"Jedyny sport, jaki uprawiam, to czytanie książek". Jak poprawić kondycję młodych ludzi?

Jak sprawni są prowadzący Dzień Dobry TVN?
Fatalna sprawność fizyczna dzieci i młodzieży
Źródło: Dzień Dobry TVN

Dawniej młodzież spędzała czas wolny na podwórku czy na boisku. Obecnie unika aktywności fizycznej i woli wpatrywać się w ekran komputera czy telefonu. W efekcie sprawność młodych ludzi pozostawia wiele do życzenia. Jak to zmienić? Jak zachęcić dzieci i nastolatków do ruchu? Zobaczcie, jak z krótką lekcją WF-u poradzili sobie prowadzący Dzień Dobry TVN.

Jak (nie)sprawni są młodzi ludzie?

89 proc. uczniów nie potrafi skakać na skakance, a 73 proc. dzieci ma trudności z kozłowaniem piłki. Takie dane podaje Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie. Sprawność fizyczna uczniów jest obecnie gorsza niż jeszcze 20 lat temu - dowiadujemy się z raportu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Badania zostały przeprowadzone na grupie ponad 3 milionów uczniów podstawowych i ponadpodstawowych.

- Raport nie był dla mnie, jako nauczyciela wychowania fizycznego, żadnym zaskoczeniem. Obserwujemy już od kilku lat systematyczne obniżanie się poziomu sprawności u dzieci - przyznała Agnieszka Sławińska, nauczycielka WF-u, trenerka gimnastyki sportowej.

- Rezultaty, które uzyskiwały dzieci współczesne, są o 20 proc. gorsze od rezultatów, które uzyskiwali ich rodzice, badani w 1989 roku - podkreślił dr Janusz Dobosz, zajmuje się populacyjną diagnozą sprawności fizycznej dzieci i młodzieży, AWF Warszawa.

Co ciekawe, chęć do bycia aktywnym i uczestnictwa w lekcjach WF-u obniża się u dzieci wraz z wiekiem. - Szczególnie u dziewczynek, kiedy wchodzą w ten wiek dorastania - zauważyła Anna Mróz, nauczycielka WF-u, instruktorka pływania. Dlaczego młodzi ludzie nie chcą się ruszać? - Nie przepadam za zajęciami WF-u, nie przepadam zbytnio za wysiłkiem fizycznym, chociaż niektóre lekcje są całkiem ciekawe, więc nie zwalniam się - wyznała jedna z uczennic. - Nie uprawiam sportu, jedyny sport, proszę Pani, jaki uprawiam, to czytanie książek - oznajmiła inna dziewczynka.

Trzeba mieć świadomość, że brak ruchu pociąga za sobą określone konsekwencje. - Może spowodować wady postawy, np. plecy mogą być okrągłe, nadmiernie wygięte albo mogą być płaskie. Łopatki mogą odstawać, mogą się pojawiać skrzywienia kręgosłupa. Możemy mieć np. kolana koślawe - tłumaczył Zygmunt Bartosiewicz, fizjoterapeuta.

Dlaczego jeszcze dzieci powinny się ruszać? Jakie korzyści daje sport? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Dlaczego młodzi ludzie nie chcą się ruszać?

- Jest problem wśród młodzieży, jeżeli chodzi o kulturę fizyczną. Niestety mamy ten trend, gdzie jednak młode społeczeństwo wybiera w tym momencie telefon gry komputerowe i odchodzi od podstawowych czynności, jeżeli chodzi o wychowanie fizyczne tak, żeby dbać o swój rozwój motorycznych - mówił w Dzień Dobry TVN Michał Szymczyk, nauczyciel wychowania fizycznego. Jego zdaniem w podejściu i chęci do uprawiania sportu można zobaczyć różnicę między dziećmi, które pochodzą z mniejszych miejscowości, a tymi, które żyją w większych miastach. Te pierwsze chętniej się ruszaj, są bardziej aktywne.

Nasz gość przeprowadził dla prowadzących program krótką lekcję WF-u. Maciej Dowbor i Sandra Hajduk-Popińska oraz kucharz Patryk Galewski, który do nich dołączył, mieli za zadanie wykonać skok przez kozła, zrobić przewrót oraz kozłować piłkę. Jak sobie poradzili? Kto z tej trójki wypadł najlepiej? Jak specjalista ocenił ich sprawność? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

DD_20240916_Sprawnosc_REP
Sprawdzamy sprawność Sandy i Maćka
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości