Sprzęt z WOŚP-u uratował życie małego Bartusia. "Teraz nic mnie nie boli"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Walka z lekooporną padaczką
Walka z lekooporną padaczką
WOŚP od lat ratuje i uczy ratować
WOŚP od lat ratuje i uczy ratować
Hołek zabiera WOŚP na rajd Dakar
Hołek zabiera WOŚP na rajd Dakar
"Fenomen" – niezwykły dokument o WOŚP i Jurku Owsiaku na antenie TVN
"Fenomen" – niezwykły dokument o WOŚP i Jurku Owsiaku na antenie TVN
31. Finał WOŚP - wejście 4.
31. Finał WOŚP - wejście 4.
31. Finał WOŚP – MasterCard
31. Finał WOŚP – MasterCard
31. Finał WOŚP – Biedronka
31. Finał WOŚP – Biedronka
 31. Finał WOŚP! - wejście 3.
31. Finał WOŚP! - wejście 3.
31 Finał WOŚP - Play
31 Finał WOŚP - Play
Justyna i Łukasz Gawotowie mieszkają w niewielkiej miejscowości na Mazowszu wraz z dwojgiem dzieci: 10-letnią Nikolą i 6-letnim Bartkiem. Gdy ich synek miał niespełna rok, lekarze zdiagnozowali u niego padaczkę. Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy chłopiec przeszedł operacje, które dały mu szansę na normalne funkcjonowanie.

Mały Bartek wygrał walkę z padaczką

Tuż po narodzinach Bartka nic nie wskazywało na to, że chłopiec zachoruje. Wkrótce rodzice usłyszeli diagnozę – padaczka. Choć leki początkowo działały, wkrótce zaczęły pojawiać się napady. Szybko okazało się, że Bartek cierpi na lekooporny wariant choroby. Było coraz gorzej. Jak wspomina mama, dochodziło do 20 ataków dziennie.

- Trafiliśmy do Centrum Zdrowia Dziecka. Stwierdzono, że Bartuś ma dysplazję czoła lewego w płacie. To znaczy, że było tam jakieś ognisko, które wywoływało napady – wspomina tata.

Lekarze poddali Bartka dwóm operacjom z użyciem zaawansowanej aparatury medycznej. Pierwsza to robotyczne asystowane wszczepienie elektrod stereo EEG. Dzięki temu zdiagnozowano u chłopca miejsce wywołujące napady padaczki. Następnie przeprowadzono laserową termoablację, czyli usunięcie ognisk z użyciem robota. Całą operację wykonano bez otwierania czaszki pacjenta.

- Teraz nic mnie nie boli, mogę się bawić - powiedział chłopiec.

Szpitale otrzymały specjalistyczne sprzęty od WOŚP

Po operacji życie Bartka zmieniło się o 180 stopni. Udzielenie skutecznej pomocy małemu pacjentowi było możliwe dzięki zaawansowanej aparaturze medycznej, którą Centrum Zdrowia Dziecka dostało od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

- Posiadanie tego sprzętu umożliwia nam pomoc dzieciom. Trudno nam było leczyć z uwagi na to, że wcześniej trudne było określenie tego ogniska. Taki sprzęt jest już wykorzystywany na świecie. Dzięki wsparciu orkiestry dołączyliśmy do tego grona szpitali, które taką pomoc umożliwiają - powiedział dr Wojciech Nowak, lekarz medycyny, Centrum Zdrowia Dziecka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Mateusz Sadowski

Źródło zdjęcia głównego: DDTVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości