Związki i seks

"Mąż napisał mojej siostrze, że zawsze miał na nią chrapkę". Czy alkohol go tłumaczy?

Związki i seks

Autor:
Berenika
Olesińska
Załamana kobieta patrzy w telefon

Flirt męża z inną kobietą zraniłby niemal każdą kochającą żonę. Gdy obiektem zainteresowania mężczyzny jest jego szwagierka, sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, ponieważ w grę nie wchodzi naturalne rozwiązanie problemu, czyli zerwanie kontaktu z bodźcem aktywującym pożądanie. Czy fantazjowanie o osobach trzecich kwestionuje miłość do partnerki? Na pytanie czytelniczki dziendobry.tvn.pl odpowiada psycholog Ewa Narkiewicz-Nejno.

Miłość to najtrudniejsza ze sztuk, której scenariusz pisany jest przez samo życie. Czasami bywa komedią romantyczną, innym razem melodramatem. Sporadyczne nieporozumienia nie powinny wpływać na jakość relacji, ale piętrzące się, nierozwiązane problemy mogą ugasić nawet najbardziej płomienne uczucie. Jak uporać się z miłosnymi przeciwnościami losu? W ramach cyklu "Tajemnice związku" odpowiadamy na wasze listy. Analizujemy pełne emocji historie i służymy dobrą radą pod czujnym okiem psycholog i psychoterapeutki Ewy Narkiewicz-Nejno, która znana jest m.in. z programu TVN Style "Drużyna Eks".

Problemy w związku

Czy kary w związku mają sens?
Czy kary w związku mają sens? Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

List od czytelniczki. Mężczyzna podrywa siostrę swojej żony

W miniony weekend zaprosiliśmy do domu bliskich znajomych. Kameralna posiadówka, na której nie zabrakło alkoholu. Mąż wypił kilka drinków, ale nawet nie kontrolowałam ile, bo to była dobra zabawa. Pod koniec imprezy poszedł do łazienki i nie wracał przez dłuższą chwilę. Po 20 minutach zajrzałam do niego, by sprawdzić, czy nic się nie stało.

Gdy weszłam do środka, zobaczyłam, że siedzi na podłodze z telefonem w ręce. Spał. W tym momencie przyszedł mu SMS od mojej siostry Matyldy z treścią: "Co to ma znaczyć?". Nie tak dawno wysyłałam do niej wiadomość z jego telefonu, więc myślałam, że właśnie mi odpisała. Weszłam w konwersację i zbladłam. 10 minut wcześniej mój mąż napisał do mojej siostry, że jest milion razy piękniejsza ode mnie, zawsze miał na nią chrapkę, ale nigdy tego nie okazywał, bo do tej pory była nieletnia.

Obie byłyśmy w szoku. Gdy na drugi dzień wytrzeźwiał, przeprosił za swoje zachowanie i zgonił winę na alkohol. Powinnam mu wybaczyć i nadal wierzyć w jego miłość?

"Tajemnice związku" - odpowiedź eksperta. Czy alkohol tłumaczy brak lojalności wobec partnerki?

Całe zdarzenie uruchomiło mieszaninę negatywnych emocji, które są silnie związane z utratą zaufania wobec męża. W tym przypadku ucierpiała nie tylko Pani, ale również siostra. Jak wynika z opisu, jest to młoda osoba, która stała się świadkiem, a jednocześnie uczestnikiem bardzo trudnej sytuacji małżeńskiej.

Mąż był pod wpływem alkoholu. Ludzie mówią i robią wtedy rzeczy, których "normalnie" by nie powiedzieli i nie zrobili. Badania naukowe wykazały, że alkohol może być czynnikiem, który sprzyja niewłaściwym zachowaniom seksualnym. Silnie uszkadza funkcjonowanie kory przedczołowej - struktury w mózgu, która odpowiada za kontrolę zachowań.

Ale czy spożycie alkoholu może usprawiedliwiać zachowanie Pani męża? Nie, wziąwszy pod uwagę fakt, że sam wprawił się w stan nietrzeźwości. I tu pojawia się pytanie, czy mąż zachował się tak po alkoholu po raz pierwszy. Czy w przeszłości po alkoholu przejawiał zachowania niewłaściwe? Jeżeli tak, to mógł przewidzieć tego skutki. W niektórych przypadkach występuje tzw. upojenie alkoholowe nietypowe. Są to sytuacje, kiedy mówimy o stanie patologicznym upojenia. Jeżeli mąż pod wpływem alkoholu często przejawia niewłaściwe zachowania, powinien zwrócić się do terapeuty uzależnień.

Fantazje seksualne a miłość - uwagi psychologa

Z różnych danych wynika, że na temat seksu fantazjuje każdy. Fantazje to rzecz indywidualna, powszechna i naturalna. Fantazje seksualne nie wykluczają miłości do Pani. Każdego dnia napotykamy na różne bodźce. Czasem to jest jak iskra - scena w filmie, przypadkowa osoba, która wzbudza w nas pożądanie i uruchomi fantazje seksualne. 

Fantazje często służą jako katalizatory potrzeb seksualnych poza związkiem. W wyobraźni możemy przeżywać różne rzeczy bezkarnie, Pani mąż posunął się o krok dalej. Marzenia erotyczne nikogo nie ranią, a słowa i czyny już tak. Całą sytuację komplikuje fakt, że chodzi o Pani siostrę.

Zaistniałe zdarzenie prowokuje do pytań o Państwa związek, komunikację, świadomość wzajemnych potrzeb i oczekiwań, ale także granic. Bardzo ważny jest aspekt całokształtu Waszej relacji małżeńskiej. Jaką osobą jest mąż, jak się zachowuje w małżeństwie, czy pierwszy raz sprawił Pani ból? Jest to moment kryzysowy w Pani obrazie siebie oraz w Waszej relacji małżeńskiej. Czasem kryzys zapowiada nadchodzącą zmianę, a nie katastrofę. W porę rozwiązany ma charakter rozwojowy. Myślę, że warto, abyście wraz z mężem porozmawiali ze specjalistą i wyjaśnili całą sytuację.

Proszę zadbać o siebie, poszukać wsparcia w przyjaźniach. Możliwość rozmowy i złapania dystansu bywa pomocna. Wybaczenie uwalnia nas od poczucia krzywdy i negatywnych emocji.

Warto rozważyć też pracę indywidualną nad zbudowaniem poczucia bezpieczeństwa opierającego się o własne zasoby, a nie o związek

Chcesz podzielić się własną historią miłosną, rozwiązać problem w związku i zasięgnąć porady eksperta? Napisz do nas wiadomość na adres mailowy: berenika_olesinska@discovery.com (w tytule: "Tajemnice związku"), a w następnych odsłonach cyklu postaramy się odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania. Zapewniamy pełną anonimowość.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

Pozostałe wiadomości