Związki i seks

Zazdrość o partnera po rozstaniu. Jak sobie radzić z tym przykrym uczuciem?

Związki i seks

Autor:
Zofia
Wierzcholska
Zazdrość po rozstaniu
Zazdrość po rozstaniu Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Rozstanie nigdy nie jest łatwym doświadczeniem. Gdy nasz były partner lub partnerka stosunkowo szybko znajduje sobie kogoś nowego, może u nas pojawić się zazdrość. O tym, jak poradzić sobie z tym uczuciem podpowiedziała gościni Dzień Dobry TVN - Katarzyna Miller, psycholożka, psychoterapeutka i autorka poradników.

Zazdrość po rozstaniu. Jak ją przeżyć?

Zazdrość jest dla niektórych wyjątkowo nieprzyjemnym uczuciem. Może pojawić się na przykład, gdy po rozstaniu były partner lub partnerka znajdzie sobie nowy obiekt uczuć. Wielu z nas ma wtedy w sobie obawę, że relacja, która się zakończyła, należy już do przeszłości, a niegdyś bliski nam człowiek szybko o nas zapomniał. - W niektórych osobach zostaje takie poczucie, że partner był rodzajem własności. [...] To jest niestety też toksyczne podejście, że ktoś, kto już z nami nie jest, ośmielił się pokazać, że jest w stanie beze mnie żyć – zaczęła ekspertka.

Jak poradzić sobie z zazdrością po stracie?

Według Katarzyny Miller kluczowe w przypadku zazdrości jest pozwolenie sobie na przeżywanie tej przykrej emocji. Obok doświadczania smutku i żałoby po zakończonej relacji, ta emocja powinna być naturalnie przez nas "przetrawiona", byśmy z czasem mogli pozwolić sobie na zapomnienie, a ostatecznie - ulgę.

- My się uczymy w ciągu życia, żeby nie pokazywać tego, co nas boli i co naprawdę o sobie myślimy. Nie zderzamy się z tym, z czym powinniśmy się spotkać twarzą w twarz – dodała psychoterapeutka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Zofia Wierzcholska

Źródło zdjęcia głównego:  Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości