Profilaktyka zdrowia

Działanie palmy sabałowej (bocznia piłkowana) – na prostatę, włosy, trądzik i hirsutyzm

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:
Palma sabałowa

Palma sabałowa (łac. Serenoa repens) to roślina, która występuje w krajach, gdzie klimat jest ciepły i wilgotny. Ekstrakty z palmy sabałowej, wpływając na gospodarkę hormonalną, pomagają mężczyznom mającym problemy z powiększoną prostatę. Działanie palmy sabałowej nie ogranicza się jednak jedynie do tej kwestii– działa ona też na włosy, trądzik i dodaje sił witalnych.

  • Palma sabałowa (bocznia piłkowana) – jak wygląda i gdzie rośnie
  • Co zawiera ekstrakt z palmy sabałowej?
  • Palma sabałowa – wpływ na kondycję prostaty
  • Palma sabałowa – wpływ na kondycję włosów

Dla kobiet palma sabałowa może zdziałać tyle samo dobrego, co dla mężczyzn. Tabletki i specjalne szampony z ekstraktami z owoców palmy sabałowej pomagają na wypadające włosy i ułatwiają walkę z hirsutyzmem. Palma sabałowa sporadycznie wywołuje skutki uboczne, np. ból głowy.

Palma sabałowa (bocznia piłkowana) – jak wygląda i gdzie rośnie

Palma sabałowa , znana również jako bocznia piłkowana, jest jednopienną palmą o pokroju krzewu. Z reguły osiąga wysokość nie większą niż 7,5 metra. Wyposażona jest w wachlarzowate liście, białe kwiaty i czerwono-brązowe lub czarne owoce, których okres owocowania przypada na październik – grudzień. Ekstrakt z palmy sabałowej powstają właśnie z jej owoców.

Właściwości palmy sabałowej znane były już w starożytności. Miejscem jej występowania jest Ameryka Północna, wyspy Bahama, Antyle, południe Europy oraz północna Afryka.

Co zawiera ekstrakt z palmy sabałowej?

Palma sabałowa pozwala na uzyskanie ekstraktu , z którego można wyizolować frakcję hydrofilną i lipofilną. Pierwszą z wymienionych tworzą mieszaniny heteropolisacharydów, takich jak np. izokwercytryna, kwercetyna, kempferol, farnezol, roifolina. Z kolei frakcja lipofilna zawiera różne kwasy tłuszczowe (np. mirystynowy, olejowy), fitosterole (np. kampesterol), trójglicerydy i frakcję lipidowo - sterolową (m.in. estry kwasu mirystynowego).

Palma sabałowa – wpływ na kondycję prostaty

Ekstrakt z boczni piłkowanej zatrzymuje rozrost prostaty. Palma sabałowa wykorzystywana jest w urologii głównie u pacjentów z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego. Wykazano, że wyciąg z jej owoców redukuje aktywność 5-α-reduktazy, będącej enzymem przekształcającym testosteron w 5-alfadihydrotestosteron (DHT). Stwierdzono jednocześnie, że DHT pobudza wzrost i podział komórek, co prowadzi do przerostu prostaty.

Palma sabałowa w formie tabletek pomaga uniknąć problemów z prostatą, erekcją, bezpłodnością, niewydolnością hormonalną i guzami jąder. Zalecana jest po zabiegach usunięcia prostaty.

Jak palma sabałowa wpływa na włosy?

Palma sabalowa stosowana na włosy ma za zadanie pomóc w opanowaniu łysienia androgenowego, które występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Preparaty z palmą sabałową, stosowane zewnętrznie lub doustnie, skutecznie chronią cebulki włosów przed niszczącym wpływem DHT.

Producenci kosmetyków proponują swoim klientom szampony z palmą sabałową, które zatrzymują wypadanie włosów. Dostępne są również ampułki z wyciągiem z boczni piłkowanej, które służą do wcierania w skórę głowy. Szampon z palmą sabałową dla kobiet i mężczyzn wspomaga porost nowych włosów oraz przyczynia się do poprawy jakości już istniejących kosmyków. Ekstrakt z palmy sabałowej w szamponie sprawia, że włos staje się grubszy, wytrzymalszy i trwalszy. Ponadto palma sabałowa, tak samo jak niektóre zioła (np. tymianek), reguluje wydzielanie sebum i zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów.

Inne właściwości palmy sabałowej

Bocznia piłkowana polepsza krążenie krwi, dodaje sił witalnych i wzmacnia cały organizm. Sprawia, że szybciej można poradzić sobie z wszelkimi infekcjami. Suplementy, które posiadają w składzie wyciąg z owoców boczni, poprawiają apetyt, mają pozytywny wpływ na przemianę materii i funkcjonowanie układu nerwowego.

Palma sabałowa to naturalny remedium na trądzik . Posiada właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i przeciwgrzybiczne. Palma sabałowa polecana jest też na hirsutyzm (owłosienie typu męskiego u kobiet), ponieważ znajdujące się w niej substancje blokują przemianę testosteronu do DHT.

Preparaty z wyciągiem z boczni pobudzają popęd płciowy zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Ponadto palma sabałowa, zwiększając poziom estrogenu, może stać się sposobem na powiększenie piersi . Poprawia ich wygląd i jędrność. Wspomaga też regularny cykl menstruacyjny, zaś u kobiet w trakcie menopauzy zapobiega zanikowi tkanek pochwy i macicy.

Suplementy z owoców palmy sabałowej redukują objawy reumatyzmu, dny moczanowej i są przydatne w nadmiernym wydzielaniu śluzu z nosa.

Palma sabałowa – dawkowanie i skutki uboczne

Owoce palmy sabałowej można spożywać na surowo bądź jako ekstrakt, który wykorzystywany jest w produkcji kapsułek, tabletek, nalewek. Gdzie można kupić palmę sabałową ? Suplementy zawierające bocznie piłkowaną można nabyć bez recepty w sklepie internetowym. Należy jednak uważać, ponieważ kuracja z ich udziałami nie może trwać dłużej niż 6 miesięcy (przy dawce 800-1200 mg na dobę). Co więcej, należy być świadomym, że składniki palmy sabałowej mogą wejść w interakcję z lekami, dlatego korzystanie z ekstraktów z jej owoców powinno być skonsultowane z lekarzem. Palma sabałowa może wywołać łagodne skutki uboczne , np. obniżenie krzepliwości krwi, zawroty głowy, nudności, zaparcia lub biegunki.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości