Kate Oliver i jej brat Toby Oliver potrzebowali zmian w życiu. Nie cieszyła ich praca, męczył natłok codziennych obowiązków i złe samopoczucie, które utrzymywało się przez długi czas. Przełom nastąpił wtedy, gdy odkryli niezwykłą moc poranków. Jakie zalety ma wczesne wstawanie? O tym opowiedzieli w Dzień Dobry TVN w rozmowie z Magdaleną Bober.
Jak odkryć moc poranka?
Kate i Toby są rodzeństwem i w dzieciństwie każdy dzień rozpoczynali wspólnie. Wspominają, że ich poranki były dalekie od ideału. Jak to się stało, że jako dorośli wspólnie napisali książkę o tym, jak dobrze rozpoczynać dzień?
- Kiedy byliśmy dziećmi, zwykle zaczynaliśmy dzień od kłótni lub bijatyki. Gdybyś wtedy powiedziała naszym rodzicom, że kiedyś napiszemy książkę o idealnym poranku, powiedzieliby, że to niemożliwe. Prawda jest taka, że bardzo długo zajęło mi odkrycie przepisu na lepsze poranki. Miałam wtedy 45 lat. Miałam problemy, byłam zestresowana, miałam lęki, problemy w związku, małe dziecko. Zwykle budziłam się, obawiając dnia, który się zaczynał. Zdecydowałam, że to musi się skończyć. Z zawodu jestem psychologiem, coachem, od lat pracowałam z ludźmi i postanowiłam wykorzystać wiedzę, którą mam, żeby lepiej zaczynać dzień - powiedziała Kate Oliver, psycholożka, współautorka książki "Przebudzenie".
- U mnie było podobnie - dodał Toby Oliver, terapeuta, współautor książki. - Pracowałem wtedy w korporacji i zarządzałem dużą grupą ludzi. W moim prywatnym życiu nie działo się najlepiej. A do tego próbowałem rozkręcić mój własny biznes. Działo się dużo i odkryłem, że nie ma w tym żadnej radości. Budziłem się już zestresowany. Od rana się spieszyłem, a wieczorem znowu padałem wykończony na łóżko. Pewnego razu stojąc nad czajnikiem z gotującą się wodą, pomyślałem, że dłużej nie dam rady. Wtedy coś powiedziało mi, żebym poćwiczył jogę. W ciemności, w kuchni, w piżamie wykonałem parę ćwiczeń. Od tamtego czasu zacząłem wprowadzać inne praktyki. Zostałem nauczycielem jogi i terapeutą. A później odkryliśmy przypadkowo, że w podobnym czasie odkryliśmy moc poranków. Wtedy Kate powiedziała, że ma pomysł na napisanie książki - wspominał Oliver.
Sposoby na dobre rozpoczęcie dnia
Jakie praktyki mogą zmienić nasze poranki i w efekcie nasze życie?
- Proponujemy rodzaj menu z 30 praktykami. Są to m.in. patrzenie na płomień świecy, prowadzenie dziennika, kontakt z przyrodą, pracowanie z intencjami na dany dzień, zwykły uśmiech, taniec. To ogromna różnorodność praktyk, by każdy znalazł coś dla siebie - wyjaśnił Toby. - Chodzi o to, żeby pracować z czasem, który mamy. Jeśli masz 5 minut, wybierz dwie z tych aktywności i wykonaj je - dodał.
Jedną z kluczowych zasad książki jest działanie zgodnie z metodą małych kroków. - Wprowadzenie świadomości, uważności do poranka. Może to być ustawienie budzika 15 minut wcześniej, żeby w tym czasie zrobić coś tylko dla siebie - przyznała Kate.
Więcej rad autorów książki "Przebudzenie" znajdziesz w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak kupować tanie jedzenie? Ekspert zdradził niezawodne sposoby i podał ceny
- Drobne dziwactwo czy niepokojący sygnał - dlaczego zdarza nam się mówić do siebie?
- 62 sieroty adoptowane po emisji reportażu w Dzień Dobry TVN
Autor: Justyna Piąsta
Reporter: Magdalena Bober
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN