną sytuacją, cena usługi będzie wyższa.

Koronawirus spowodował duże zamieszania. To, co pacjenci spotykają w niektórych gabinetach, czasami tłumaczone jest wydatkiem na środki ochrony osobistej dla lekarzy

- wyjaśnił Dariusz Kutella, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej.

Wliczana opłata sanitarna (lub inaczej epidemiczna) w zależności gabinetu wynosi od 50 do nawet 100 zł , a nawet więcej.

Zobacz o wysokich cenach w gabinetach stomatologicznych i reakcji jednej z pacjentek:

Zabezpieczenie stomatologa

Dziennikarka medyczna Margit Kossobudzka zwróciła uwagę, że rzeczywiście dentyści już wcześniej musieli dbać o odpowiednią higienę miejsca. Teraz jednak ze względu na ryzyko zakażenia ich obowiązkiem jest używanie środków odpowiedniej jakości.

To już nie może być to samo. (…) Na pewno powinna to być maseczka, ale nie taka zwykła, (…) tylko to powinna być już wyższej klasy maseczka, tzw. respiratorowa. Na pewno powinna być przyłbica, na pewno powinny być oczywiście rękawiczki. Powinien być fartuch, ale ten fartuch nie powinien być taką zwykłą fizelinką, czyli takim cieniutkim fartuszkiem

- tłumaczyła nasza rozmówczyni.

Według szacunków, koszt tego powinien maksymalnie wynosić 50 zł (w warunkach warszawskich).

Ceny u stomatologów będą maleć?

Dziennikarka uważa, że ze względu na normalizujące się ceny wielu środków, także i my z czasem będziemy płacili mniej za wizytę. Niektóre gabinety nie zdecydowały się na obarczanie kosztami pacjentów.

Są też stomatolodzy, którzy mają zapasy jeszcze sprzed pandemii

- zaznaczyła Margit Kossobudzka w Dzień Dobry TVN.

Jej zdaniem, niekiedy jednak brak opłat dodatkowych może wiązać się z tym, że specjalista będzie nas przyjmował w takim samym stroju, jaki miał przed pandemią. To może nie być dobre ani dla niego, ani dla pacjenta.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Pozostałe wiadomości