Profilaktyka zdrowia

Otyłość to choroba i wymaga leczenia. Jak skorzystać z fachowej pomocy w ramach NFZ?

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Chirurgiczne leczenie otyłości ratuje życie
Chirurgiczne leczenie otyłości ratuje życie Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Nadmierną masę ciała w Polsce ma 65,7 proc. mężczyzn i 45,9 proc. kobiet. Z otyłością olbrzymią zmaga się 0,5 proc. panów i 0,4 proc. pań. Niekiedy jedyną szansą dla pacjentów jest operacja bariatryczna. Na czym ona polega? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadali prof. Mariuszem Wyleżał, chirurg - bariarta oraz Katarzyna Głowińska, która choruje na otyłość.

Bariatria na NFZ. Jak z niego skorzystać?

Wciąż żywe jest przekonanie, że otyłość to konsekwencja stosowania niezdrowej diety oraz braku aktywności fizycznej. Tymczasem problem jest dużo bardziej złożony. Otyłość jest chorobą, która wymaga specjalistycznego leczenia. Obecnie jest ono możliwe w ramach programu Kos-Bar.

- To jest program kompleksowej, skoordynowanej opieki specjalistycznej nad chorymi leczonymi chirurgicznie z powodu otyłości. Jest to program, który zrodził się z inicjatywy środowiska chirurgów baraitrów, którzy dostrzegli, że chorzy na otyłość wymagają nie tylko samego zabiegu operacyjnego, ale odpowiedniego przygotowania do operacji, odpowiedniego poprowadzenia po operacji. Wsparcia w zakresie edukacji żywieniowej, wsparcia emocjonalnego, fizjoterapii. Całego kompleksowego postępowania - tłumaczył w Dzień Dobry TVN prof. Mariusz Wyleżoł, chirurg - bariarta.

W programie uczestniczy 15 ośrodków z całego kraju. Wykaz placówek można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia lub Narodowego Funduszu Zdrowia. Aby skorzystać z pomocy, wystarczy skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego z rozpoznaniem otyłości.

Jak wygląda operacja bariatryczna?

Katarzyna Głowińska choruje na otyłość i zdecydowała się na operację bariatryczną.

- Operację miałam cztery lata temu. Niestety byłam w takim stanie, że nie mogłam funkcjonować normalnie. Całe życie podejmowałam się prób redukcji masy ciała. Udawały się, nie udawało się tych efektów utrzymać. Ta waga zawsze wracała - mówiła nasza rozmówczyni. Jak dodała, znalazła się w takim momencie życia, że już nie była w stanie sama sobie z tym poradzić i zdecydowała się skorzystać z fachowej pomocy.

Obecnie pani Katarzyna prowadzi grupę wsparcia dla osób chorujących na otyłość. Pomaga tym, którzy się wahają, chcą poddać się operacji bariatrycznej lub zabieg mają już za sobą. - Wszyscy mamy bardzo podobne problemy. Na grupie często szukamy informacji [...], jak się odnaleźć w tej sytuacji, wspieramy się. Wszyscy jesteśmy w podobnej sytuacji - podkreśliła nasza gościni.

Czy każda operacja kończy się sukcesem? Jaka wysoka jest jej skuteczność? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości