pomoc

  pomoc

  Badania pokazują, że aż 42 proc. z nas przyznaje się do świadczenia pracy swoim znajomym czy rodzinie za darmo. Dlaczego tak się dzieje i co zrobić, aby ukrócić takie praktyki? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z adwokat, Elizą Kuną, makijażystką, Martą Gąską, "złotą rączką", Wieśkiem Skibą oraz kucharzem, Piotrem Kucharskim.

  Mały słonik o imieniu Bondei został porzucony przez swoją mamę. Obecnie zwierzę mieszka w żłobku w Nairobi, a przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szemudzie go adoptowały. Do placówki pojechała nasza reporterka Agata Zjawińska, by poznać szczegóły tego wyjątkowego projektu.

  Krystyna Paszko jest tegoroczną maturzystką, która założyła fikcyjny sklep internetowy z kosmetykami. W rzeczywistości stanowi on platformę dla ofiar przemocy domowej - składając zamówienie, tak naprawdę proszą o pomoc. Za swój pomysł nastolatka zdobyła prestiżową nagrodę Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, a o jego szczegółach opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

  Rita Malinkiewicz i Katarzyna Konwa to kolarki, w które uderzył samochód. W wyniku tragicznego wypadku obie odniosły wiele poważnych obrażeń. Aby dojść do sprawności, sportsmenki potrzebują kosztownej rehabilitacji. W pomoc zaangażowała się m.in. żona niedawno zmarłego mistrza kolarskiego Ryszarda Szurkowskiego. Co podarowała dziewczynom?

  Celinka Andrzejewska to roczna dziewczynka, która choruje na SMA typu 1. Aby mogła żyć, potrzebuje terapii genowej, której koszt jest ogromny. W pomoc w zebraniu ponad 9 mln zł zaangażowali się mieszkańcy Królikowa oraz Grzegorz Zawierucha. Przygotowali oni 18 tys. pysznych pączków, a dochód z ich sprzedaży zasili konto zbiórki na leczenie dziecka.

  Kwiat Jabłoni, czyli rodzeństwo Kasia i Jacek Sienkiewiczowie dali się poznać szerszej publiczności za sprawą utworu "Dziś późno pójdę spać". Teraz powrócili z nowym albumem "Mogło być nic". Część dochodu ze sprzedaży przekażą na stowarzyszenie pomagające zwierzętom hodowlanym. Zapytaliśmy ich zatem o ekologiczne przesłanie płyty oraz skąd wzięła się ich miłość do zwierząt. I na tym nie koniec... bo specjalnie dla naszych widzów wykonali utwór "Buka".

  Widzowie Dzień Dobry TVN doskonale znają panią Janinę Szelewską z Milikowic, którą w ubiegłym roku wyróżnili Pozytywką Dzień Dobry TVN. Statuetka jest wręczaną tym, którzy swoją dobrą energią i sercem dzielą się z innymi. 97-latka nie spoczęła na laurach, a zabrała się do pracy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wystawiła bowiem na aukcję uszyte przez siebie kapcie i fartuszek.

  Za nami 29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Choć mogłoby się wydawać, że pandemia pokrzyżuje plany, to gorących serc Polaków nic nie zdołało zatrzymać. "Mama ginekolog" zebrała ponad 5 mln złotych, a Jurek Owsiak poinformował, że mimo trudnych warunków epidemiologicznych WOŚP pobiła kolejny rekord.

  Dzięki inicjatywie TVN Grupa Discovery w okresie od 14 do 24 grudnia do osób najuboższych w całej Polsce trafiło łącznie 65 tys. ciepłych posiłków. Przygotowało je na wynos 100 restauracji. Każdy lokal otrzymał zamówienie na kwotę 13 tys. złotych brutto. W związku z dalszym zapotrzebowaniem na pomoc, jak również ogromnym zaangażowaniem ze strony widzów i partnerów reklamowych TVN, akcja będzie kontynuowana w styczniu.

  Sandra Deka to działaczka społeczna i filantropka, która na własną rękę postanowiła pomagać światu, a w szczególności kobietom. Inicjatorka wielu przedsięwzięć działa "zza kulis" i dokłada wszelkich starań, aby wspierać małe kobiece przedsiębiorstwa, które szczególnie teraz, w czasie pandemii są często w krytycznych sytuacjach. - To jest praca, której nikt nie widzi, ale nie muszę być na pierwszym planie – twierdzi kobieta.

  Ze statystyk wynika, że do największej liczby wypadków dochodzi… w domu. Jeśli mamy dobrze wyposażoną apteczkę, z ich skutkami możemy poradzić sobie sami. Co zatem powinno się w niej znaleźć? W jakich sytuacjach należy bezwzględnie udać się na SOR, a kiedy wystarczy zwykła wizyta u lekarza? Z tymi pytaniami w naszym programie zmierzył się Ariel Szczotok, ratownik medyczny.

  Izolacja związana z pandemią jest trudna dla nas wszystkich, a szczególnie dla najmłodszych. Dzieci nie chodzą do szkół, nie spotykają się z kolegami, natomiast często zamknięte są w czterech ścianach i spędzają czas przed ekranem. Nic zatem dziwnego, że rodzice martwią się, że ich pociechy nie mają kontaktu z rówieśnikami. Jak temu zaradzić? Z tym pytaniem w naszym studiu zmierzyła się Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięca.