Badania naukowe na temat snu
Marcin Sawicki kiedyś był sową, a dziś zalicza się do grupy skowronków, ponieważ od wielu lat zaczyna dzień około godz. 6:00. Dziennikarz przekonał się na własnej skórze, że można zmienić nawyki związane z porą kładzenia się spać i wstawania.
- Ja to sprawdzałem na parę sposobów. Po pierwsze znalazłem trochę badań naukowych, które mówią o tym, czy lepiej wstawać późno, czy wcześniej. To było dla mnie ciekawe i zaskakujące. Rzeczywiście sprawdzałem to też na sobie samym, ponieważ przez wiele lat swojego życia sądziłem, że jestem sową. W związku z tym bardzo późno kładłem się spać i późno wstawałem. A po kilkunastu latach okazało się, że ja chyba jednak jestem skowronkiem, bo ja się przemieniłem, przetransferowałem się do drugiego obozu i dzisiaj rzeczywiście należę do tych osób, które bardzo lubią wstawać wcześnie rano, chociaż kiedyś nie kładłem się przed 2-3 w nocy - powiedział Sawicki.
Naukowcy od wielu lat analizują sen człowieka i sprawdzają, czy są osoby genetycznie uwarunkowane do wczesnego wstawania.
- Z jednych badań, które czytałem, wynika, że ludzie tak naprawdę nie dzielą na sowy i skowronki, tylko dzielą się na trzy grupy: na sowy, na skowronki oraz na osoby, które mogłyby być i sowami, i skowronkami. O tym mówiły duże, amerykańskie badania genetyczne sprzed kilku lat. (...) Wykazały, że istnieją różnice genetyczne u ludzi i część z nas genetycznie jest predysponowana do tego, żeby wstawać wcześniej lub później. Jednak geny mają na to delikatny wpływ. Nawet zostało to przeliczone na minuty. Okazało się, że średnia różnica minut w zależności od genów między sowami a skowronkami to jest 25 minut - wyjaśnił dziennikarz.
Jakie są korzyści wczesnego wstawania?
Czy osoby, które późno się budzą, powinny się przestawić i zaczynać dzień wcześniej? Jakie to może przynieść efekty?
- To jest ciekawa kwestia. Zauważono, że są wyraźne związki między tym, jak ludzie wstają i jak ludzie działają. W badaniach było widać, że jeśli się porównuje młodzież, która wstaje wcześniej, z młodzieżą, która wstaje później, to ta pierwsza grupa lepiej się uczy, ma lepsze wyniki w nauce, w testach umysłowych. Ludzie, którzy wstają wcześnie, mają rano lepsze reakcje fizyczne. Najważniejszą cechą, która wiąże się ze wstawaniem rano, to jest dobra kondycja psychiczna. To widać w wielu badaniach, które znalazłem, że osoby, które wstają wcześnie i kładą się względnie wcześnie, to są osoby, które rzadziej deklarują smutek, depresję, gniew - przekazał reporter Dzień Dobry TVN.
Marcin Sawicki opowiedział również o trzech naczelnych zasadach, które mogą pomóc budzić się o poranku.
- Pilnuj tego, żeby twój dzień był jasny. Pilnuj tego, żeby wieczór i noc były ciemne. Pilnuj tego, żeby była odrobina wysiłku fizycznego w ciągu dnia. Te trzy rzeczy skumulowane pozwolą nam stopniowo przesuwać nawet o dwie godziny kładzenie się spać czy wczesne wstawanie - wskazał nasz ekspert.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Rośnie liczba osób zakażonych tzw. mięsożerną bakterią. Kto musi szczególnie uważać?
- Spadanie, wypadanie zębów czy kłótnia z rodzicem. Co mówią o nas sny?
- Czy badanie krwi może wykryć niewydolność serca? Specjaliści doszli co ciekawych wniosków
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN