Skuteczne ćwiczenia na rwę kulszową. Jakie wybrać?

Autor:
Adrian
Adamczyk
Osoba cierpiąca na ból pleców

Ćwiczenia na nerw kulszowy wykonuje się niemal podczas każdego dynamicznego ruchu ogólnousprawniającego, ale również w pozycjach statycznych, a odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń na rwę kulszową znacznie przyspiesza proces rehabilitacji i powrotu do zdrowia pacjenta. Rwa kulszowa pojawia się niespodziewanie, a skala dolegliwości jaką wywołuje w organizmie jest nieprzewidywalna.

Ćwiczenia na rwę kulszową doceniane są przez pacjentów często za późno, w sytuacji kiedy stanowią pierwszą pomoc w walce z chorobą i jej konsekwencjami lub są wskazane przez lekarza jako profilaktyka przed nawrotem schorzenia. Ćwiczenia na rwę kulszową mogą być przyjemne a nawet zabawne, prowadzone w różnych formach i miejscach, o zmiennej intensywności i częstotliwości. Przynoszą ulgę podrażnionym korzeniom nerwowym.

Rwa kulszowa

Rwa kulszowa jest zespołem objawów wywołanych uciskiem nerwów rdzeniowych składających się na nerw kulszowy, wywołanych najczęściej chorobami zwyrodnieniowymi lub dysfunkcjami i przemieszczaniem się krążka międzykręgowego kręgosłupa lędźwiowego, a także narażonych na przeciążenia fizyczne grzbietu. Często spotyka się również przypadki rwy kulszowej po porodzie oraz w trakcie ciąży.

Sport to zdrowie

Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportuDzień Dobry TVN
wideo 2/14

Nerw kulszowy jest gałęzią splotu krzyżowego, biegnącą od okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa poprzez biodro, pośladek, wzdłuż kończyny dolnej aż do stopy i w przebiegu tych okolic objawia się symptomami neurologicznymi, takimi jak nagły ból i parestezje kręgosłupa lędźwiowego promieniujące wzdłuż przebiegu nerwu, zwiększenie napięcia mięśni grzbietu, zaburzenia czucia oraz niedowładów kończyny. Ćwiczenia przy rwie kulszowej i odpowiednie pozycje ułożeniowe stanowią sposób na leczenie również w warunkach domowych.

Ćwiczenia na rwę kulszową w domu

Ostry stan rwy kulszowej jest zazwyczaj bardzo bolesny, niepozwalający na swobodne poruszanie się po mieszkaniu, prowadzenie samochodu czy kontynuację pracy zawodowej. Na tym etapie często stosuje się farmakoterapię, fizykoterapię i rehabilitację ruchową z udziałem fizjoterapeuty. Ćwiczenia na rwę kulszową poleca się kontynuować w domu, przedłużając i utrwalając efekt rehabilitacji oraz jako profilaktykę nawrotu choroby.

Odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń na rwę kulszową minimalizuje objawy bólowe i zatrzymuje postępy choroby. Ćwiczenia na rwę kulszową w domu nie powinny być skomplikowane, ale wymagają pełnej koncentracji i precyzji technicznej wykonania. Ćwiczenia na rwę kulszową w ciąży nie różnią się metodyką od ćwiczeń pozostałej grupy pacjentów.

Jakie ćwiczenia rehabilitacyjne na rwę kulszową

Ćwiczenia rehabilitacyjne na rwę kulszową skupiają się wokół ćwiczeń rozciągających i wzmacniających dolne partie grzbietu oraz kończyny dolne. Powinny być wykonywane powoli, bez szarpania, rozciągania na siłę i ruchów pulsacyjnych. Gwałtowne i szybkie ruchy mogą zaostrzyć objawy rwy kulszowej. Prawidłowe wykonanie pojedynczego ćwiczenia rozciągającego polega na dociśnięciu i przytrzymaniu trenowanej grupy mięśniowej przez kilka sekund. W zależności od poziomu zaawansowania, ruchy mogą być wydłużane i bardziej złożone. Ćwiczenia na rwę kulszową poleca się wykonywać nawet 3 razy w ciągu dnia po 50 powtórzeń.

Joga na rwę kulszową jest popularną metodą rehabilitacji ruchowej. Ćwiczenia na rwę kulszową tego typu dla początkujących powinny być statyczne, a z czasem opanowania techniki ćwiczeń i ustępowania objawów do pozycji statycznych dodaje się ruch i wykonuje ćwiczenia dynamiczne.

Po ustąpieniu ostrego ucisku na korzenie nerwowe pacjentowi poleca się również masaż. Masaż na rwę kulszową zmniejsza napięcie mięśniowe kręgosłupa lędźwiowego, co sprzyja łagodzeniu dolegliwości bólowych, wywołuje przekrwienie kończyny, odżywienie i dotlenienie tkanek, a także wzmacnia mięśnie kręgosłupa, przywraca im sprężystość i mobilizuje do aktywnej pracy.

Zestaw ćwiczeń na rwę kulszową

Ćwiczenia na rwę kulszową można bezpiecznie i skutecznie kontynuować po wskazówkach fizjoterapeuty, których udzielił pomocy w stanie ostrym rwy. W warunkach domowych pacjent szybciej dochodzi do dawnego zdrowia i aktywności.

Przykładowy zestaw ćwiczeń na rwę kulszową może obejmować np.:

  • ćwiczenie 1. Siad płaski, nogi w lekkim rozkroku, plecy proste. Skłon do przodu z pochyleniem głowy, wyciągnięciem rąk do przodu i zgięciem grzbietowym stóp. Utrzymać pozycję 10 sekund. Powrót do pozycji wyjściowej;
  • ćwiczenie 2. Leżenie na plecach, nogi ugięte w kolanach pod kątem 90 stopni, ręce wzdłuż tułowia. Uniesienie nóg nad podłogę i powolne opuszczanie;
  • ćwiczenie 3. Leżenie na plecach, nogi i ręce prosto. Przyciąganie prawego kolana do klatki piersiowej i przytrzymanie kolana rękoma, lewa noga nieruchomo. Powrót do pozycji wyjściowej, zmiana stron;
  • ćwiczenie 4. Siad płaski, plecy prosto, nogi złączone, ręce oparte o podłogę przy biodrach. Przyciąganie do klatki piersiowej prawego kolana, dociśnięcie i przytrzymanie rękoma nogi w zgięciu 10 sekund. Powrót do pozycji wyjściowej, zmiana stron;
  • ćwiczenie 5. Leżenie na brzuchu, dłonie płasko oparte na wysokości ramion, nogi złączone. Uniesienie klatki piersiowej opierając się na dłoniach, głowa na końcu ruchu skłania się lekko do tyłu. Utrzymać 10 sekund. Powrót do pozycji wyjściowej.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Peter Dazeley

Pozostałe wiadomości