Zdrowie

Niedobory snu negatywnie wpływają na rozwój mózgu dziecka? Naukowcy nie mają wątpliwości

Zdrowie

Autor:
anw//rzw/tvn24,
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
tvn24.pl
Śpiący chłopiec w pasiastej piżamie.

Nocny wypoczynek ma niebagatelny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka, w tym także na kondycję jego mózgu. Naukowcy z University of Maryland odkryli, że niedobory snu u najmłodszych mogą prowadzić do poważnych szkód neurologicznych. W badaniach wzięły udział maluchy w wieku 9-10 lat.

Długość snu a rozwój mózgu dziecka

Naukowcy z University of Maryland przeanalizowali dane na temat snu 8300 dzieci w wieku 9-10 lat, biorących udział w projekcie badawczym Adolescent Brain Cognitive Development (ABCD). Badanie to uznawane jest za największe przedsięwzięcie dotyczące oceny rozwoju mózgu u dzieci w USA. Wnioski opublikowano na łamach "The Lancet Child & Adolescent Health".

Dzieci

Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień DzieckaDzień Dobry TVN
wideo 2/7

- Odkryliśmy, że dzieci, które nie miały odpowiedniej ilości snu - spały krócej niż dziewięć godzin w ciągu nocy na początku badania - miały mniej istoty szarej w niektórych partiach mózgu, związanych z koncentracją, pamięcią i kontrolą zachowań niż te, które miały zdrowe nawyki dotyczące snu. Różnice te utrzymywały się jeszcze przez dwa lata. To niepokojący wynik, który sugeruje długofalowe, negatywne skutki niedoboru snu - poinformował autor analizy, dr Ze Wang.

Skutki niedoboru snu u dziecka

Naukowcy wzięli pod uwagę rozmaite czynniki towarzyszące, między innymi status społeczno-ekonomiczny, płeć czy rozwój fizyczny. Udało im się ustalić, że dzieci, które poświęcały na nocny wypoczynek wystarczającą ilość czasu, w ciągu kolejnych dwóch lat potrzebowały coraz mniej snu. W przypadku maluchów z niedoborami nie zarejestrowano takich zmian.

- Staraliśmy się porównać obie grupy tak dokładnie, jak to tylko możliwe, aby móc możliwie w pełni zrozumieć długofalowy wpływ zbyt małej ilości snu na dziecięcy mózg. Potrzebne są dodatkowe badania, które mogłyby potwierdzić nasze odkrycie i sprawdzić, czy jakieś interwencje mogą poprawić zwyczaje związane ze snem i odwrócić neurologiczne szkody - podkreślił dr Wang.

Jak zadbać o wypoczynek dziecka?

Eksperci z American Academy of Pediatrics zachęcają rodziców do wyrabiania u dzieci zdrowych nawyków związanych ze snem. Jak podaje tvn24.pl, ich podstawowe zalecenia to stała rutyna, aktywność fizyczna w ciągu dnia, ograniczanie czasu spędzanego przed ekranami i odstawienie urządzeń elektronicznych na godzinę przed pójściem spać.

- W trakcie pełnego różnych wydarzeń dzieciństwa, przy dniach wypełnionych lekcjami i innymi zajęciami, sen czasami może być zaniedbywany. Teraz widzimy, jak szkodliwe może to być dla rozwoju dziecka - stwierdził dziekan University of Maryland School of Medicine, prof. E. Albert Reece.

Więcej informacji na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:anw//rzw/tvn24, Magdalena Brzezińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ray Kachatorian/Getty Images

Pozostałe wiadomości