pomoc

  pomoc

  Wśród nominowanych w XIX edycji Plebiscytu Gwiazdy Dobroczynności są: aktorka Joanna Brodzik, trener siatkówki Jakub Bednaruk i mistrz olimpijski Robert Korzeniowski. Zaprosiliśmy ich do Dzień Dobry TVN, aby powiedzieli, w jaki sposób pomagają potrzebującym. Czym jest dla nich ta nominacja?

  "Powiedzieć dzień dobry sąsiadce, której pies właśnie, przepraszam, narobił nam pod drzwiami albo też zaproponować starszemu panu obok, że mu zrobimy zakupy, albo zaprosimy na kawę. Podzielić się tym, co mamy, ale to nie tak, że starym płaszczem, od którego jeszcze odprujemy guziki czy futrzany kołnierz" - tak o czynieniu dobra mówi siostra Małgorzata Chmielewska. Na rynku wydawniczym pojawiła się jej najnowsza książka o paradoksalnym tytule "Odłóż tę książkę i zrób coś dobrego". W Dzień Dobry TVN siostra mówiła o problemach Polski i podawaniu ręki potrzebującym.

  Joanna Krupa przyleciała do Polski tylko na kilka dni. Jak zwykle, nie może narzekać na brak zajęć. W Dzień Dobry TVN opowiedziała nam m.in. o swoim udziale w sesji do kalendarza charytatywnego "Łączymy pokolenia". Zapytaliśmy ją także o najgorętszy temat ostatnich tygodni, czyli seksaferę w Hollywood: "W szoku nie jestem, każdy wiedział o co chodzi. Jak jest spotkanie z Harveyem Weinsteinem to wiedziałaś, na co powinnaś być przygotowana. Ja, kiedy jeszcze nie znałam tego świata, wiedziałam o tym". Czy już widać jakieś zmiany w Hollywood?

  9-letni Karol pokonał sepsę, wygrał z białaczką limfoblastyczną, teraz po raz trzeci walczy o życie. Tym razem z ostrą białaczką szpikową. W tych zmaganiach potrzebuje pomocy bliźniaka genetycznego. Dorota Walczak, mama Karola: "Nie mam hamulców w tej chwili (...) musi być zrobione wszystko z mojej strony, żeby go uratować. WSZYSTKO". O tym, jak wygląda poszukiwanie dawcy szpiku, opowiedział nam prof. Wiesław Jędrzejczak, hematolog, transplantolog, krajowy konsultant w dziedzinie hematologii.

  Zobaczcie jak wygląda praca marzeń ... czyli dzień z ratownikami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego: "Każdy dzień bez latania, bez pomagania innym jest dniem straconym. Człowiek się szybko od tego uzależnia". "W wojsku cały czas przygotowuje się do wojny, ... a w lotniczym pogotowiu wojna jest codziennie".

  Projekt 500+ działa ponad 1,5 roku. Początkowo miał tylu sprzymierzeńców, co przeciwników. Najwyższy czas sprawdzić efekty programu. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer spotkał się z rodziną Wardaków, w której jest 10 dzieci. Jak twierdzą, dzięki 500+ ich długi zamiast rosnąć maleją, a na wieść o tym, że dzieci chcą iść na płatne dodatkowe zajęcia rodziców nie oblewa zimny pot. 500+ zmieniło jednak życie w dużo bardziej prozaiczny sposób. Dla wielu dzieci oznaczało pierwsze w życiu wakacje i nowe buty. Dla rodziców - koniec z robieniem zakupów na zeszyt. Czy wyobrażają sobie życie bez finansowego wsparcia?

  Pierwszy raz w historii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego tytuł doktora honoris causa został przyznany osobie niezwiązanej z medycyną! O zaszczytnym tytule oraz o działalności Polskiej Akcji Humanitarnej opowiedziała nam Janina Ochojska: "Boli mnie to, ze Polska nie przyjmuje uchodźców, bo uważam, że nasz kraj stać na to i uważam, że Polacy chcieliby tego. Mówi się, że należy tam pomagać, ja też jestem tego zdania ale to nie wyklucza pomocy tutaj".

  "To wspaniałe uczucie, gdy wydobywa się żywych ludzi spod zawalonych domów. Jest to prawdziwy cud" - powiedział ratownik Rafael Rocha, na którego oczach zawalił się jeden z budynków. Bez zastanowienia ruszył na pomoc potrzebującym. To tylko jeden z ratowników ochotników, którzy ratowali ofiary trzęsienia ziemi, które miało miejsce 19 września w Meksyku. Poznajcie niezwykłych ludzi, którzy postanowili poświęcić życie potrzebującym.

  Problem picia alkoholu coraz częściej dotyka dzieci. Dlaczego tak młodzi ludzie sięgają po napoje wyskokowe? Jakie są fazy uzależnienia od alkoholu u dzieci? Jak im pomóc? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła psychoterapeutka Joanna Żewakowska.

  Seniorzy z Przemyśla walczą o przystanek, bo ten do którego muszą obecnie dojść jest za daleko. Niestety władze miasta nie spełnią ich oczekiwań. Dlaczego? Starsi ludzie nie wykluczają zwrócenia się z prośbą o pomoc do samego ojca świętego, który znany jest z tego, że nigdy nie odmawia potrzebującym. Czy zdradzili, co będzie zawierał list do Papieża Franciszka?

  Pozbawienie wolności w zawieszeniu i dozór elektroniczny - to kary, na które została skazana Paulina Strzelecka. Mało kto dawał jej szansę na zmianę. Dziś jednak jest wzorem do naśladowania. Co się stało, że przeszła taką przemianę?

  Jak pomagając, pobić rekord Guinnessa? Opowiedzieli nam o tym Krzysztof Kamler - kierownik działu marketingu Ceneo i Aleksandra Cukier - rzecznik wrocławskiego schroniska dla zwierząt. "Rekordowa Miska" to akcja charytatywna na rzecz bezdomnych psów. To już druga edycja akcji, która w zeszłym roku zapisała się na kartach Księgi Rekordów Guinnessa.

  Robert Korzeniowski i Anna Dec przyłączyli się do 5. edycji akcji T-Mobile Pomoc Mierzona Kilometrami, która potrwa do 24 września. Ile kilometrów zostało do uzbierania? I jak przyłączyć się do akcji? Z ambasadorami akcji spotkał się dziennikarz Dzień Dobry Wakacje Mateusz Hładki.

  Tomasz i Aldona Tyksińscy są ze sobą już od 7 lat, ale ślub wzięli dopiero w tym roku. Miało być skromnie: kilku gości i ksiądz. Dzięki Fundacji Pro Publico i ludziom dobrej woli stało się zupełnie inaczej, a ich historia w kilka dni obiegła całą Polskę. W Dzień Dobry Wakacje państwo Tyksińscy opowiedzieli historię swojego życia i miłości, która pomaga im pokonywać wszelkie życiowe przeszkody. Jak się poznali? Dlaczego potem trafili na ulicę? O czym marzą? Parze towarzyszył Adrian Pakuła z Fundacji Pro Publico, który powiedział jak działa organizacja, do której należy.

  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie w ramach programu Trzy kolory remontuje i odnawia mieszkania osób potrzebujących. Prace wykonują uczniowie krakowskich szkół. Za jakie zadania są odpowiedzialni? Chętnie się za nie zabierają? Mogliśmy się przyjrzeć pracy jednej z ekip.

  W jednym z najbiedniejszych krajów świata, gdzie najbardziej potrzebujący pozostawieni są sami sobie Polka wyciąga rękę do ludzi ulicy. Kim jest? Od ilu lat mieszka w Gwinei? Co dokładnie tam robi? Jak odbierają ją tubylcy?

  Jacek Pikuła poświęcił życie pomocy bezdomnym. Potem, w wyniku depresji, stracił wszystko co miał. Przez 7 lat jego domem był namiot. Po jego wizycie w Dzień Dobry TVN w kwietniu 2016 roku do społecznika zgłosiło się wiele osób, które zaoferowały mu własny kąt. Dziś mieszka w domku, któremu zabrakło gospodarza. Przed śmiercią był nim mąż obecnej właścicielki. Jacek utrzymuje się z koncertów i sprzedaży książki, której jest autorem. Jego historia to dowód na to, że dobro wraca.

  Kilka dni temu opinię publiczną poruszył film ukazujący nastolatki brutalnie bijące koleżankę ze szkoły. Czy jest to objaw wzrastającej agresji wśród polskiej młodzieży? Dlaczego osoby stojące z boku nie zareagowały tylko nagrywały to zdarzenie? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z socjologiem Agnieszką Taper i psychologiem Elżbietą Szadurą-Urbańską. Czy internet poprzez popularność jaką zdobywają tego typu nagrania, w pewien sposób zachęca do podobnych zachowań?

  Wietnam to jeden z najszybciej rozwijających się krajów Azji południowo-wschodniej, ale nie wszyscy tak samo korzystają na tym rozwoju. Co roku tysiące rodzin z biednych wietnamskich wsi migruje do miast w nadziei na lepszą przyszłość. Większość z nich trafia do slumsów, zasilając szeregi miejskiej biedoty. Właśnie w Wietnamie Dominika Kulczyk wspiera tych, którzy stanowią dla biednych ludzi ostatnią deskę ratunku, którzy nie mają dostępu do opieki zdrowotnej, edukacji i innych świadczeń socjalnych.

  Po zagadkowej śmierci polskiej turystki w Egipcie, postanowiliśmy się dowiedzieć, jakie prawa przysługują nam jeśli wykupimy zagraniczne wczasy w biurze podróży. Co robić gdy zdarzy nam się wypadek? Czy polski obywatel poza granicami kraju podlega prawu polskiemu? Na te pytania odpowiedział nam Sylwester Nowakowski, radca prawny, który wygrał proces z biurem podróży o odpowiedzialność za śmierć klientów podczas wczasów w Egipcie.

  Timor Wschodni jest jednym z najmłodszych państw świata. Po wielu latach obcej okupacji pozostały wciąż jątrzące się rany. Jedną z nich jest przemoc domowa wobec kobiet, a w konsekwencji wobec dzieci. Dominika Kulczyk ze swoją fundacją dotarła do Belli Galhos, bohaterskiej kobiety, która kiedyś walczyła o niepodległość, a teraz walczy o to, by bieda nie upodlała ludzi. W studiu Dzień Dobry TVN, o sytuacji w Timorze Wschodnim, opowiedziała nam Mariola Ratschka, dyrektor Ośrodka Informacji ONZ w Warszawie.

  Omenaa Mensah wyjechała do Ghany, aby uczestniczyć w uroczystym rozpoczęciu budowy szkoły dla najbiedniejszych dzieci. W zeszłym tygodniu doszło do wmurowania kamienia węgielnego. Prezenterka zamierza ponownie odwiedzić Ghanę jeszcze podczas tegorocznego lata, aby nadzorować budowę. Jak wygląda sytuacja dzieci w Ghanie? Czy łatwo jest wybudować szkołę w Afryce?

  Arabistka i tłumaczka Anna Wilczyńska oraz jej mąż dziennikarz Karol Wilczyński przyjechali do Aleppo na zaproszenie organizacji humanitarnych. Podczas pobytu w Syrii natknęli się na małoletnie rodzeństwo, które przez dwa miesiące samodzielnie starało się przetrwać w ruinach miasta. Ile lat miały dzieci? W jakich warunkach żyły? Co się teraz z nimi dzieje? Czego najbardziej potrzebują? Małżeństwo Wilczyńskich zaprosiliśmy do Dzień dobry TVN, by powiedzieli o pomocy dla syryjskich dzieci. Obok nich usiadła Magdalena Piwkowska, która organizuje zbiórkę dla rodzeństwa.

  Ile jest dzieci tyle jest metod, sposobów i sztuczek, które pomagają rodzicom sprawić by ich pociecha wreszcie poszła spać! O tym, dlaczego czasem tak trudno jest przekonać niemowlę, że już czas na drzemkę i jak sobie ten proces ułatwić, rozmawialiśmy z Mają Bohosiewicz, Marią Kotowską i Małgorzatą Borecką. Macie swoje, sprawdzone sposoby na usypianie dzieci? Podzielcie się nimi! :)

  Rodzina Rodzinie to program Caritasu mający na celu realną pomoc rodzinom z Aleppo w Syrii. Zainteresowani pomocą dotkniętym dramatem wojny rodzinom można pomóc przelewając pieniądze na konkretne rzeczy, takie jak: opał, prąd, woda, jedzenie czy leki. Caritas chce umożliwić również darczyńcom poznanie osób potrzebujących. Na stronie www.rodzinarodzinie.caritas.pl opisane są historie poszczególnych rodzin. W Dzień Dobry TVN Marta Titaniec z Caritas Polska opowiedziała o tym, jak w chwili obecnej wygląda Aleppo. Odbudowa miasta nie będzie możliwa bez wsparcia. Czy jego mieszkańcy wrócą kiedyś do normalnego życia?