Reprezentacja Polski siatkarzy, czyli Gang Łysego
Kiedy Bartosz Kurek był nastolatkiem, wielu siatkarskich ekspertów przewidywało, że stanie się jednym z najlepszych zawodników na naszym globie. Dzięki talentowi i ciężkiej pracy potwierdził ich słowa - nie tylko jest filarem polskiej kadry, ale także wyróżniającym się graczem na arenie międzynarodowej, o czym świadczą liczne nagrody indywidualne przywiezione z wielu europejskich i światowych turniejów oraz podpisywane kontrakty z najlepszymi klubami.
W 2022 roku został kapitanem reprezentacji Polski siatkarzy. Od tego czasu nazywa się ją Gangiem Łysego, co jest nawiązaniem do fryzury Bartosza, a raczej jej braku.
- Ta nazwa [...] powstała zupełnie przypadkowo, chyba właśnie tak spontanicznie i dlatego została, bo jeżeli ja bym chciał narzucać taką nazwę, to byłoby to śmieszne, karykaturalne - stwierdził zawodnik.
Zadaniem kapitana reprezentacji jest nie tylko motywowanie drużyny do walki, kiedy ta jest w krytycznym momencie, ale także studzenie negatywnych emocji, które pojawiają się w szatni czy na boisku. To ostatnia powinność wcale nie jest prosta, zwłaszcza, gdy w drużynie jest wiele silnych osobowości. Na szczęście Bartosz radzi sobie z obowiązkami lidera.
- Przez ostatnie trzy lata, kiedy jestem kapitanem, naprawdę bardzo mało jest takich [negatywnych - przyp. red.] sytuacji. Oczywiście, że iskrzy, nie będę tutaj malował jakiegoś obrazu krainy mlekiem, miodem płynącej, gdzie wszyscy się kochają, bo każdy ma swoje ambicje, każdy chciałby grać jak najwięcej, ale też ta grupa pokazała, że w danych momentach kluczowych trzeba poświęcić dla drużyny cząstkę swoich ambicji, swojego ego, co jest bardzo, bardzo trudne na tym poziomie. To jest chyba najtrudniejsza rzecz, którą trzeba zrobić, grając w siatkówkę czy w ogóle w sporty drużynowe - wyjaśnił siatkarz.
Życie na walizkach i emerytura
Życie zawodowego sportowca często wiąże się z sezonowymi przeprowadzkami. Nie inaczej było z Bartoszem Kurkiem, który grał w wielu klubach polskich i zagranicznych.
- Jest to część pracy i taka niepewność, gdzie wyląduje się za rok, za dwa [...]. Jeżeli się ma przy sobie osoby wspierające, osoby, które pomogą w jakichś problemach, trudnych chwilach, to nic nie jest niemożliwe. To, że moja żona grała kiedyś profesjonalnie w siatkówkę i grała na najwyższym poziomie, to bardzo ułatwia to zrozumienie między nami - przyznał.
Bartosz Kurek ma 36 lat. W tym wieku wielu zawodników przechodzi na sportową emeryturę. On jednak na razie odsuwa tę myśl od siebie, ponieważ kocha to, co robi.
- Są gorsze dni. Są dni, kiedy trening nie jest przyjemnością i kiedy trzeba się do niego zmusić, ale nadal ta rywalizacja, życie szatni, codzienne treningi, codzienne doskonalenie siebie, cały czas mnie to nakręca. Cały czas mam też z tego radochę - zapewnił.
W tym sezonie Bartosz Kurek zagra w klubie ZAKSA Kędzierzyn Koźle.
- Od takiej strony czysto sportowej jestem po prostu podekscytowany. Projekt jest ciekawy, drużyna jest młoda, żądna sukcesu, więc to też mi daje dużo energii od samego początku. Chcę szukać też takich troszeczkę wyzwań, które wybudzą we mnie, czy wywołają we mnie jakieś większe emocje - ujawnił w rozmowie z Damianem Michałowskim.
Zapytany o to, gdzie siebie widzi za 10-15 lat, odpowiedział: "Powiem Bartek Kurek na prezydenta. Żart, absolutny żart. Nie, widzę siebie w... Chciałbym zostać przy sporcie. Nie po to doskonaliłem siebie, swoją wiedzę w jakimś temacie przez ponad 20 lat, żeby teraz zaczynać nową karierę".
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Najpierw siatkarka, potem siatkarz. Włoska mistrzyni olimpijska spotykała się z polskimi sportowcami
- Wilfredo Leon - człowiek, którego pasja do siatkówki przekroczyła granice kraju
- Łukasz Kadziewicz walczył ze swoim lękiem w starciu z Małgorzatą Rozenek-Majdan. "Niesamowita historia"
Autor: Izabela Dorf
Reporter: D. Michałowski, R. Repeła
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN