Dlaczego warto zaszczepić dziecko przeciwko wirusowi HPV? "Te statystyki są porażające"

Aktualizacja:
Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Marta Buchla
HPV - dlaczego warto się zaszczepić?
HPV - dlaczego warto się zaszczepić?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Rak szyjki macicy to jeden z częściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Ochronę przed chorobą zapewniają szczepienia. Od 1 czerwca mogą z nich skorzystać zarówno dziewczynki, jak i chłopcy w wieku 12 i 13 lat. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Na to pytanie odpowiedział w Dzień Dobry TVN dr hab. n. med. Piotr Sobiczewski, Klinika Ginekologii Onkologicznej, Profesor Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

Szczepienia przeciwko HPV - co warto o nich wiedzieć?

Anetta Ryndak zaszczepiła córkę przeciwko wirusowi HPV. Dziewczyna miała to szczepienie za darmo. - Dzięki tej szczepionce czuję się bardziej bezpieczna, bo wiem, że mam w sobie jakąś ochronę przeciwko temu wirusowi - powiedziała Katarzyna Ryndak, córka Anetty. Córkę Majkę, zaszczepiła również Monika Rybak. Niestety w jej mieście nie były prowadzone żadne programy bezpłatnych szczepień i kobieta sama kupiła szczepionkę dla córki. - Ja traktowałam szczepienie mojego dziecka, jako inwestycję w jej zdrowie - powiedziała pani Monika.

Mimo że Anetta i Kasia oraz Majka i Monika mieszkają kilkanaście kilometrów od siebie, to w dwóch różnych miastach. W kwestii szczepień przeciwko HPV przekonały się, że granica miasta wyznaczała też dostęp do darmowej szczepionki. Od 1 czerwca miejsce zamieszkania nie ma znaczenia. Szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego będą bezpłatne w całej Polsce dla chłopców i dziewcząt w wieku 12 i 13 lat, do ukończenia przez nich 14. roku życia. Szczepienia przeciwko HPV nie będą obowiązkowe, tylko dobrowolne i zalecane.

- Czekaliśmy na to 17 lat. W 30 krajach jest to nie zalecane, a obowiązkowe szczepienie w kalendarzu szczepień. Jeżeli dzisiaj 4 - statycznie - kolejne Polki umrą na raka szyjki macicy, 6 dowie się, że ma raka to, to są naprawdę tragiczne wyniki i takich nie ma praktycznie w żadnym więcej rozwijającym się dobrze kraju - tłumaczyła prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, kierownik katedry Zdrowia Kobiety, Śląski Uniwersytet Medyczny.

Specjalistka dodała, że wirus HPV jest bardzo inteligentny. - On sobie daje radę przez wiele lat. Rozwija się powoli, nie daje żadnych objawów, przyczaja się i nagle okazuje się, że jest - powiedziała.

Sprawdź, jak zapisać się na szczepienie.

Szczepienia przeciw HPV chronią przed nowotworami
Szczepienia przeciw HPV chronią przed nowotworami Źródło: Dzień Dobry TVN

Dlaczego warto zaszczepić dziecko przeciwko wirusowi HPV?

Szczepionka przeciwko wirusowi HPV chroni przede wszystkim przed rakiem szyjki macicy, ale nie tylko. - Są też inne nowotwory związane infekcją z wirusem HPV, natomiast w żadnym z innych nowotworów nie ma takiej korelacji pomiędzy infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego a rozwojem nowotworu. Rocznie na świecie notuje się ponad 600 tysięcy przypadków nowych raka szyjki macicy - powiedział w Dzień Dobry TVN dr hab. n. med. Piotr Sobiczewski, Klinika Ginekologii Onkologicznej, Profesor Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

Specjalista dodał, że Polska ma jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności w Unii Europejskiej. - W 2020 roku było to 3 800 nowych przypadków raka szyjki macicy w Polsce, z czego 2 000 kobiet umiera. Te statystyki są porażające - wyznał.

Dlaczego szczepieni są również chłopcy? Ile trzeba podać dawek, aby uzyskać ochronę? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

.Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Marta Buchla

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości