Chcesz szybciej kłaść się spać i wcześniej wstawać? Przestrzegaj tych 3 zasad

Chcesz szybciej kłaść się spać i wcześniej wstawać? Przestrzegaj tych 3 zasad
Źródło: Dzień Dobry TVN
Poranne wstawanie może zmienić życie?
Poranne wstawanie może zmienić życie?
Co Ci się śniło?
Co Ci się śniło?
Co oznaczają nasze sny?
Co oznaczają nasze sny?
Świadomy sen
Świadomy sen
Sennik dla dzieci
Sennik dla dzieci
Mówi się, że ludzie dzielą się na sowy, które dopiero w późnych godzinach nocnych zasypiają, a więc i późno się budzą, a także na skowronki, które rozpoczynają dzień już o świcie. Czy badania naukowe to potwierdzają? Czy nocny marek może przestawić się na pobudkę o poranku? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Marcin Sawicki.

Badania naukowe na temat snu

Marcin Sawicki kiedyś był sową, a dziś zalicza się do grupy skowronków, ponieważ od wielu lat zaczyna dzień około godz. 6:00. Dziennikarz przekonał się na własnej skórze, że można zmienić nawyki związane z porą kładzenia się spać i wstawania.

- Ja to sprawdzałem na parę sposobów. Po pierwsze znalazłem trochę badań naukowych, które mówią o tym, czy lepiej wstawać późno, czy wcześniej. To było dla mnie ciekawe i zaskakujące. Rzeczywiście sprawdzałem to też na sobie samym, ponieważ przez wiele lat swojego życia sądziłem, że jestem sową. W związku z tym bardzo późno kładłem się spać i późno wstawałem. A po kilkunastu latach okazało się, że ja chyba jednak jestem skowronkiem, bo ja się przemieniłem, przetransferowałem się do drugiego obozu i dzisiaj rzeczywiście należę do tych osób, które bardzo lubią wstawać wcześnie rano, chociaż kiedyś nie kładłem się przed 2-3 w nocy - powiedział Sawicki.

Naukowcy od wielu lat analizują sen człowieka i sprawdzają, czy są osoby genetycznie uwarunkowane do wczesnego wstawania.

- Z jednych badań, które czytałem, wynika, że ludzie tak naprawdę nie dzielą na sowy i skowronki, tylko dzielą się na trzy grupy: na sowy, na skowronki oraz na osoby, które mogłyby być i sowami, i skowronkami. O tym mówiły duże, amerykańskie badania genetyczne sprzed kilku lat. (...) Wykazały, że istnieją różnice genetyczne u ludzi i część z nas genetycznie jest predysponowana do tego, żeby wstawać wcześniej lub później. Jednak geny mają na to delikatny wpływ. Nawet zostało to przeliczone na minuty. Okazało się, że średnia różnica minut w zależności od genów między sowami a skowronkami to jest 25 minut - wyjaśnił dziennikarz.

Jakie są korzyści wczesnego wstawania?

Czy osoby, które późno się budzą, powinny się przestawić i zaczynać dzień wcześniej? Jakie to może przynieść efekty?

- To jest ciekawa kwestia. Zauważono, że są wyraźne związki między tym, jak ludzie wstają i jak ludzie działają. W badaniach było widać, że jeśli się porównuje młodzież, która wstaje wcześniej, z młodzieżą, która wstaje później, to ta pierwsza grupa lepiej się uczy, ma lepsze wyniki w nauce, w testach umysłowych. Ludzie, którzy wstają wcześnie, mają rano lepsze reakcje fizyczne. Najważniejszą cechą, która wiąże się ze wstawaniem rano, to jest dobra kondycja psychiczna. To widać w wielu badaniach, które znalazłem, że osoby, które wstają wcześnie i kładą się względnie wcześnie, to są osoby, które rzadziej deklarują smutek, depresję, gniew - przekazał reporter Dzień Dobry TVN.

Marcin Sawicki opowiedział również o trzech naczelnych zasadach, które mogą pomóc budzić się o poranku.

- Pilnuj tego, żeby twój dzień był jasny. Pilnuj tego, żeby wieczór i noc były ciemne. Pilnuj tego, żeby była odrobina wysiłku fizycznego w ciągu dnia. Te trzy rzeczy skumulowane pozwolą nam stopniowo przesuwać nawet o dwie godziny kładzenie się spać czy wczesne wstawanie - wskazał nasz ekspert.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości