choroba

  choroba

  O swoją wagę walczyła całe swoje życie. Wie z jakimi przeciwnościami spotykają się z otyli. Dlaczego całe życie tyła? Gościem Dzień Dobry TVN gościem była Magdalena Gajda, rzeczniczka praw osób chorych na otyłość. Skąd bierze się u osób otyłych zwiększony głód?

  Czy w medycynie zdarzają się cudowne ozdrowienia? Czy organizm może się sam uzdrowić? Czy u ludzi, którzy zbyt długo czekają na przeszczep, serce może samo podjać ponownie czynność? Gościem Dzień Dobry TVN był prof. Zbigniew Gaciong. Zapraszamy na pierwszy odcinek nowego cyklu "To cud, że żyję". Poznajcie historię Rafała Jaracza.

  Nad tikami i okrzykami zapanować nie mogą. Chorzy na zespół Tourette'a mimowolnie przeklinają, mlaskają i powtarzają usłyszane przed chwilą słowa. A czy są jakieś symptomy nadchodzących ataków? Gościem Dzień Dobry TVN był: osiemnastoletni Bartek Wojtkowski, który jest chory na zespół Tourette’a , i który postanowił uświadamiać społeczeństwo, by zdjąć odium z choroby Georgesa de la Tourette'a. Towarzyszył mu tata.

  Czy schizofrenię można oswoić? Jakie są pierwsze objawy choroby? Czy każdy może zachorować na schizofrenię? Czy z tej choroby można się wyleczyć? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z psychiatrą dr Anną Bortkiewicz.

  Jak wygląda codzienność rodziców dziecka z ADHD? Z czym dziecko z ADHD ma największe problemy? W jakim wieku można zdiagnozować u dziecka ADHD? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli rodzice 5-letniego Aleksa, który jest nadpobudliwym dzieckiem, cierpiącym najprawdopodobniej na ADHD. O komentarz w Dzień Dobry TVN poprosiliśmy psycholog Aleksandrę Piotrowską.

  Depresja to groźna choroba, którą trzeba leczyć. Jak nie mylić ją ze zwykłą chandrą i chwilowym spadkiem nastroju - w studiu Dzień Dobry TVN tłumaczył psycholog Piotr Mosak. Czym różni się depresja od "deprechy"? Jakie są symptomy depresji, a jakie zwykłego smutku?

  O wspólnym życiu, pracy, wzajemnym wspieraniu się w pokonywaniu trudności oraz o latających sprzętach domowych i innych sposobach na ułożenie sobie codziennego, wspólnego życia, rozmawialiśmy z Krzysztofem Krauze i Joanną Kos-Krauze.

  Obie chorowały na raka. Jedna z nich założyła salon piękności dla kobiet, które walczą z rakiem, bo one też, pomimo wyniszczającej choroby, chcą czuć się piękne. Barbara Falandysz i Joanna Wiszniewska, zalożycielka salonu piękności dla kobiet chorych na raka były gośćmi Dzień Dobry TVN.

  To tytuł książki, która jest zapisem rozmowy Katarzyny Jabłońskiej z ks. Janem Kaczkowskim, gościem Dzień Dobry TVN, który opowiada w niej o swojej walce z rakiem. Co ma wspólnego z chorobą księdza Jana, Bogu ducha winien, ksiądz Jerzy Popiełuszko?

  Dlaczego lekarze bagatelizują leczenie bólu? Jak leczyć ból? Jak pomóc i uśmierzyć ból osoby, która w męczarniach umiera na raka? Szymon Chrostowski z Koalicji na Rzecz Walki z Bólem oraz Piotr Sałyga, mąż blogerki, która zmarła na raka, byli gośćmi Dzień Dobry TVN.

  Prezerwatywa jest najbardziej dostępnym i najpopularniejszym środkiem antykoncepcyjnym. Mimo to wiedza dotycząca prezerwatyw jest wciąż niezadowalająca. Pary częściej stosują prezerwatywy w celu zapobiegania ciąży niż w celu zapobiegania chorobom przenoszonym drogą płciową. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był seksuolog dr Andrzej Depko.

  Jakie są pierwsze objawy wszawicy i, jakie są metody jej leczenia? Kto odpowiada za problem wszawicy u dziecka - szkoła czy rodzic? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Danutę Kozakiewicz, dyrektorkę szkoły podstawowej nr 103 w Warszawie oraz Łukasza Preibisza, dermatologa.

  Na tę często śmiertelną chorobę zapadają już nawet 11 - latki. Przestają jeść, bo uważają, że są za grube. Jak widzą siebie i swoje ciało anorektyczki i ile to wyobrażenie ma wspólnego z rzeczywistością? Skąd bierze się u anorektyczek dychotomiczny obraz ich ciała? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Karolina Otwinowska, która przez 11 lat zmagała się z anoreksją, psycholog Monika Dreger oraz dietetyczka Anna Jelonek.

  Przeszła 30 operacji, aby wyglądać tak jak wygląda teraz. Nie jest to jednak tradycyjny wygląd. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Anna Słomska, która urodziła się z zespołem Crouzona oraz Elżbieta Radkowska, która na co dzień pracuje z dzieci z wadami twarzy. Ich historii wysłuchała Anna Maruszeczko.

  Mamy taką tendencję do tego, by się chować za łacińskimi terminami, by się chować za kartką papieru przed pacjentem - mówił w Dzień Dobry TVN dermatolog Łukasz Preibisz. Jak powiedzieć pacjentowi, że ma przerzuty nowotworowe? Jak poinformować o tym, że umiera? Dlaczego lekarze nie potrafią przeżywać choroby razem z pacjentem?

  Natalka Gwardyś ma 3,5 roku i choruje na rdzeniowy zanik pamięci. Rodzice małej Natalki pomimo choroby córki nie tracą uśmiechu na twarzy. W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Sylwią Barsow, psychologiem klinicznym. Spytaliśmy się naszego gościa, jakie są pierwsze reakcje rodziców, gdy dowiadują się, że ich dziecko jest chore oraz czy z dzieckiem powinno się rozmawiać o chorobie?

  Każdego roku w Polsce kardiochirurdzy dziecięcy operują około 3 tysiące małych serc, które wymagają generalnego remontu. W dużej mierze są to operacje bardzo ciężkich i skomplikowanych wad wrodzonych. Wśród operowanych małych pacjentów, około 100 to pacjenci, którzy rodzą się z sercami jednokomorowymi (wada HLHS), jak bohater naszego reportażu Antek Michalski. W naszym kraju ciężkie wady serca dzieci są operowane w CZD w Warszawie, w szpitalu w krakowskim Prokocimiu, w Poznaniu oraz w klinice kierowanej przez profesora Jacka Molla w Łodzi.

  Inaczej zwany koklusz. Głównym jego objawem jest męczący i notoryczny kaszel. Jakie są jeszcze objawy tej zapomnianej, acz groźnej, choroby? Jakie bakterie odpowiadają za inkubację choroby? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był pediatra dr Leszek Bill.

  Ministerstwo Zdrowia chce ograniczyć dostęp do niektórych leków na przeziębienie kupowanych masowo i bez recepty. Zawierają one substancje czynne, które przyjęte do organizmu w większych ilościach działają psychoaktywnie. Czy leki na przeziębienie mogą w przyszłości być reglamentowane? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był Igor Radziewicz-Winnicki, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dwuletniego Leo, który cierpi na nieuleczalną chorobę zwaną klątwą Ondyny. Kiedy zasypia, przestaje oddychać. Towarzyszyli mu rodzice: Magdalena Hueckel oraz Tomasz Śliwiński.

  Odnotowano już 87 przypadków świńskiej grypy w Polsce. Liczba zachorowań na tradycyjną grypę stale rośnie. Czy mamy już do czynienia z epidemią? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był internista Piotr Gryglas. Jak chronić się przed zachorowaniem? Czy, aby nie zachorować, wystarczy być wyspanym i dobrze odżywionym? Ile trwa okres inkubacji grypy?

  Podopieczne fundacji Rak'n'Roll wybrały się na wyprawę rowerową aż na Zwrotnik Raka, by pokonać raka raz na zawsze pokonując pustynię. Ta niezwykła wyprawa rozpoczęła się w październiku ubiegłego roku, a zakończyła w styczniu tego roku. Goścmi Dzień Dobry TVN były: Monika Dąbrowska, która pokonała raka, uczestniczka sztafety Rak’n Rolling oraz Agnieszka Grudowska, pomysłodawczyni i organizatorka tej wyprawy.

  3 lata temu lekarze wykryli u Joachima raka mózgu. Chłopak jednak nie poddał się. Zdecydował się na walkę z chorobą. Po opercji miał już nigdy więcej nie wstać z łóżka, lecz dzięki determinacji swojej i swojego ojca - wstał, a teraz wspólnie jadą na rowerze przez Australię. Są w połowie drogi do celu. Nam udało się z nimi porozmawiać przez komunikator internetowy.

  39-letnia kobieta, która przeżywała aż 50 orgazmów dziennie, popełniła samobójstwo. Cierpiała na bardzo rzadkie zaburzenie podniecenia - aby znieść podniecenie, tak fizyczne jak i psychiczne, musiała masturbować się przez kilka godzin dziennie. Dr Andrzej Depko omówił to zaburzenie i wytłumaczył jego genezę.

  Mówi się przekornie, że oczy są zwierciadłem naszej duszy. Okazuje się, że mogą być także odzwierciedleniem zdrowia naszego organizmu. Jak prawidłowo dbać o oczy, jak Polacy o nie dbają i na jakie dolegliwości najczęściej się skarżą? Czy przykładanie wywarów z ziół skutkuje? W kawiarence TVN Cafe, dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska spotkała się z dr. n. med. Jaromirem Wasylukiem - specjalistą chorób oczu.

  Gościem Dzień Dobry TVN był, pochodzący z Indii, dr Kumar Varma, który praktykuje medycynę ajurwedyjską. W jakich chorbach lepiej zastosować ajurwedę niż tradycyjne, zachodnie leczenie?

  Jesienią dni stają się coraz krótsze i szybciej zapada zmrok. Czym różni się jesienny spleen od depresji, czyli poważnej choroby? Czy słońce i światło ma aż taki wpływ na nasze samopoczucie jakie im przypisujemy? W studiu dr n. med. Magda Namysłowska, psychiatra oraz psychoterapeutka omówiła różnicę między chorobą a smutkiem.

  Mówią o sobie, że są motylkami, spotykają się na internetowych forach i wymieniają radami ... jak nie jeść: anorektyczki. O niebezpieczeństwach związanych z anoreksją, granicą między odchudzaniem , a chorobą, a także o tym gdzie szukać pomocy spytaliśmy Elżbietę Sas z fundacji "Drzewo Życia" i Izabelę Milczanowską, która chorowała na anoreksję.

  Atakuje każdego roku i do tego mutuje! Czy tegoroczna grypa jest inna niż poprzednie? Okazuje się, że nie dla każdego z nas grypa jest tak samo groźna. Jakie są grupy podwyższonego ryzyka? Czy, według miejskich legend, szczepienie sprzyja zachorowaniu na grypę? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy prof. dr hab. Lidię Brydak z Zakładu Badania Wirusów Grypy.

  Przewlekła białaczka szpikowa jest rzadką odmianą raka krwi i szpiku kostnego. Większość pacjentów diagnozowanych jest w początkowej, przewlekłej fazie choroby i wielu z nich pozostanie w tej fazie przez kilka lat. W kawiarence TVN Cafe dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki rozmawiał z krajowym konsultantem ds. hematologii prof. Wiesławem Jędrzejczakiem oraz z Jackiem Gugulskim, prezesem Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową.