Kobietom trudniej jest rzucić palenie. Badacze wiedzą, co może być tego przyczyną

kobieta, która pali
Dlaczego kobietom trudniej jest rzucić palenie?
Źródło: brusinski/Getty Images

Rzucenie palenia nie jest takie proste. Co ciekawe, jak pokazują najnowsze badania, zerwanie z nałogiem znacznie trudniej przychodzi kobietom. W ocenie specjalistów może być to spowodowane tym, że nikotyna blokuje produkcję jednego z hormonów. Jak dokładnie działa ten mechanizm?     

Dlaczego kobietom trudniej jest rzucić palenie?

Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji. Badacze do eksperymentu zaprosili dziesięć zdrowych kobiet. Paniom donosowo podawano dawkę nikotyny odpowiadającej tej, która znajduje się w jednym papierosie. Dodatkowo uczestniczkom badania zaaplikowano radioaktywny wskaźnik połączony z cząsteczką przyłączającą się do aromatazy – enzymu odpowiadającego za syntezę estrogenu. Warto dodać, że aromataza wytwarzana jest przez jajniki, skórę, a także w niektórych regionach mózgu. Badania z 2018 roku w "Journal of Comparative Physiology A" wykazały, że związek ten może wpływać na funkcjonowanie mózgu kobiety oraz jej zachowanie.

Do czego może doprowadzić palenie papierosów?

Do czego może doprowadzić palenie papierosów?

DD_20220427_Alkohol_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
“Kto pije i pali, ten nie ma robali” - czyżby?
“Kto pije i pali, ten nie ma robali” - czyżby?
Palący problem
Palący problem
Palenie było jego największym błędem
Palenie było jego największym błędem
(Nie)paląca rocznica
(Nie)paląca rocznica
Czy należy zakazać palenia na balkonach?
Czy należy zakazać palenia na balkonach?

Z pomocą rezonansu magnetycznego (MRI) i pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) badacze ustalili, że już niewielka dawka nikotyny znacząco obniża stężenie aromatazy w mózgu. Niedobór tej substancji - w ocenie naukowców - oddziałuje m.in. na układ limbiczny, który kontroluje reakcje emocjonalne i zachowania. - Po raz pierwszy zaobserwowaliśmy, że nikotyna wygasza w mózgu mechanizm odpowiedzialny za produkcję estrogenu u kobiet. Jesteśmy zaskoczeni, że ten efekt występuje nawet pod wpływem pojedynczej dawki nikotyny, odpowiadającej dawce z jednego papierosa, co pokazuje, jak silny wpływ ma palenie na kobiecy mózg – skomentowała główna autorka pracy prof. Erika Comasco.

Specjalistka podkreśliła, że badania są na bardzo wczesnym etapie. Tym samym nie da się wskazać, jak palenie zmienia kobiece zachowanie oraz funkcje poznawcze.

Jak nikotyna wpływa na kobiety i mężczyzn?

Warto dodać, że kobiety i mężczyźni inaczej reagują na nikotynę. Badania pokazują, że tzw. nikotynowa terapia zastępcza w ich przypadku jest mniej skuteczna, do tego mają też większą skłonność do powrotu do nałogu. Panie też częściej zmagają się z chorobami ściśle związanych z paleniem. Jednak biologiczne podłoże tych różnic nie jest jednak znane. - Musimy teraz lepiej zrozumieć, czy wpływ nikotyny na układ hormonalny ma tu jakieś znaczenie – podkreśliła Comasco.

Badaczka podkreśliła, że eksperyment został przeprowadzone na zbyt małej grupie kobiet, tym samym na formułowanie wniosków jest jeszcze za wcześnie. - Potrzebujemy większej grupy, by potwierdzić nasze odkrycie. Niemniej jednak, wniosek jest taki, że nikotyna różnorodnie wpływa na mózg, w tym na produkcję w nim hormonów płciowych, jak np. estrogen – powiedziała.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości