Wiele osób o poranku zmaga się z sennością, niskim poziomem energii czy motywacji do działania. Przeciąganie drzemki, przestawianie budzika i ponowne zapadanie w sen, to już chyba norma. Jak się okazuje, im więcej prób wstawania podejmujemy, tym gorsze rezultaty osiągamy. Jak więc szybko się obudzić, wprawić w doskonały nastrój i przy okazji podkręcić metabolizm? O tym opowiedział nam Karol Wyszomirski, interdyscyplinarny dietetyk, trener.
Ciężkie poranki, czyli jak skutecznie się budzić?
Niezależnie od ilości przespanych godzin wciąż masz problem, by wstać wraz z pierwszym sygnałem budzika? To dość powszechne. Przestawianie alarmu, drzemki i ponowne zapadanie w sen, który najczęściej kończy się spóźnieniem do pracy czy szkoły. Niestety niepozorne dodatkowe minuty w łóżku wbrew pozorom nie pomagają. Z każdą kolejną drzemką nasz organizm zapada w coraz głębszy sen.
Dlaczego mamy problem ze wstawaniem? W większości przypadków wpływ na to ma zbyt krótki sen lub jego zła jakość. Co więcej, winowajcą może być także zaburzony rytm dobowy, rozregulowane hormony, a także niedotlenienie organizmu. Jak więc znaleźć skuteczny sposób, który pozwoli nam rozpocząć dzień z energią i uśmiechem na twarzy? Nasz gość zaproponował trening na poranny rozruch, a także ćwiczenia wdzięczności. 5-minutową rutynę podzielił na kilka części.
Trening na poranny rozruch
Karol Wyszomirski interdyscyplinarny dietetyk i trener zaproponował nam 5-minutowy zestaw ćwiczeń, który pobudzi o poranku nawet największego leniucha. Pierwszym krokiem do sukcesu jest przyjęcie pozycji mocy. "Power Pose" obniża poziom hormonów stresu, podnosi poziom energii i motywacji do działania
Pozycja mocy będzie wymuszała na nas taką gotowość do działania
– powiedział.
Następnie przechodzimy do dwóch ćwiczeń fizycznych, które poprawiają przepływ krwi do serca, mięśni i mózgu, co pozwala szybko się obudzić oraz podnieść poziom energii. Mogą to być zarówno pajacyki, przysiady jak i wykroki.
Punkt trzeci to ćwiczenia oddechowe. Pozwalają one dotlenić ciało i mózg oraz aktywują nerw błędny, oraz hormony szczęścia - endorfiny, dopaminę - co pozwala uzyskać poczucie spokoju i czystego umysłu.
Na sam koniec warto zastosować ćwiczenie wdzięczności poprzez wizualizacje, które wpływa na podniesienie endorfin oraz nawiązanie emocjonalnej relacji ze światem i sobą samym.
- Uczucie wdzięczności może pojawić się w klatce piersiowej, w dole brzucha. Każdy czuje to inaczej – podsumował.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz także:
Skuteczny trening angażujący całe ciało według Adama Josefa Modzelewskiego
Treningi w dobie pandemii. "Wszyscy chcą się ruszać, zamknięci w czterech ścianach"
Zalety treningu na trampolinach. "Są to ćwiczenia ogólnorozwojowe". Można spalić aż ok. 800 kcal
Autor: Nastazja Bloch