Międzynarodowe Centrum Badań Oka - co warto wiedzieć o tym miejscu?
Naukowcy z Międzynarodowego Centrum Badań Oka 10 lat temu opracowali badanie, które jest obecnie powszechnie stosowane w okulistyce na całym świecie. - To jest tomografia optyczna OCT. Jest wykorzystywana w gabinetach i klinikach na całym świecie i polega na tym, że pozwala zobaczyć wnętrze oka z wysoką bardzo rozdzielczością w trzech wymiarach, czyli jest taką tomografią. W komputerze lekarz może zobaczyć i przeanalizować, jak zbudowane jest oko i jak zmienia się z chorobą. Akurat oko bardzo mocno się zmienia, kiedy mamy jakiś przypadek chorobowy. Więc to od razu widać i można bardzo szybko zdiagnozować tę chorobę - powiedział prof. Maciej Wojtkowski, dyrektor Międzynarodowego Centrum Badań Oka (ICTER), Międzynarodowej Agendy Badawczej przy Instytucie Chemii Fizycznej PAN.
Ekspert dodał, że w centrum badacze pracują obecnie nad robotem, który będzie wspomagał rękę chirurga, czy też okulisty. - Do tego, żeby wprowadzał igłę, czy jakieś narzędzie chirurgiczne do oka, czyli tego bardzo wrażliwego obiektu, [...], w taki sposób, żeby nie wyrządzić żadnej szkody - tłumaczył.
- Chcemy bardzo precyzyjnie pacjenta operować, w powtarzalny sposób, żeby każdy zabieg był najlepszy, równie dobry. Nawet jeśli mamy dobrego chirurga, to jest to tylko człowiek. W przypadku takiego ramienia robotycznego możemy zapewnić powtarzalną jakość, tak, żeby każdy z nas otrzymał najlepszy zabieg operacyjny - dodał dr Bartosz Sikorski, okulista.
Czy centrum przestanie istnieć?
- Wyjątkowość tego miejsca polega na tym, że wymyślane są tutaj zupełnie nowe technologie w skali świata, ale też mają być wprowadzone do praktyki klinicznej - tłumaczył dr Bartosz Sikorski. Co więcej, placówka współpracuje z innymi środkami m.in. w Londynie.
Mimo sukcesów przyszłość centrum nie jest jasna. - Jesteśmy niestandardowym instytutem i działamy w oparciu o inne reguły niż instytucje naukowe w Polsce. Jesteśmy częścią Polskiej Akademii Nauk i sposób finansowania jest inny. Oczekujemy na wyniki konkursów, w których złożyliśmy nasze wnioski i liczymy na to, że będziemy dalej finansowani - dodał prof. Maciej Wojtkowski.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ratuje szpitalne oddziały. "Takich pacjentów, jak pan Wojciech jeszcze nie mieliśmy"
- Czy kawa może poprawić naszą odporność i chronić przed COVID-19? Ekspert wyjaśnia
- Pan Tabletka i jego skuteczne sposoby na infekcje. "To uniwersalna, smaczna i zdrowa mikstura"
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN