Czego nie robić przed badaniem krwi? "Będzie zaburzał wyniki"

Badania krwi - jak się przygotować?
Czego nie robić przed badaniem krwi?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Na wyniki badań krwi ma wpływ wiele czynników. Badania - czy profilaktyczne czy mające na celu diagnozę - powinniśmy wykonać nie tylko w odpowiednim momencie, czyli w większości rano na czczo, ale także przygotować się do nich nawet kilka dni wcześniej. Wtedy możemy mieć większą pewność, że wynik nie będzie zafałszowany. O szczegółach mówiły w Dzień Dobry TVN Justyna Milewska, lekarz rodzinny oraz Lidia Wójcik, pacjentka endokrynologiczna, współautorka książki "Ogarnij tarczycę".

Badania krwi - czego nie robić przed?

Przed badaniem krwi istnieje kilka istotnych czynności i nawyków, których należy unikać, aby nie zafałszować wyników. Niektóre działania mogą znacząco wpłynąć na poziom cukru, cholesterolu czy enzymów w organizmie. Świadomość tego, czego nie powinno się robić przed pobraniem krwi, pozwala uniknąć konieczności powtarzania badań i otrzymać rzetelne wyniki już za pierwszym razem.

- Wysiłek wieczór przed badaniami ma wpływ na wyniki badań, nie tylko TSH, ale wiele innych. Robimy 8-12 godzin przerwy, jeśli chodzi o posiłki. Ostatni posiłek powinien być lekkostrawny. Nie wykonujemy badań po nieprzespanej nocy. Dodatkowo jeśli mieliśmy infekcję bądź braliśmy antybiotyk, odczekajmy tydzień albo dwa - mówiła Lidia Wójcik, pacjentka endokrynologiczna, współautorka książki "Ogarnij tarczycę".

- Stosunek seksualny też będzie te wyniki zaburzał. W ciągu doby powinniśmy wstrzymać się od aktywności seksualnej, bo to duży wysiłek fizyczny. Dotyczy to nie tylko morfologii, ale też np. badania ogólnego moczu. Dodam też, że warto, aby kobiety zaczekały kilka dni od zakończenia miesiączki - dodała Justyna Milewska, lekarz rodzinny.

Badania krwi - jak się do nich przygotować?

Aby wyniki badań krwi były wiarygodne i dokładne, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Nawet drobne błędy, takie jak niewłaściwy posiłek czy zbyt intensywny wysiłek fizyczny, mogą wpłynąć na poziom poszczególnych parametrów. Dlatego warto znać podstawowe zasady, które pomogą przygotować organizm do badania w sposób prawidłowy.

- Przed badaniem wypijmy nawet dwie szklanki wody. Wieczór przed natomiast nie spożywajmy alkoholu, bo to jak posiłek ciężko strawny. Dbajmy o zęby, bo one mają wpływ na wyniki - tłumaczyła Justyna Milewska.

Warto robić badania w laboratoriach, w tych samych punktach i o tej samej godzinie. - Bo jak mamy dużo na głowie, kortyzol nam się podniesie, to wynik może być inny. Inny czynnik to zęby. Kilka miesięcy nie mogłam, jeśli chodzi o tarczycę, dojść do złych wyników badań. Okazało się, że dentysta zostawił mi igłę w zębie i generował mi się stan zapalny. Wyniki miałam dramatycznie słabe - wspominała Lidia Wójcik.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości