Profilaktyka zdrowia

Córka Przemysława Salety czeka na przeszczep nerki. Trzeci z kolei

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Przemysława Saletę z córką Nicole, która czeka na trzeci z kolei przeszczep nerki. Nam opowiedzieli o trudnej codzienności w oczekiwaniu na dawcę.

Z nerką od taty

Nicole, córka Przemysława Salety i Ewy Pacuły od wielu lat zmaga się z niewydolnością nerek. Chorobę zdiagnozowano w 2006 roku, kiedy Nicole miała 13 lat. Od tego czasu dziewczynka spędzała czas głównie na dializach.

Nastolatka przeszła pierwszy przeszczep 5 grudnia 2007 roku. Dawcą był jej ojciec Przemysław Saleta. Dziewczynka funkcjonowała z nerką taty przez 5,5 roku, przez kolejne 4,5 roku była dializowana. 11 lat później, w maju 2018 roku Nicole przeszła drugi przeszczep nerki. Był to narząd pobrany od zmarłego dawcy. Niestety nerka się nie przyjęła. Nicole spędziła w szpitalu prawie pół roku, mimo to organizm nastolatki odrzucił nerkę. Prawdopodobnie przyczyną było zapalenie płuc oraz zbyt późne podanie odpowiednich leków.

W oczekiwaniu na cud

Teraz Nicole potrzebuje nowej nerki. Trzeba jednak znaleźć odpowiedniego dawcę. Wedle polskiego prawa musi być to ktoś z rodziny.

Niestety organizm Nicole po pierwszym przeszczepie uczulił się na ciała obce. Skutkiem tego w organizmie Nicole powstają przeciwciała, które będą problemem przy kolejnych możliwych próbach przeszczepu. Prawdopodobnie jest to dysfunkcja genetyczna, która atakuje nerki.

Zobacz też:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości