Marzyła o tym, by zmniejszyć piersi. "To część ciała, która jest cały czas bardzo seksualizowana"

Źródło: Dzień Dobry TVN
„Zmniejszyłam piersi i czuję euforię”
„Zmniejszyłam piersi i czuję euforię”
Gigantomastia. Duże piersi, duży problem?
Gigantomastia. Duże piersi, duży problem?
Dlaczego wierzymy w pseudoreklamy?
Dlaczego wierzymy w pseudoreklamy?
Czy chodzenie bez biustonosza jest zdrowe?
Czy chodzenie bez biustonosza jest zdrowe?
Kobiety nadal chcą powiększać piersi
Kobiety nadal chcą powiększać piersi
Aleksandra Herzyk to popularna rysowniczka, ilustratorka, autorka komiksów i aktywistka, która sprzeciwia się seksualizacji kobiecych piersi. W sierpniu tego roku ogłosiła publicznie, że poddała się zabiegowi zmniejszenia biustu, czym wywołała burzę w sieci. Czym jest gigantomastia? Kto kwalifikuje się do operacji redukcji piersi refundowanej przez NFZ? W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z chirurgiem plastycznym Maciejem Mazurkiem.

Zmniejszenie piersi - seksualizacja biustu częstą przyczyną operacji

Aleksandra Herzyk kilka miesięcy temu opublikowała na Twitterze zdjęcie w kostiumie kąpielowym opatrzone wpisem, w którym pochwaliła się efektem operacji zmniejszenia biustu.

- Trochę prywaty. Zrobiłam sobie wymarzoną od gimnazjum operację redukcji piersi do najmniejszych, jakie się da i mam body euphorię jak nigdy, najlepsza decyzja - zaznaczyła w poście.

Aktywistka liczyła na życzliwą reakcję internautów. W materiale Dzień Dobry TVN opowiedziała jednak, że zmierzyła się z niemałym rozczarowaniem. - Spodziewałam się, że kilka dziewczyn mi napisze, że super, że poserduszkujemy sobie nawzajem, ale zauważyłam, że komentarze pod tym moim postem dzieliły się na pełne zrozumienia i pozytywne ze strony kobiet oraz wyśmiewające ze strony mężczyzn - stwierdziła.

Dlaczego autorka komiksów w ogóle zdecydowała się na tak mocną ingerencję w swój wygląd? - Wydaje mi się, że gdybyśmy żyli w świecie, w którym te piersi są traktowane jak męskie piersi, zupełnie naturalnie, to myślę, że mogłoby to jej zupełnie nie przeszkadzać - wyjaśniła w reportażu Patrycja Wieczorkiewicz, dziennikarka i koleżanka ilustratorki.

Aleksandra Herzyk pierwszą próbę redukcji biustu podjęła już w wieku 17 lat. Chciała zapisać się na zabieg refundowany przez NFZ, jednak nie miała szans na kwalifikację, ponieważ nie cierpi na gigantomastię. Operację przeszła dopiero wtedy, gdy poczuła stabilność finansową i mogła sobie pozwolić na większy wydatek.

- Bycie młodą dziewczynką, która ma największe piersi w klasie, to nie jest nic przyjemnego, ponieważ jest to część ciała, która jest cały czas bardzo seksualizowana. Trudno jest niektórym patrzeć na kobietę inaczej niż przez pryzmat piersi - wytłumaczyła w materiale Izabeli Kaczyńskiej.

Gigantomastia - czym jest? Kwalifikacja do operacji redukcji biustu

Wiele kobiet decyduje się na zabieg zmniejszenia piersi nie z uwagi na względy estetyczne, a z chęci poprawy stanu zdrowia. Jak zaznacza w studiu Dzień Dobry TVN dr n. med. Maciej Mazurek, przerost gruczołu piersiowego, zwany gigantomastią, negatywnie wpływa na komfort życia.

- Przyczyny są głównie genetyczne lub hormonalne. Na skutek tego przerostu u pacjentek obserwujemy bardzo duże piersi, które czasami sięgają wagą nawet kilku kilogramów i powodują drastyczne obniżenie jakości życia poprzez ciężar, który wywierają na cały organizm i utrudniają codzienne funkcjonowanie - twierdzi ekspert.

Zabieg pomniejszenia piersi u pacjentek cierpiących na gigantomastię jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

- W przypadku warunków polskich do operacji kwalifikuje chirurg plastyczny w poradni chirurgii plastycznej i robi to na podstawie pewnych wymiernych skutków zdrowotnych, które są potwierdzone przez innych specjalistów. To znaczy, że np. u pacjentek występują zespoły bólowe kręgosłupa, zwyrodnienie kręgosłupa. Pacjentki mają duży dyskomfort psychiczny potwierdzony przez lekarza psychiatrę - uświadamia dr Mazurek.

Gość Dzień Dobry TVN informuje, że redukcja piersi jest mimo wszystko o wiele rzadziej wykonywanym zabiegiem niż operacja powiększania biustu. - W samych Stanach Zjednoczonych rocznie wykonuje się około 300 tysięcy powiększeń biustu. Redukcje biustu sięgają może koło 100 tysięcy - dodaje.

Jak przebiega operacja zmniejszenia biustu i ile trwa rekonwalescencja? Tego dowiecie się z naszego materiału wideo.

Gigantomastia. Duże piersi, duży problem?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Reporter: Izabela Kaczyńska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości