pieniądze

  pieniądze

  Piramidy finansowe, choć zakazane są w wielu krajach, w tym w Polsce, ciągle stanowią jedno z najczęstszych oszustw związanych z pieniędzmi na świecie. Ostatnio UOKiK nałożył blisko 450 tys. złotych kary na youtubera Damiana Żukiewicza za namawianie do wzięcia udziału w tego typu strukturze finansowej. Czym jest piramida finansowa? Jak ją rozpoznać i nie dać się nabrać? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedział ekonomista Marek Zuber.

  W związku z pandemią koronawirusa polski rząd wprowadził liczne obostrzenia. Do jednych z nich należy m.in. zamknięcie obiektów noclegowych oraz punktów gastronomicznych. Wytyczne te mają funkcjonować do 17 stycznia. Co w sytuacji, gdy dużo wcześniej zaplanowaliśmy podróż służbową, opłaciliśmy hotel, a ten nie chce zwrócić nam teraz zaliczki? Czy jest to zgodne z prawem? Na pytanie odpowiedziała nam adwokat Eliza Kuna.

  Pandemia i duża niepewność na rynku finansowym sprawiły, że w minionym roku Polacy zamiast w obligacje inwestowali przede wszystkim w kruszce. Jak podaje "Rzeczpospolita" największą popularnością cieszy się złoto. Kupiliśmy go niemal dwa razy więcej niż w 2019 roku.

  Elektronika, biżuteria, rodzinne pamiątki i wartościowy przedmioty - te rzeczy coraz częściej trafiają do lombardów. Problemy finansowe szczególnie widoczne stały się w trakcie pandemii. Brak pracy i długi to pierwsze czynniki, które zmusiły społeczeństwo do spieniężania zbieranego przez lata dobytku. Czy to dobry sposób na zastrzyk gotówki? Swoją opinię wyraził Maciej Samcik, dziennikarz ekonomiczny.

  Kto to jest trader? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie wcale nie jest jednoznaczna. Trudno też jasno wskazać, jakie warunki należy spełnić, aby móc nazywać siebie traderem. Wynika to m.in. z faktu, że trader w wielu przypadkach wcale nie jest zawodem. Kim zatem jest trader i w jaki sposób działa?

  Ludzie od kilku miesięcy stresują się pandemią. Zastanawiają się, czy ich pieniądze w bankach są bezpieczne. W kwietniu plotki doprowadziły do panicznego wyciągania gotówki z bankomatów. Czy teraz sytuacja się powtarza? Czy pieniądze na kontach bankowych są bezpieczne? Jak pandemia może wpłynąć na lokaty? W naszym programie wyjaśniał to ekonomista Ignacy Morawski.

  Paweł Blajer: "Z wielu badań wynika bezspornie, że o oszczędzaniu na czarną godzinę, o wydatkach związanych z oszczędzaniem, z utrzymaniem gospodarstwa domowego decydują kobiety. (...) Kobieta potrafi podjąć bardziej racjonalną i efektywną decyzję niż mężczyzna". Po co więc mężczyznom pieniądze? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN także z Krzysztofem Hołowczycem i Tomaszem Sobierajskim.

  Katarzyna Pawlikowska zauważyła, że dzisiejsze Polki są zupełnie inne od swoich mam czy babć. Do niedawna dla kobiet ważne było, by mieć dobrze zarabiającego partnera, który da rodzinie poczucie bezpieczeństwa i dobrobytu. Kobiety były jedynie przyuczane do roli żony i matki. Co współczesne Polki mówią o finansowej niezależności? Zapytaliśmy o to Odetę Moro i Joannę Jabłczyńską.

  Z jakimi przesądami związanymi z pieniędzmi spotykamy się na co dzień? W które wierzymy, a które nas śmieszą? Czy jesteśmy bardziej skłonni uwierzyć wróżce, czy specjaliście ds. finansów? Skąd wzięło się w Polsce przekonanie, że wizerunek żyda z pieniążkiem przyniesie nam dobrobyt?

  Z danych Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że pieniądze to w związkach wciąż temat tabu. Finanse odzwierciedlają nasz status społeczny. Dlatego jak zauważyła psychiatra Maja Herman, pieniądze zawsze były, są i będą tematem krępującym. Finanse są również przyczyną wielu kłótni. Dlaczego? Czy ludzie żyjący w związku powinni mieć wspólne konto?

  Co pierwsze przychodzi Wam na myśl gdy słyszycie hasło "POLITYK"? Filip Chajzer postanowił się tego dowiedzieć. Co usłyszał? Zobaczcie!

  Bywa, że rodzice zabierają dzieciom pieniądze, które te otrzymały z okazji pierwszej komunii i wydają na własne potrzeby. Czy mają prawo to robić? Czy dziecko po uzyskaniu pełnoletności może domagać się zwrotu pieniędzy z komunii? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN prawnika Elizę Kunę.

  Wielu z nas wybierze wakacje poza granicami Polski. Czym płacić w krajach, które odwiedzimy - kartą czy gotówką? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN podróżnika Marcina Zarzeckiego. Nasz gość powiedział również, jak - będąc na wakacjach - chronić się przed kradzieżą.

  Jak społeczeństwo zareagowało na wieść o tym, że rząd przyznał sobie premie... za ciężką pracę? Czy ministrowie powinni otrzymywać dodatkowe pieniądze? Gościem w Dzień Dobry TVN był Tomasz Stawiszyński - filozof i publicysta. Czy "bycie u władzy, sprawia, ze człowiek odrywa się od rzeczywistości"?

  Temat, który dziś poruszamy w Dzień Dobry TVN może być niewygodny dla polityków, zwłaszcza tych u władzy. Chodzi o majątki polityków. Niektóre media analizują stan posiadania premiera Morawieckiego, a inne pod lupę biorą majątek małżeństwa Kwaśniewskich, czyli byłego prezydenta RP. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy dr. Marka Migalskiego, byłego polityka. Czy Marek Migalski ujawniał swój majątek, kiedy był politykiem? Dlaczego majątek polityków musi być prześwietlany? Czy polityk, który jest bogaty, wzbudza większą antypatię Polaków? Dlaczego Mateusz Morawiecki, zanim stał się premierem, przepisał swój majątek na żonę? Ile, zdaniem Marka Migalskiego, powinniśmy mieć w Polsce posłów i, ile powinni oni zarabiać?

  Według ekonomisty Marcina Iwucia kobiety są lepsze w zarządzaniu finansami niż mężczyźni. Dlaczego tak uważa? Wyjaśnił nam to w Dzień Dobry TVN. Pod koniec rozmowy Dorota Wellman podarowała Marcinowi Prokopowi plik pieniędzy. Na co je przeznaczył?

  Czym są kryptowaluty, na czym polega "kopanie bitcoinów" i od czego zależy ich wartość? Krótki przewodnik po elektronicznych pieniądzach przedstawił nam dziś w Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki. Czy, i kiedy, warto zainteresować się inwestycją w tego typu waluty?

  Kiedy kilkadziesiąt lat temu rozpoczęto system oszczędzania na książeczki mieszkaniowe, obiecano, że każdy, kto będzie odkładał składkę, wkrótce otrzyma klucze do mieszkania. Niestety nie wszyscy składkowicze mieli tyle szczęścia. Obecnie książeczki są prawie nic nie warte, a ponad milion Polaków nie otrzymało premii gwarancyjnej obiecanej przez państwo posiadaczom książeczek mieszkaniowych. Czy jest szansa na odzyskanie oszczędności życia? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Pawła Blajera z TVN24.