W Polsce aborcja jest dopuszczalna tylko w trzech przypadkach - jeśli istnieje zagrożenie życia i zdrowia kobiety ciężarnej, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu oraz, gdy zachodzi podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. Na skutek tego kobiety, które nie chcą mieć dzieci obchodzą obowiązujące prawo i decydują się na nielegalne zabiegi przerywania ciąży. W jaki sposób to robią? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z prawniczką i aktywistką Karoliną Więckiewicz.
O rejestrze sprawców przestępstw na tle seksualnym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z wiceministrem Michałem Wosiem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Kto trafi do takiego rejestru i czy wszystkie przestępstwa seksualne będą w nim odnotowywane? Czy w tym rejestrze znajdują się także księża skazani za pedofilię? Czy rodzice mogą sprawdzić w tym rejestrze nauczyciela, opiekuna lub inną osobę z otoczenia swojego dziecka? Czy przestępca może złożyć wniosek o o to, by jego dane nie zostały upublicznione? Czy Ministerstwo Sprawiedliwości nie obawia się samosądów po publikacji tego rejestru?
Od byłego współmałżonka można domagać się alimentów. Jakie warunki trzeba spełnić, aby sąd je zasądził? Kto nie może się ich domagać? Czy jest wśród tych osób małżonek, który zawarł nowy związek małżeński? Zapytaliśmy o to mec. Zbigniewa Romana.
Rząd szykuje kolejne zmiany w podatkach. Jakie dokładnie? Kogo najbardziej dotkną? Czy to prawda, że na zmianach zyskają twórcy? O tym w Dzień Dobry TVN mówił doradca podatkowy mec. Piotr Augustyniak.
Niejednemu z nas przytrafiła się wywrotka na śliskim chodniku, w wyniku której doznaliśmy uszczerbku na zdrowiu. Niestety nie każdy wie, że w takiej sytuacji możemy starać się o odszkodowanie. A możemy. Od kogo? Jak udowodnić, że istnieje związek między upadkiem a uszczerbkiem na zdrowiu? Jakiej wysokości odszkodowania możemy żądać? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN mec. Zbigniewa Romana.
Co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje o błędach lekarskich, które doprowadziły do kalectwa, a nawet śmierci pacjenta. Jakie błędy najczęściej się zdarzają? Czego mogą domagać się pacjenci, których stan zdrowia pogorszył się z powodu błędu medycznego? Kto może im pomóc w dochodzeniu praw? O tym w Dzień Dobry TVN mówił radca prawny z Biura Rzecznika Praw Pacjenta Robert Bryzek.
Ministerstwo Zdrowia chce, by osoby, które posiadają dopalacze, karać tak, jak za posiadanie narkotyków. Czy to właściwy kierunek zmian? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: socjologa prof. Mariusza Jędrzejko i dyrektora Departamentu nad Środkami Zastępczymi Tomasza Białasa z GIS.
Hanna Lis w emocjonalnych wpisach zamieszczonych w internecie podzieliła się informacją na temat przykrego zdarzenia, którego doświadczyła jej mama. Otóż seniorka została naciągnięta przez osobą podszywającą się pod znaną firmę telekomunikacyjną. Sprawa nie jest odosobniona - ofiarami podobnych oszustw padają w Polsce inne starsze osoby. Jak się ustrzec przed takimi wyłudzeniami? O szczegółach sprawy rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z adwokat Elizą Kuną i dr Mariuszem Sokołowskim z Katedry Nauk o Bezpieczeństwie UW.
Niedawno Minister Koordynator Służb Specjalnych Mariusz Kamiński przedstawił plan wprowadzenia instytucji tzw. sygnalisty. Na czym miałaby polegać jego działalność? W jaki sposób prawo będzie go chroniło przed represjami otoczenia? Czy w innych krajach taka instytucja już istnieje? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z dziennikarzem TVN24 BIS Łukaszem Kijkiem oraz dziennikarzem i satyrykiem Kamilem Nosalem.
Nikogo nie zaskoczy informacja, że długi ulegają przedawnieniu. Niewiele osób wie jednak, kiedy to się dzieje. Dlatego do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prawniczkę Elizę Kunę, która wytłumaczyła wszystkie zawiłości dotyczące przedawnienia należności. Jakie prawa mają dłużnicy? I gdzie szukać bezpłatnej pomocy prawnej, jeśli jej potrzebujemy?
W ciągu ostatnich trzech miesięcy, czyli po zmianach zaprowadzonych w ustawodawstwie odnoszącym się do dłużników alimentacyjnych, Krajowy Rejestr Długów odnotował znaczące spadki w ilości nowych osób niepłacących alimentów. Na czym dokładnie polegała zmiana prawa o dłużnikach alimentacyjnych? Jakie są konsekwencje zostania wpisanym do Krajowego Rejestru Długów? I kiedy nazwisko dłużnika zostaje z niego wymazane? Średnie zadłużenie alimentacyjne wynosi około 30 300 zł. A ile wynoszą rekordowe długi? Na te pytania w studiu Dzień Dobry TVN odpowiedział Prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki.
Od października zaczęło obowiązywać we Francji prawo nakazujące oznaczanie zdjęć wykorzystywanych w kontekście komercyjnymi, które poddano obróbce graficznej. Temu, kto nie zastosuje się do nowych przepisów grozi wysoka kara. Co o tym pomyśle i retuszowaniu zdjęć sądzą: dziennikarka Dorota Wellman, projektantka Joanna Przetakiewicz i modelka Marta Dyks? Panie gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Czy zdjęcia Joanny Przetakiewicz wykonane dla Playboya były retuszowane? Czy były zdjęcia, na których Marta Dyks się nie poznała?
Zamachowiec, który w Las Vegas zabił 58 osób, a ranił około 500 miał w domu 40 sztuk broni. Najczęściej była ona nabyta legalnie. Z tragedią w USA zbiegła się propozycja klubu Kukiz'15 dotycząca liberalizacji dostępu do broni w naszym kraju. Co o tym pomyśle sądzą goście Dzień Dobry TVN: dziennikarz Bartek Węglarczyk i prof. Piotr Girdwoyń? Czy projekt ma szansę stać się obowiązującym prawem? Jak obecne prawo reguluje tę kwestię? Czy według statystyk łatwiejszy dostęp do broni przekłada się na wyższy współczynnik zabójstw z jej użyciem?
Do tej pory w Polsce wizerunek i dane osób podejrzewanych lub skazanych za przestępstwa na tle seksualnym były, co do zasady, chronione. Od 1 października tego roku to ma się zmienić, ponieważ tego dnia ruszy w internecie rejestr przestępców seksualnych. O jego zaletach i wadach rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: vlogerem Rafałem Jarząbkiem, który pomógł policji złapać pedofila i jest sceptycznie nastawiony do pomysłu wprowadzenia rejestru, adwokat Elizą Kuną i wiceministrem sprawiedliwości Michałem Wosiem. Czy rejestr będzie na bieżąco aktualizowany? Jakie dane będzie zawierał? Jak długo będę one ujęte w rejestrze?
W 2016 r. w Polsce orzeczono prawie 65 tys. rozwodów. Jakie są najczęstsze ich przyczyny? Jak długo czeka się na pierwszy termin rozprawy rozwodowej? Kto częściej składa pozwy o rozwód - kobiety czy mężczyźni? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokat Elizę Kunę.
Od wielu lat głośno jest o nabywcach kamienic, którzy - chcąc pozbyć się lokatorów - doprowadzają nieruchomości do ruiny, podwyższają czynsz, a nawet nękają. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy adwokat Olgę Rembowską, aby spytać, czy mieszkańcy tych budynków mogą skutecznie bronić się przed tego typu procederem. Kiedy właściciel może wypowiedzieć umowę najmu?
Wielu rozwiedzionych rodziców nie potrafi się dogadać w sprawie zorganizowania dzieciom wakacji. Dochodzi do tego, że rodzice sprzeczają się, z kim, kiedy i gdzie pociechy mają jechać. Jak się zachować, aby nie krzywdzić dzieci? Rozmawialiśmy o tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: adwokat Elżbietą Bansleben i psychoterapeutą Magdaleną Chorzewską.
Według jednego z sędziów, nowelizacja kodeksu karnego, która miała uderzyć w dłużników alimentacyjnych, części z nich pomoże. W jaki sposób? Jakie zmiany wprowadza nowela? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokat Elizę Kunę.
Jeden z polskich sądów nakazał byłej synowej zwrócenie 100 tys. złotych, które były przelane na jej konto przez byłych teściów. Pieniądze miały być przeznaczone na zakup mieszkania, do którego nie doszło. Dlaczego sąd wydał taki wyrok? Czy w razie rozwodu trzeba liczyć się z obowiązkiem zwrotu każdego prezentu otrzymanego od rodziny byłego małżonka? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokata Annę Lesiak-Grzywińską.
1 czerwca tego roku weszły w życie zmiany dotyczące prawa drogowego. Jakie? Ile lat grozi kierowcy za jazdę pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, a ile za ucieczkę przed radiowozem? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN insp. Roberta Opasa z Komendy Głównej Policji.
Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro chce rozszerzenia prawa do obrony koniecznej, a ustawę tworzy na wzór prawa w USA. Czy taki system będzie odpowiadał polskim realiom? Jak naprawdę wygląda to w USA? O tym w Dzień Dobry TVN powiedziała autorka bloga "50 shades of States" Dorota Malesa. A prawnik Eliza Kuna - o tym, jak na ten moment wygląda prawodawstwo w kwestii granic obrony koniecznej i odpowiedziała na pytanie czy w sądzie napastnik rzeczywiście ma większe prawa niż pokrzywdzony?
Rezydent to pracownik biura podróży, który przebywa w miejscowości do której przyjeżdżają turyści. Jakie są jego obowiązki? Czy w przypadku polskich biur podróży rezydent musi być Polakiem? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokat Elizę Kunę.
Tomasz Banach jest komornikiem i muzykiem. Zespół, w którym gra nazywa się Zmiana dozoru. Skąd wzięła się nazwa grupy? Ile płyt nagrał zespół? Jakim komornikiem jest Tomasz?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zakwestionować wynagrodzenie kobiety w ciąży, zmniejszyć je o połowę i na tej podstawie wypłacić świadczenie. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy adwokat Elizę Kunę, by zapytać, co wzbudza podejrzliwość ZUS-u, co mogą zrobić panie, które znalazły się w podobnej sytuacji i, czy kobieta, która wygra z ZUS-em w sądzie może domagać się odsetek?
Niestety nie każdy ma szczęście do mało kłopotliwych sąsiadów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy adwokat Elizę Kunę i mediatora Michała Czapskiego z Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów, aby porozmawiać o konfliktach sąsiedzkich. Czego najczęściej dotyczą? Jak podchodzą do nich organy ścigania? Czy często zdarza się, aby skłóceni sąsiedzi zgłaszali się do mediatora? Co zrobić, kiedy sąsiad uporczywie nas nęka?
Kobiecie, która poroniła przed 22 tygodniem ciąży przysługuje wiele uprawnień. Jakich? O czym musi poinformować ją szpital, kiedy dojdzie do poronienia? Co powinien jej zagwarantować? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła prawniczka Katarzyna Łodygowska.
Czy czeka nas rewolucja w systemie zwolnień lekarskich? Na czym miałoby polegać rozwiązanie proponowane przez pracodawców, żeby pierwsze trzy dni zwolnienia lekarskiego były bezpłatne? Czy Polacy często symulują chorobę? Na pytania dotyczące ewentualnych zmian w L4 odpowiedział nam Paweł Blajer.
Wielu z nas wydaje się, że władza może robić sobie, co chce i my jako obywatele nie możemy jej skontrolować. To błędne myślenie, ponieważ mamy uprawnienia w tym zakresie, np. możemy zadawać pytania. Jakie? Czy musimy je uzasadniać? O korzystaniu z naszych praw obywatelskich rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z działaczkami społecznymi: Elżbietą Wąs i Anną Grytą oraz Szymonem Osowskim - prawnikiem z Sieci Obywatelskiej Watchdog.
Parlament uchwalił ustawę o kredytach hipotecznych. Jakie rozwiązania przewiduje? W jakiej walucie będziemy mogli brać kredyty, jeśli zarabiamy w polskiej walucie? Do czego zostały zobowiązane banki? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła dziennikarka TVN24 BiS Katarzyna Karpa-Świderek.
Tymon Radzik, uczeń zielonogórskiego gimnazjum, ma dopiero 15 lat, a już znają go wszyscy urzędnicy w jego mieście. Nastolatek postanowił walczyć o traktowanie małoletnich podmiotowo przez administrację publiczną - jak powiedział w Dzień Dobry TVN. Co to znaczy w praktyce? Tymon chce między innymi mieć prawo do uczestnictwa w publicznych przewodach sądowych (na ten moment dzieci nie mają wstępu na salę rozpraw). Jak zaczęła się jego walka? Poza prawem nastolatek interesuje się również programowaniem i dzięki wygranej w konkursie w tym roku pojedzie na 5 dni do Doliny Krzemowej. Czy 15-letni prawnik-programista nominowany do Dziecięcego Nobla ma czas na rolki i grę na komputerze?