Ponad 50 tysięcy Polek rocznie podpisuje intercyzę. Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że jest to dwa razy więcej niż przed laty. Inicjatywa podpisania tego dokumentu najczęściej wychodzi od mężczyzn. W jakich sytuacjach intercyza opłaca się kobiecie, a kiedy mogą z niej wynikać jakieś zagrożenia? Czy intercyzę można podpisać tylko przed ślubem? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN adwokat Elizę Kunę.
Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje zmiany w prawie dotyczące rozwodów, m.in. podwyższona zostanie opłata sądowa - z 600 zł na 2000 zł. Co jeszcze planuje ministerstwo? Czy rzeczywiście będzie teraz trudniej o rozwód, jak twierdzą niektórzy? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN adwokat Elizę Kunę.
Postępowanie alimentacyjne potrafi ciągnąć się miesiącami, dlatego ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzanie tzw. alimentów natychmiastowych, czyli minimalnego wsparcia finansowego dla dziecka, które rodzic otrzymywałby w krótkim czasie w oparciu o uproszczoną procedurę. Jaka to byłaby kwota? Wiadomo, kiedy projekt stanie się obowiązującym prawem? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy adwokat Elizę Kunę, by zapytać o komentarz do proponowanych zmian w prawie rodzinnym.
Panuje przekonanie, że usługi prawnicze są bardzo drogie, dlatego korzystamy z nich w ostateczności. Jak jest naprawdę? Zapytaliśmy o to eksperta. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy adwokat Elizę Kunę. Okazuje się, że dzięki temu, że kilka lat temu na rynku pojawiło się więcej prawników, zwiększył się popyt na zapotrzebowanie usług prawniczych. Ile zapłacimy za usługę prawną u młodego adwokata, a ile u doświadczonego? Czy niższa cena nie odbije się na jakości usługi? I co obejmuje porada u adwokata?
Kobiety, które podejrzewają zdradę coraz częściej sięgają po pomoc detektywów. Po zdobyciu kompromitujących materiałów, wiele z nich jest gotowa do tego, by zniszczyć niewiernego partnera i jego kochankę. Czy wykorzystywanie w sądzie tzw. haków jest w polskim prawie dozwolone? Zapytaliśmy o to adwokat Elizę Kunę. A jak na zbieranie kompromitujących materiałów patrzy psycholog Piotr Mosak. Oboje byli gośćmi Dzień Dobry TVN.
Zgodnie z przepisami kodeksu pracy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu. Pod jakimi warunkami? Czy pracownik może odmówić powrotu do pracy? Kto ponosi koszty i jakie w związku z odwołaniem z urlopu? Czy podczas odpoczynku pracownik może mieć wyłączony telefon służbowy? Czy przed urlopem należy informować pracodawcę, gdzie się jedzie? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokata Jacka Kosińskiego.
W 2016 r. w Polsce orzeczono prawie 65 tys. rozwodów. Jakie są najczęstsze ich przyczyny? Jak długo czeka się na pierwszy termin rozprawy rozwodowej? Kto częściej składa pozwy o rozwód - kobiety czy mężczyźni? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokat Elizę Kunę.
Od wielu lat głośno jest o nabywcach kamienic, którzy - chcąc pozbyć się lokatorów - doprowadzają nieruchomości do ruiny, podwyższają czynsz, a nawet nękają. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy adwokat Olgę Rembowską, aby spytać, czy mieszkańcy tych budynków mogą skutecznie bronić się przed tego typu procederem. Kiedy właściciel może wypowiedzieć umowę najmu?
Według jednego z sędziów, nowelizacja kodeksu karnego, która miała uderzyć w dłużników alimentacyjnych, części z nich pomoże. W jaki sposób? Jakie zmiany wprowadza nowela? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokat Elizę Kunę.
W maju 2016 roku Igor Stachowiak został zatrzymany przez policję. Po przewiezieniu do komisariatu był wielokrotnie rażony paralizatorem. Tam zmarł. Do nagrań przedstawiających zdarzenie dotarł dziennikarz Superwizjera Wojciech Bojanowski. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy adwokata Mikołaja Pietrzaka oraz byłego policjanta Macieja Karczyńskiego, aby zapytać, jak oni oceniają postępowanie policjantów wobec Igora. Kiedy policja może użyć paralizatora?
Niestety nie każdy ma szczęście do mało kłopotliwych sąsiadów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy adwokat Elizę Kunę i mediatora Michała Czapskiego z Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów, aby porozmawiać o konfliktach sąsiedzkich. Czego najczęściej dotyczą? Jak podchodzą do nich organy ścigania? Czy często zdarza się, aby skłóceni sąsiedzi zgłaszali się do mediatora? Co zrobić, kiedy sąsiad uporczywie nas nęka?
W Dzień Dobry TVN gościliśmy Mateusza Łątkowskiego, nazywanego "mecenasem od zwierzątek", który pro publico bono staje w sądzie w obronie zwierząt skrzywdzonych przez ludzi. Jak wygląda system penitencjarny dotyczący ochrony praw zwierząt w Polsce? Jakie wyroki są najczęściej wydawane? I skąd w nim tak wielka miłość do czworonogów?
Wiele osób marzących o skorygowaniu jakiegoś mankamentu w urodzie ma w czym wybierać, ponieważ kliniki zajmujące się medycyną estetyczną kuszą promocjami. Niestety atrakcyjne ceny nie zawsze idą w parze z jakością usług. Co powinni zrobić pacjenci skrzywdzeni przez lekarza? O błędach chirurgów plastycznych rozmawialiśmy z dr. Waldemarem Jankowiakiem i adwokat Elizą Kuną.
Magda Gessler podczas nagrania programu "Kuchenne rewolucje" odkryła, że w jednej z kieleckich restauracji dochodzi do rażącego naruszania praw pracowniczych. Nie jest to jednak wyjątek. Według ekspertów - w Polsce prawa pracownicze są łamane bardzo często. Dlaczego? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z Magdą Gessler oraz adwokatem i ekspertem prawa pracy Waldemarem Gujskim. Dowiedzieliśmy się również, na co powinni zwracać uwagę młodzi ludzie decydujący się na pracę sezonową.
Na początku kwietnia ruszył program Rodzina 500 Plus. Od gościa Dzień Dobry TVN - adwokat dr Magdaleny Matusiak-Frącczak dowiedzieliśmy się, jakie są konsekwencje jego wprowadzenia - czy świadczenie wychowawcze z programu może być zajęte przez komornika i mieć wpływ na wysokość alimentów?
Według badań aż 84 proc. z nas, wiążąc się z partnerem, nie interesowało się tym, czy ma on jakiekolwiek zobowiązania. Zdarza się również tak, że parter ukrywa przed nami długi, które zaciągnął w trakcie naszego małżeństwa. Naiwne bywają zwłaszcza kobiety i to właśnie one najczęściej spłacają zobowiązania finansowe po swoich byłych mężach. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy adwokat Magdalenę Wilk, aby zapytać, za jakie zobowiązania partnera jesteśmy odpowiedzialni i jak zabezpieczyć się przed jego długami.
Kilka dni temu Paweł Surgiel zwrócił strażnikom miejskim uwagę, ponieważ swoim radiowozem blokowali miejsca parkingowe. W wyniku wymiany zdań, Pan Paweł został dotkliwie pobity przez mundurowych. O komentarz poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN: „Łowcę radarów” Emila Rau i adwokata Zbigniewa Romana. Zapytaliśmy ich o uprawnienia straży miejskiej i częstotliwość agresywnych zachowań przedstawicieli tej formacji.
W Polsce lawinowo rośnie liczba ubezwłasnowolnionych - obecnie ponad 87 tys. osób jest pozbawionych prawa decydowania o sobie. O komentarz do tych danych poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN: adwokata Zbigniewa Romana i psychiatrę dra n. med. Dariusza Wasilewskiego. W czasie rozmowy dowiedzieliśmy się również, kto i z jakich powodów może zostać ubezwłasnowolniony oraz jaka jest procedura o ubezwłasnowolnienie.
Mobbing dotyka coraz większą grupę ludzi. Jakimi cechami charakteryzują się mobberzy i ich ofiary? Jak się bronić przed mobbingiem? Jak należy się przygotować, jeśli zdecydujemy się wnieść pozew o mobbing? Zapytaliśmy o to psycholog Monikę Klonowską i adwokata Waldemara Gujskiego, których zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN.
Gościem Dzień Dobry TVN był lekarz weterynarii Artur Różycki, który został ukarany grzywną za to, że nie zgłosił powiatowemu lekarzowi weterynarii faktu prowadzenia schroniska i transportu zwierząt. Pan Artur nie zgadza się z organem, który nałożył na niego karę, bo: po pierwsze, nie prowadzi schroniska, a po drugie, transportuje zwierzęta domowe, takie jak koty czy psy, a to nie podlega tym samym zasadom, co transport zwierząt dużych. Co na ten temat sądzi nasz ekspert - adwokat Luka Szaranowicz? Czy Pan Artur rzeczywiście łamie prawo? Zobaczcie, co Dorota Wellman zaproponowała Panu Arturowi.
W niektórych przypadkach sąd może skierować chorującego na przymusowe leczenie. W Dzień Dobry TVN adwokat Anna Lesiak-Grzywińska powiedziała nam, kto może znaleźć się w takiej sytuacji i jak wygląda ta procedura.
W Stanach Zjednoczonych można z powodzeniem walczyć o odszkodowania w sprawach, które w Polsce wydają się być absurdalne. Na przykład, pewien amerykański biznesmen otrzymał 21 milionów dolarów odszkodowania za zderzenie się z drzwiami. Dla porównania, w Polsce osoba zakażona paciorkowcem otrzymała od sądu sto tysięcy złotych. Skąd te wielkie różnice? Czym różni się odszkodowanie od zadośćuczynienia? Od czego zależy wysokość odszkodowania? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokata Elżbietę Bansleben.
Niepłacenie alimentów dotyczy zarówno ojców, jak i matek. Kto według statystyk płci rzadziej? Czy jest w końcu skuteczny sposób na osoby, które zalegają z alimentami? Czy rzeczywiście mężczyźni są niesprawiedliwie traktowani przez sądy rodzinne, które zasądzają od nich tylko alimenty, bez możliwości sprawowania opieki naprzemiennej? Co sąd bierze pod uwagę przy ustalaniu wysokości alimentów? W Dzień Dobry TVN gościliśmy Katarzynę Tatar ze Stowarzyszenia "Dla naszych dzieci", adwokat Zbigniewa Romana i Ireneusza Dzierżęgę ze Stowarzyszenia Centrum Praw Ojca i Dziecka.
Co robić gdy urzędnik lub sąd popełnia błąd? Do kogo zgłosić się o pomoc i w jakich sytuacjach możemy ubiegać się o odszkodowanie? Zapytaliśmy o to eksperta Dzień Dobry TVN adwokata Lukę Szaranowicza.
Niestety wiele osób wprowadzonych w błąd podpisuje niekorzystne dla siebie umowy. Na szczęście z umowy podpisanej w wyniku oszustwa można się wyplątać. Jak to zrobić? O tym ekspert Dzień Dobry TVN adwokat Luka Szaranowicz.
Cztery lata temu komisja egzaminacyjna unieważniła egzamin maturalny z chemii, ponieważ według niej prace maturzystów nie były samodzielne. W rezultatcie uczniowie otrzymali zero punktów, co oznacza, że mogli starcić szansę na wymarzone studia. Maturzyści nie zgodzili się z werdyktem komisji i postanowili na drodze prawnej zawalczyć o swoje dobre imię. Do jakich organów sądowych występowali z pozwem? Jak po maturze potoczyły się losy maturzystów? Czy w Polsce jest możliwa weryfikacja oceny z egzaminu? Czy ewentualna wygrana maturzystów może wpłynąć na zmianę przepisów w Polsce? Jaki werdykt może wydać Trybunał Konstytucyjny? W Dzień Dobry TVN gościliśmy pełnomocnika licealistów mec. Pawła Osika i naszego eksperta adwokata Lukę Szaranowicza.
Kilka dni temu policja zatrzymała 17-letnią Wiktorię, która prawdopodobnie pchnęła nożem swoją koleżankę Agatę. Prokuratura podejrzewa, że było to zabójstwo na prośbę i za zgodą ofiary. Czym ten czyn różni się od zwykłego zabójstwa? Jaka kara grozi za zabójstwo na prośbę? Co "siedzi w głowie" osoby, która decyduje się na pomoc w samobójstwie? Dlaczego nastolatki są coraz bardziej brutalne? Jak temu zaradzić? W Dzień Dobry TVN gościliśmy psychologa dziecięcego Monikę Perkowską i adwokata Lukę Szaranowicza.
Banki zaczęły mniej zarabiać na udzielonych kredytach i postanowiły poszukać pieniędzy w innych miejscach, np. w kieszeniach swoich klientów. Jakie są najczęstsze praktyki banków, które uderzają w klientów? Czy są one zgodne z prawem? Jak walczyć z nieuczciwymi bankami? Czy argument "nie zrozumiałem zapisów umowy" przekona sąd do unieważnienia umowy? Gdzie można znaleźć wykaz klauzul niedozwolonych? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: adwokat Piotr Kaszewiak i ekonomista Marek Zuber.
W akcie desperacji rodzice podrzucili maleńkiego synka do szpitala. Po chwili chcieli go odzyskać. Nie było to jednak możliwe. Postawili więc dochodzić swoich praw przed sądem. Dlaczego podjęli decyzje o porzuceniu dziecka? Jakie mają szanse, by odzyskać prawa rodzicielskie do synka?
Jak powinniśmy się zachować, kiedy jesteśmy świadkami przemocy wobec dziecka? Czy niezgłoszenie tego policji naraża nas na jakąkolwiek sankcję? Jaka kara grozi za naruszanie nietykalności cielesnej? Czy rodzic, który dyscyplinuje dziecko za pomocą klapsa może być pociągnięty za ten czyn do odpowiedzialności karnej? W Dzień Dobry TVN gościem był adwokat Piotr Kaszewiak.