Czy przyjmowanie środków na zaparcia sprzyja demencji? Badacze mają ciekawe ustalenia

Demencja dopada coraz młodszych
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy istnieje zależność między regularnym przyjmowaniem środków na zaparcia a demencją? Okazuje się, że tak. Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie "Neurology" sugerują, że prawdopodobieństwo wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych u osób, które stosują tego rodzaju preparaty jest nawet o 50 proc. większe. Jak to możliwe?     

Środki na zaparcia a demencja

Naukowcy Chin, Wielkiej Brytanii i USA postanowili sprawdzić, czy istnieje związek między stosowaniem środków na zaparcia a demencją. W tym celu specjaliści przeanalizowali dane 502 229 pacjentów zgromadzone w brytyjskim biobanku. Średnia wieku uczestników wynosiła 57 lat (40-69 lat) i żadna z nich nie chorowała na demencję. Dodatkowo 18 235 badanych przyznało, że regularnie (kilka razy w tygodniu) stosuje środki, które uwalniają od zaparć.

Choroby neurodegeneracyjne

Źródło: Dzień Dobry TVN
Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Huntingtona
Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Huntingtona
Żel w walce z guzami mózgu
Żel w walce z guzami mózgu
Moje życie po udarze mózgu
Moje życie po udarze mózgu
Nowa metoda terapeutyczna po udarze mózgu
Nowa metoda terapeutyczna po udarze mózgu
Demencja dopada coraz młodszych
Demencja dopada coraz młodszych

Po dokładnej analizie ich stanu zdrowia (pod uwagę wzięto wiek, inne stosowane leki, choroby przewlekłe oraz występowanie demencji w rodzinie) wykazano, że osoby, które przez co najmniej 10 lat stosowały leki przeczyszczające były aż o 51 proc. bardziej zagrożone demencją. W przypadku demencji naczyniowej - prawdopodobieństwo wrosło do 65 proc. Warto dodać, że w przypadku choroby Alzheimera ryzyko się nie zwiększyło.

Naukowcy wykazali, że demencji najbardziej sprzyja przyjmowanie kilku różnych środków na zaparcia. U pacjentów, którzy sięgali po tylko jeden farmaceutyk ryzyko wystąpienia demencji sięgało 28 proc., u osób, przyjmujących więcej preparatów - aż 90 proc. W pierwszej grupie prawdopodobieństwo wystąpienia demencji było najwyższe u pacjentów, stosujących wyłącznie środki osmotyczne, tj. takie, które przyciągają wodę do światła jelita powodując pobudzenie perystaltyki. W ich przypadku wzrost ryzyka demencji z różnych przyczyn był wyższy o 64 proc., a wzrost ryzyka demencji naczyniowej aż o 97 proc.

Co łączy demencję i leki na zaparcia?

- Zaparcia i stosowanie z tego powodu środków na przeczyszczenie to częste zjawisko u osób w średnim i starszym wieku – skomentowała współautorka pracy dr Feng Sha, z Instytutu Zaawansowanych Technologii w Shenzhen (Chiny). Badaczka dodała, że regularne stosowanie tych preparatów może zmieniać mikroflorę jelitową (mikrobiotę jelitową), a tym samym zaburzyć przepływ sygnałów z jelit do mózgu, a także też zwiększać produkcję toksyn mogących mieć negatywny wpływ na mózg, wyjaśniła badaczka.

Specjalistka podkreśliła, że środki na zaparcia nie powinny być stosowane regularnie, mimo to wiele osób sięga po nie bardzo systematycznie. Badaczka dodała również, że konieczne są dalsze badania, które lepiej wyjaśnią zależność między tego rodzaju preparatami a demencją. - Jeśli nasze odkrycie zostanie potwierdzone, pracownicy medyczni powinni zachęcać ludzi do leczenia zaprać poprzez zmiany stylu życia, jak picie większych ilości wody, spożywanie większych ilości błonnika oraz zwiększenie aktywności fizycznej w codziennym życiu – tłumaczyła dr Sha.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: dziennik.pl/PAP

Źródło zdjęcia głównego: PM Images/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości