Diety i odchudzanie

Oponka na brzuchu powstaje nie tylko przez złą dietę. "Jest organem endokrynnym, który wytwarza hormony"

Diety i odchudzanie

Autor:
Michalina
Kobla
Skąd się bierze oponka na brzuchu?
Skąd się bierze oponka na brzuchu? Dzień Dobry TVN
wideo 2/13

Dla osób niezadowolonych z wyglądu swojego ciała zazwyczaj jego najbardziej newralgicznym rejonem jest brzuch. Odkładający się na jego wysokości tłuszcz nazywany jest pieszczotliwie oponką. Jak się jej pozbyć? Na to pytanie w studiu Dzień Dobry TVN odpowiedziała Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny.

Dlaczego tłuszcz odkłada się na brzuchu?

Wielu z nas do zrzucenia oponki motywują względy estetyczne. Tymczasem, jak podkreśliła obecna w studiu ekspertka, powodów, dla których warto pozbyć się nadmiaru tłuszczu z brzucha, jest więcej.

- Taka tkanka tłuszczowa, która jest w obrębie jamy brzusznej, to nie jest tylko tkanka tłuszczowa odłożona podskórnie, tylko jest to tkanka tłuszczowa wisceralna, czyli narządowa, która też jest organem endokrynnym, który wytwarza hormony, które wpływają negatywnie na nasze zdrowie. Chociażby wpływa na regulację uczucia głodu i sytości - powiedziała Hanna Stolińska. Dietetyk dodała, że oponka może zwiększać ryzyko wystąpienia cukrzycy i chorób układu krążenia.

Jeśli rozważaliście przejście na dietę i porównywaliście swoją sylwetkę do cudzych, wiecie doskonale, że nasze ciała w różny sposób reagują na podobne nakłady ćwiczeń i jadłospisy. Dietetyk wyjaśniła, że wynika to z odmiennych predyspozycji.

- Przede wszystkim mamy różną budowę ciała. Kobiety mają taką gruszkę. Bardziej tkanka tłuszczowa odkłada się w dolnej części ciała. U mężczyzn raczej w obrębie jamy brzusznej. (...) Jest wiele schorzeń, które powodują odkładanie się tej tkanki tłuszczowej na brzuchu, czyli powstawanie tej oponki. M.in. Hashimoto, niedoczynność tarczycy, insulinooporność, różne zaburzenia endokrynologiczne, ale również nadmiar kortyzolu, czyli stres, i niedosypianie - wyjaśniła ekspertka.

Jak pozbyć się tkanki tłuszczowej z brzucha?

Dietetyczka wyodrębniła kilka produktów, z których powinniśmy bezwzględnie zrezygnować, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu z brzucha. Niektóre pozycje na jej liście mogą zaskakiwać.

- [Powinniśmy - przyp. red.] zmienić nawyki żywieniowe. Ważna jest regularność posiłków, czyli napędzanie tego metabolizmu, zwłaszcza w okresie okołomenopauzalnym, gdzie tkanka lubi się odkładać w obrębie jamy brzusznej. Eliminacja przetworzonych produktów, białego pieczywa, biały ryż, biały makaron. Ludzie często mówią, że puchną w tych miejscach po białej mące. (...) Cukier, produkty typu fast-food, nadmiar tłuszczu - mówiła dietetyk.

Hanna Stolińska wśród produktów wpływających na powstawanie oponki wymieniła również alkohol i papierosy. Obecność tego pierwszego na liście zakazanych artykułów spożywczych jest intuicyjna - trunki są bardzo kaloryczne. Ale co takie dzieje się, gdy palimy? - Wpływamy negatywnie na naszą gospodarkę hormonalną i zwiększamy ryzyko nadmiaru kortyzolu w naszym organizmie - doprecyzowała dietetyk.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Michalina Kobla

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości