pieniądze

  pieniądze

  Jak podaje Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) od lipca zeszłego roku wpłynęło ponad milion deklaracji. Oznacza to, że wymagane dokumenty złożyło zaledwie 20 proc. właścicieli domów, zarządów budynków oraz nieruchomości niemieszkalnych. Osoby, które nie dostarczą dokumentów w terminie muszą się liczyć z grzywną.

  Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że w grudniu 2021 roku inflacja w Polsce w ujęciu rocznym przekroczyła 8 procent wobec 7,4 procent w listopadzie. Oznacza to, że ceny wzrosły o ok. 0,9 procent. Tylko w dwóch krajach należących do Unii Europejskiej inflacja była wyższa niż w Polsce. 

  Obowiązkiem każdego rodzica jest zapewnić dziecku wszystko, czego potrzebuje ono do prawidłowego rozwoju. Czy dziecko, którego potrzeby są zaspokajane, powinno dostawać jeszcze kieszonkowe? Jakie korzyści mogą z tego płynąć? Od jakiego wieku je dawać i jak wysokie powinno być? Na ten temat rozmawialiśmy z Roksaną Benedykciuk, psychologiem dziecięcym.

  Nadchodzący rok nie będzie należał do najłatwiejszych. Jak pisze dziennik "Rzeczpospolita" większość z nas będzie musiała zacisnąć pasa. Z z jakich przyjemności będziemy rezygnować w 2022 roku.

  Od 1 kwietnia 2022 roku rodzice będą mieli możliwość składania wniosków do ZUS o dofinansowanie na dziecko, które uczęszczać będzie do żłobka, klubu dziecięcego lub będzie przebywać u dziennego opiekuna. Jak uzyskać zasiłek i kto może się o niego ubiegać?

  Tegoroczna impreza sylwestrowa może nas sporo kosztować. Z analizy przeprowadzonej przez HRE Investments wynika, że ceny w hotelach już są o 20-30 proc. wyższe niż przed pandemią. Ile dokładnie trzeba będzie zapłacić i gdzie jest najdrożej?

  Stare banknoty szwedzkie, niemieckie, polskie czy amerykańskie są wciąż cenne. Handlowanie nimi to dla jednych sposób na zarabianie pieniędzy, a dla drugich miłe hobby. Dowiedz się, ile są warte zabytkowe banknoty i które z nich warto zdobyć.

  Prezent dla dziecka na mikołajki, upominek pod choinkę lub na urodziny często stanowi wyzwanie nie tylko dla członków rodziny, ale także dla samych rodziców. Wtedy, zamiast poszukać odpowiedniego podarunku, wkładamy do koperty gotówkę, by dziecko samo wybrało cel, na który przeznaczy środki. Czy pieniądze w ramach prezentu to dobry pomysł? Na to pytanie odpowiada psycholożka, Sylwia Królikowska.

  Choć każdy z nas kiedyś trzymał go w ręce, większość pewnie nie ma pojęcia, jakie ma wymiary. O czym mowa? Chodzi o banknot dziesięciozłotowy. Zresztą o tym, że nie jest to zagadnienie proste, przekonał się ostatnio Sebastian Kusz z Warszawy, który w 505 odcinku programu "Milionerzy" walczył o milion złotych. 

  Osoby starsze powinny zachować czujność, ponieważ oszuści wymyślają coraz to nowsze pomysły, by wyłudzić od nich pieniądze. Głośno było o metodzie "na wnuczka", teraz podkarpacka policja ostrzega przed złodziejami podającymi się za funkcjonariuszy. Troje emerytów dało się nabrać, tylko jeden mężczyzna odzyskał swoje oszczędności.

  Z raportu Polskiego Komitetu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu wynika, że przybywa Polaków, którzy żyją na granicy ubóstwa. Tylko w minionym roku ta liczba zwiększyła się o 380 tysięcy, z czego 100 tysięcy stanowią dzieci. Dlaczego ubogich Polaków jest coraz więcej?