Jak zrobić remont i się nie rozwieść? Eksperci zdradzają sprawdzone sposoby

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak przetrwać remont i się nie rozwieść?
Jak przetrwać remont i się nie rozwieść?
Kiedy kochamy zbyt mocno
Kiedy kochamy zbyt mocno
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość rośnie wokół nas
Miłość rośnie wokół nas
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Miłość, która nie zna granic
Miłość, która nie zna granic
Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki
Dom pełen miłości
Dom pełen miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Remonty i kłótnie chodzą parami. On chce vintage, ona nowoczesność. Jak połączyć te dwa światy, aby oprócz nerwów związanych z nadzorowaniem ekipy nie dostarczać sobie niepotrzebnego stresu w relacji z bliskimi, a tym samym nie doprowadzić do rozwodu? Tej sprawie przyjrzeli się psycholog Beata Lewicka, radca prawny z kancelarii Dobry Rozwód Magdalena Dąbrowska oraz projektanci wnętrz i właściciele studia projektowego Omnicreatio Marta Sobieszek oraz Grzegorz Kumiszcza.

Remont w domu przyczyną rozwodu

Czy z powodu remontu można się rozwieść? - Według badań GUS z listopada 2022 roku Polacy rozwodzą się z następujących powodów: niezgodność charakterów (46%), niewierność (20,6%), nadużywanie alkoholu (14%). Na szczęście wśród przyczyn nie ma remontów – mówią Marta Sobieszek i Grzegorz Kumiszcza, projektanci wnętrz i właściciele studia projektowego Omnicreatio.

- Tak w życiu i w remoncie – wszystko jest sztuką kompromisu. My jako projektanci i przedsiębiorcy zwracamy uwagę na potrzeby każdej strony i szukamy tego, co łączy, a nie tego, co dzieli. Zaczynamy od analizy potrzeb. To przygotowana przez nas lista kilkudziesięciu pytań dotyczących życia i funkcjonowania naszych klientów. Zadajemy je klientom, zanim zaczniemy cokolwiek robić jako projektanci – tłumaczą eksperci.

Projektant – klucz do sukcesu remontu

Chaos, bałagan, kurz i błądzenie między wąskimi uliczkami sklepów meblowych. Sytuacje remontowe potrafią spędzać nam sen z powiek, szczególnie gdy nasz współwłaściciel ma zupełnie inną wizję remontu niż my. Jak więc wyciszać negatywne emocje, gdy czujemy, że w powietrzu wisi burza?

- Z psychologicznego punktu widzenia, silny, przewlekły stres pojawia się, kiedy tracimy kontrolę nad codziennym funkcjonowaniem. Podczas remontu, który dezorganizuje nam życie, nie unikniemy pojawienia się sytuacji, które wytrącają nas z unormowanej i stabilnej codzienności. Jeżeli czujemy, że napięcie w nas wkrótce musi znaleźć ujście, wskazane jest przypomnieć sobie, co sprawia nam przyjemność, w jaki sposób się relaksujemy na co dzień i zrobić dla siebie coś miłego. Przed rozpoczęciem remontu dobrze jest wspólnie omówić wszystkie sprawy, które mogą pójść niezgodnie z założeniami. To pomoże oswoić się z przykrymi, stresującymi sytuacjami – poradziła psycholog Beata Lewicka.

Dobrym rozwiązaniem będzie także skorzystanie z pomocy projektanta. Ten odciąży nas z najtrudniejszego etapu remontu, czyli planowania przestrzeni i zamawiania konkretnego materiału. Profesjonaliści po wysłuchaniu oczekiwań obu stron będą w stanie także wypracować kompromis i zaproponować dogodne dla wszystkich domowników rozwiązania. Co więcej, firma przedstawi także plan, wycenę i harmonogram oraz zapewni sprawdzoną ekipę, która będzie nadzorować projekt.

- Zaczynamy od pytań ogólnych i potem wnikamy w szczegóły. Odpowiedzi mówią nam niemal wszystko o tym, jak dana osoba, para, rodzina funkcjonuje i jakie ma potrzeby. Takie spotkanie trwa około 3 godzin, podczas których rozmawiamy i obserwujemy, jak zachowują się nasi klienci. Ważne dla nas jest to, co mówią, ale też to jak mówią i ile. To daje nam całościowy ogląd ich potrzeb i relacji. We współpracy z klientem najważniejsza jest szczerość i zaufanie. Według naszych obserwacji jesteśmy zaraz po prawniku i lekarzu trzecią branżą, która tak głęboko wchodzi w relacje z klientami. Urządzamy i kreujemy dla nich salon, kuchnię, łazienki, sypialnie, garderobę i wiele innych pomieszczeń. To miejsca niezwykle intymne. Do niektórych goście nie mają na co dzień wstępu. Poza tym w trakcie pracy dowiadujemy się dużo o nich samych. Choć w naszym zawodzie nie obowiązuje tajemnica zawodowa, to dyskrecja i poufność są dla nas bardzo ważne, a wszyscy pracownicy i wykonawcy zobligowani są do tego, aby wszelkie ustalenia i sytuacje zostawały pomiędzy klientem a nami – powiedzieli projektanci.

Remont – sztuka wsparcia i kompromisu

Podczas remontu, szczególnie tego, kory decydujemy się robić sami, pojawia się sporo błędów i potyczek. Wówczas pada słynne: "A nie mówiłam? Miałam rację". W tym momencie ciśnienie zaczyna rosnąć, a od kłótni dzielą nas sekundy. Jedną z cennych umiejętności jest akceptacja błędów i nieobarczanie winą drugiej połówki.

- Trudno jest akceptować błędy drugiej osoby. W związku, w relacji wypracowujemy zasady wspólnego życia. Od początku należy zwracać uwagę na potrzeby i oczekiwania drugiej osoby. Jeżeli przed remontem omówione zostaną wszystkie trudności, które mogą się przytrafić, to nie powinno być już miejsca na stwierdzenia: "A nie mówiłam". Wiadomo, że nie można przewidzieć wszystkiego, ale wystarczy sobie dać zgodę na to, że nie musi wyjść idealnie na czas albo w absolutnie perfekcyjnej jakości. Mieszkanie jest dla nas, a nie my dla mieszkania. Ważne jest też, aby nie obwiniać drugiej osoby, jeżeli podjęła jakieś decyzje sama, szczególnie w sytuacji, kiedy nie mieliśmy zdania albo nie chcieliśmy go zwerbalizować. Podejmowanie decyzji wymaga odwagi. Większość błędów można przecież naprawić – zaznaczyła psycholog.

Jak przyznała ekspertka, jeżeli decydujemy się na remont, musimy liczyć na siebie nawzajem. Pomimo napiętej sytuacji musimy rozmawiać ze sobą o tym, co jest dla nas trudne, co staje się nie do zniesienia, co możemy wspólnie zrobić, aby sytuację poprawić. Musimy słuchać siebie, aby usłyszeć, czego druga połówka w danej chwili potrzebuje.

Pieniądze i rozdzielność majątkowa w przypadku remontu

W kłótniach związanych z mieszkaniem i remontem często pojawia się motyw pieniędzy. Jak sprawiedliwie rozdzielić kwestie finansowe, by nikt nie czuł się poszkodowany lub wykorzystany? Czy płaci osoba, która zaciągnęła kredyt na dom/mieszkanie, a może wydatki powinny być dzielone wspólnie na wszystkich mieszkańców? 

- W przypadku kiedy nieruchomość jest własnością jednej osoby, a mieszkańców jest więcej, wszystko zależy od tego, jaki status ci mieszkańcy mają. Inna będzie ich sytuacja, jeżeli są małżeństwem, inna, kiedy partnerami (ze wspólnymi dziećmi lub bez), a zupełnie inna, jeżeli są to osoby obce, a jedynie pragnące razem mieszkać, chociażby ze względów finansowych. W każdym z tych przypadków jest jednak wspólny element w postaci tzw. zgodnego zamiaru stron. Można się bowiem umówić na najróżniejsze zasady. Ważne jednak jest to, aby te zasady od początku były znane i aby obie osoby rozumiały je w taki sam sposób. Warto jest zatem na początku poświęcić nieco więcej czasu na to, aby sobie wszystko dokładnie wyjaśnić, jakie są intencje i jakie byłyby konsekwencje, gdybyśmy jednak chcieli zamieszkać osobno – powiedziała Magdalena Dąbrowska z kancelarii Dobry Rozwód.

Jak wygląda więc sytuacja w przypadku małżeństwa, związku partnerskiego czy grupy znajomych?

Jak przyznała ekspertka, jeżeli mamy do czynienia z małżeństwem, a mieszkanie należy do wyłącznie jednego z małżonków, to wspólny remont wykonywany jest ze środków wspólnych.

- Zakładam tu oczywiście, że para nie podpisywała intercyzy i mają ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej. Oznacza to, że nawet jeśli mają jakiś majątek sprzed czasów małżeństwa, to teraz zarabiają niejako do wspólnego portfela i wspólnie ponoszą wydatki na życie. Taki remont zatem byłby nakładem – inwestycją – z majątku wspólnego na majątek odrębny tego małżonka, który jest właścicielem nieruchomości – powiedziała radczyni prawna.

Co w przypadku rozwodu? Wówczas należałoby zwrócić połowę kosztów remontu osobie, która opuszcza lokal. Można też remont przeprowadzić w taki sposób, że osoba, która nie jest właścicielem lokalu, może finansować konkretne meble, czy inne przedmioty, które w przypadku rozstania może zabrać ze sobą. Jeszcze innym sposobem jest opcja, w której w przypadku kosztownego remontu w zamian za nakłady na remont, właściciel przepisuje na drugiego małżonka odpowiedni udział w nieruchomości.

- Jeżeli wartość nieruchomości wynosi 600.000 zł, a remont z majątku wspólnego wynosi 200.000 zł, to połowa remontu w kwocie 100.000 zł powinna znaleźć swój odpowiednik w udziale wynoszącym 1/6 część nieruchomości i w tym zakresie współmałżonek może domagać się darowizny. Wersji rozwiązań w takich przypadkach jest oczywiście znacznie więcej, w zakresie oczywiście zakreślonym zasadą swobody umów – dodała Magdalena Dąbrowska.

Jeżeli taki remont przeprowadzają partnerzy, którzy mają wspólne dzieci, tu ryzyko może być łagodzone przez możliwość odziedziczenia całego majątku przez wspólne dziecko. Na koniec dnia zatem i tak wszystko trafi w jedne ręce, chyba że jedyny właściciel, po porzuceniu partnera niebędącego właścicielem, wejdzie w związek małżeński z inną osobą. Wtedy z sukcesji nici.

W przypadku osób obcych powstaje coś na kształt spółki. Tu zasady powinny być co najmniej spisane na trwałym nośniku. W takich ustaleniach powinna być przewidziana procedura rozliczenia w przypadku konieczności zakończenia tej relacji lokatorskiej. W innym przypadku konieczne będzie przeprowadzenie długotrwałego postępowania sądowego, którego koszty mogą przekroczyć wartość przedmiotu sporu.

- Pamiętam podobną sprawę, w której mój klient chciał odzyskać 11.000 zł, a opinia biegłego kosztowała 13.000 zł – przyznała ekspertka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Georgijevic/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Projekt wakacji kredytowych na nowych zasadach?

Projekt wakacji kredytowych na nowych zasadach?

Grzegorz Głuszak ze łzami w oczach wspomina Komendę. "Wygrał z systemem, ale przegrał z chorobą"

Grzegorz Głuszak ze łzami w oczach wspomina Komendę. "Wygrał z systemem, ale przegrał z chorobą"

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Rafał Collins o ostatnich chwilach Tomka Komendy. "Trudna sytuacja ciągnęła się już od grudnia"

Rafał Collins o ostatnich chwilach Tomka Komendy. "Trudna sytuacja ciągnęła się już od grudnia"

Wyceniono majątek syna Alicji Bachledy-Curuś. 15-latek może pochwalić się pokaźną sumą

Wyceniono majątek syna Alicji Bachledy-Curuś. 15-latek może pochwalić się pokaźną sumą

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Kiełek czeka na adopcję

Kiełek czeka na adopcję

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!
Materiał promocyjny

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"
Materiał promocyjny

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"
Materiał promocyjny

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"
Materiał promocyjny

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas