Zdrowie

Czym zastąpić cukier w diecie? Słodzik to jedynie "mniejsze zło"

Zdrowie

Aktualizacja:
Autor:
Aleksandra
Matczuk
Czym zastąpić cukier w diecie?
Czym zastąpić cukier w diecie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Cukier to nie tylko słodycze. Znajdziemy go również w wielu produktach spożywczych i napojach. Dostarczany do organizmu w nadmiarze może być przyczyną poważnych chorób. Czym zastąpić cukier w diecie? Dlaczego słodzik nie jest tu najlepszym rozwiązaniem? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN dietetyk kliniczna dr Wanda Baltaza.

Czym zastąpić cukier w diecie? Słodziki nie są rozwiązaniem

Na półkach w sklepach znajdziemy wiele produktów ze słodzikami, które producenci reklamują jako zdrowsze wersje tych z białym cukrem. Jak się okazuje, nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ słodzik jest jedynie mniej kaloryczny.

- Pamiętajmy, że słodzik to jest mniejsze zło, bo ma mniej kalorii niż zwykły cukier. Jeżeli chodzi o stymulowanie umysłu i przyzwyczajenie nas do słodkiego smaku, to on nie rozwiązuje tego problemu - ostrzega dr Wanda Baltaza.

Słodziki cieszą się popularnością, jednak na rynku dostępne są zdrowsze i bardziej naturalne zamienniki cukru. Należą do nich m.in. stewia, ksylitol lub erytrytol. Według specjalistki mają niski indeks glikemiczny i są nawet o połowę mniej kaloryczne. Niestety kosztują też więcej niż zwykły cukier lub słodzik. - Te ceny nadal są bardzo wysokie - podkreśla ekspertka.

Zdrowe zamienniki cukru

Dietetyk proponuje również, by włączyć w swoją dietę owoce, dzięki którym nie będziemy musieli mocno dosładzać np. wypieków. - Owoce są naturalne. Jeżeli mamy kierować się zdrową dietą, to ona powinna być jak najmniej przetworzona. Czyli jeżeli sięgamy po naturalne owoce, które po pierwsze są niskokaloryczne, po drugie mają też dużo innych wartości odżywczych np. witaminy, składniki mineralne, antyoksydanty - to lepiej jeść owoce - tłumaczy.

- W przypadku diabetyków bardzo ważne jest to, by nie jeść samych owoców np. całej łubianki truskawek, tylko zjeść banana i garść orzechów - dodaje.

Specjalistka zwraca również uwagę, aby jeść regularnie i pilnować, czy dostarczamy sobie odpowiednią ilość kalorii. W innym przypadku nasz organizm może upominać się o nie np. poprzez ochotę na słodkie rzeczy. - Bardzo często jest tak, że nadmierna ochota na batonika czy przekąskę wynika z tego, że mamy bardzo duże przerwy między posiłkami - zaznacza dietetyk.

- Cukier, ten najprostszy, czyli glukoza jest podstawowym materiałem dla naszego mózgu. Warto zastanowić się, czy nie jem za mało - podsumowuje dr Wanda Baltaza.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości