pomoc

  pomoc

  Wirginia Szmyt, znana jako DJ Wika, to najstarsza w Polsce DJ-ka. Dziś ma 83 lata, a z wykształcenia jest pedagogiem specjalizującym się w trudnej młodzieży. Była również żoną dyplomaty i mieszkała wiele lat za granicą, w Szwajcarii. Jest pomysłodawczynią Parady Seniorów. Inspirująca i łącząca pokolenia DJ Wika teraz przeciera kolejne szlaki i występuje w teledysku muzycznym.

  Osoby, które zmagają się ze spektrum autyzmu, często mają duże problemy z nawiązywaniem kontaktów i budowaniem relacji z ludźmi. W znalezieniu przyjaciół pomóc im może Wolontariat Koleżeński "Mary i Max". Co to za inicjatywa i na czym polega? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Martą Szewczyk, wolontariuszką oraz Łukaszem Majkiem, osobą w spektrum autyzmu.

  Ewa Chodkowska podjęła współpracę z Instytutem Matki i Dziecka, o czym poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jej zalecenia i treningi będą dostępne za darmo dla wszystkich nauczycieli WF-u w całej Polsce. "Piękna i bardzo potrzebna inicjatywa! Dziękuję jako matka dziecka w wieku szkolnym" – czytamy pod postem.

  "Hospicjum to umieralnia", "Jesteś złym synem, oddałeś matkę do hospicjum" – takie zdania niejednokrotnie padają z ust Polek i Polaków. Dorota Jasińska od lat uświadamia, że hospicjum jest miejscem, w którym toczy się życie, a pacjent znajduje się pod profesjonalną opieką. "Pacjent? Najchętniej powiedziałabym: domownik" – podkreśla kobieta o wielkim sercu.

  Pod koniec maja w Kongo doszło do erupcji wulkanu. Osoby, które mieszkały w jego pobliżu, musiały w jednej chwili porzucić swoje domy i uciekać, aby uratować życie. Cześć z nich ucierpiało i wymaga pomocy medycznej. Niestety dostęp do lekarzy w tej części świata jest niezwykle trudny. Dr Bartłomiej Osadnik postanowił tam pojechać i nieść wsparcie potrzebującym. O sytuacji panującej w tamtejszych szpitalach opowiedział w Dzień Dobry TVN

  Badania pokazują, że prawie 80 procent młodych użytkowników sieci było świadkiem hejtu, mowy nienawiści, nękania, a co piąty nastolatek doświadczył cyberprzemocy osobiście. Przemoc w Internecie to temat poruszany w ramach cyklu edukacyjnego "Bezpieczni w sieci z OSE". Jak chronić dziecko przed internetową agresją oraz, w jaki sposób reagować, gdy padnie ono ofiarą ataku w sieci? Na te pytania odpowiedziała nam Anna Borkowska, ekspert ds. edukacji cyfrowej NASK, Zespół Programów Edukacyjno-Informacyjnych

  Jacek Cygan - autor tekstów piosenek, poeta i scenarzysta - został uhonorowany medalem św. Brata Alberta. To nagroda za działalność charytatywną na rzecz osób niepełnosprawnych oraz wspieranie Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko". Laureat wraz z założycielką fundacji opowiedzieli nam o tym pięknym wyróżnieniu oraz swojej wieloletniej przyjaźni.

  W jednym z najniebezpieczniejszych krajów na świecie w Republice Środkowej Afryki misjonarz z Polski założył szkołę muzyczną African Music School. Inicjatywę tę postanowił wesprzeć zespół Big Cyc. Grupa nagrała nawet spot reklamowy, w którym zachęca innych artystów do pomocy. Nam muzycy: Norbert Wardawy, Krzysiek Skiba oraz Jacek Jędrzejak opowiedzieli, dlaczego wspierają właśnie ten projekt.

  Kirill to maluch, który choruje na SMA. Aby choroba nie postępowała, chłopiec musi otrzymać najdroższy lek świata. W pomoc zaangażowała się ekipa "Na Wspólnej", oferując zwycięzcy licytacji możliwość zagrania w serialu. Ostatnio do akcji dołączył również Filip Chajzer, który w mediach społecznościowych nagłośnił historię Kirilla.