Fexting może szkodzić związkowi. Terapeutka par: "Jest nieunikniony"

Fexting - na czym polega?
Źródło: Dzień Dobry Wakacje
Czy jestem w toksycznym związku?
Czy jestem w toksycznym związku?
Czy kary w związku mają sens?
Czy kary w związku mają sens?
Nie ma miłości bez zazdrości?
Kłótnie w związku
Kłótnie w związku
Wielu partnerów wykorzystuje fexting podczas kłótni. Często wydaje im się, że taka forma komunikacji jest łatwiejsza niż rozmowa twarzą w twarz. Na czym polega to zjawisko i jakie są jego konsekwencje?

Fexting - co to?

To połączenie dwóch angielskich słówfight (walczyć, kłócić się) i texting (pisać wiadomości). W praktyce oznacza to prowadzenie kłótni poprzez SMS-owanie lub komunikatory internetowe np. Messenger. Do fextingu nie zalicza się rozmów prowadzonych przez telefon czy na czatach wideo. Chodzi o to, że osoba, z którą się sprzeczamy, czyta jedynie wiadomości wysłane przez nas, a nie widzi naszej mowy ciała ani nie słyszy głosu.

Fexting - wpływ na związek

Częste kłótnie i nieporozumienia między partnerami poprzez fexting stały się powszechne ze względu na wygodę i łatwość wyrażania swoich myśli. Jesteśmy tak przyzwyczajeni do komunikacji cyfrowej w życiu codziennym, że odzwierciedlanie naszych uczuć i frustracji za pomocą tekstu może stać się nieświadomym nawykiem.

- Odkąd wysyłanie SMS-ów stało się preferowaną metodą komunikacji wśród millenialsów i pokolenia Z, fexting jest nieunikniony – zauważa Tami Zak, terapeutka par w rozmowie z insider.com.

Choć fexting może się wydawać praktycznym rozwiązaniem, to może zaszkodzić relacjom. Kłótnia prowadzona przez wiadomości może prowadzić do błędnych interpretacji oraz zbyt impulsywnych i negatywnych reakcji. Nigdy nie mamy pewności, że nasza partnerka lub nasz partner prawidłowo odczyta wysłaną wiadomość i zrozumie przekaz, a to może doprowadzić do eskalacji konfliktu.

Jak wskazuje insider.com, fexting dla niektórych jest kuszący, ponieważ nie wymaga bezpośredniej konfrontacji, ale może to być metaforyczne uderzenie pięścią w twarz, które zaboli znacznie bardziej.

- Jedni decydują się na fexting ze względu na wygodę, drudzy wybierają ten sposób porozumiewania się, bo chcą mieć więcej czasu na przygotowanie precyzyjnej odpowiedzi - komentuje psychoterapeuta kliniczny Jaime Mahler.

W niektórych sytuacjach - związanych bardziej z trywialnymi kwestiami - korzystne może być podzielenie się negatywnymi uczuciami za pomocą tekstu. - Na przykład, jeśli twój partner denerwuje cię, kupując niewłaściwe artykuły spożywcze, lepiej będzie wysłać mu SMS-a w tej sprawie, zamiast czekać, aby porozmawiać o tym osobiście - przyznał Mahler. 

Jednak poruszając poważniejsze tematy nic nie zastąpi komunikacji werbalnej twarzą w twarz. Jak radzą eksperci, jeśli partnerzy nie mają takiej możliwości, a chcą, jak najszybciej rozwiązać konflikt, to rozmowa telefoniczna może być skuteczniejszym środkiem niż SMS-y, ponieważ głosem przekazujemy swój stan emocjonalny.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości