Czy to przyjaźń, czy to jest kochanie? Psycholog zdradza, jak odróżnić zauroczenie od prawdziwych uczuć

Źródło: Dzień Dobry TVN
Związek bez motyli w brzuchu może być udany
Związek bez motyli w brzuchu może być udany
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Kiedy kochamy zbyt mocno
Kiedy kochamy zbyt mocno
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość rośnie wokół nas
Miłość rośnie wokół nas
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Miłość, która nie zna granic
Miłość, która nie zna granic
Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki
Dom pełen miłości
Dom pełen miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
W życiu są pewne rzeczy, które potrafimy ściśle określić bez zawahania się. Nieco trudniej jest z miłością. Skąd mamy wiedzieć, że kogoś kochamy? To skomplikowane, szczególnie w początkowych fazach znajomości czy związku. Eksperci określili jednak kilka znaków, które wskazują na to, że z drugą połówką łączy cię coś więcej, niż tylko przyjaźń. Jak je rozpoznać? O to zapytaliśmy także polską psycholog i psychoterapeutkę Jessicę Kmieć.

Zakochanie – jak rozpoznać ten stan?

Temat ten pojawia się nieskończenie od wielu lat i jest zagwozdką każdego człowieka, który spotyka na swojej drodze drugą połówkę. Wówczas w głowie pojawiają się dwa pytania – czy jestem zakochana i czy on/ona czuje coś do mnie. Na pierwsze możemy sobie w łatwy sposób odpowiedzieć. Specjaliści wyróżnili bowiem kilka symptomów, które świadczą o tym, że pojawiły się u nas pewne emocje.

Otwartość na nowe doznania i przygody. Jak się okazuje, kiedy kogoś kochasz, możesz stać się bardziej odważny i otwarty na nowe doświadczenia. - "Kiedy się zakochujemy, możemy poszerzyć nasze spojrzenie na siebie, na to, kim się uważamy. To świetny czas na kreatywność" – mówi Clair Burley, PsyD, psycholog kliniczny z Wielkiej Brytanii.

Zainteresowanie drugą stroną. Zamiast oglądać film, słuchać muzyki, czy czytać książki, śledzisz jego media społecznosiwe, słuchasz wszystkich opowieści i chcesz dowiedzieć się o nim wszystkich szczegółów? "To uczucia sprawiają, że studiujemy każdy ruch, gest i słowo naszej ukochanej drugiej połówki"  — mówi Maci Daye, certyfikowana terapeutka seksualna.

Pomysły na randki. Wyjście do ulubionej restauracji, city break, a może wyjazd pod namiot? Pomysłów nie brakuje. To znak, że ci zależy, że każdą wolną chwilę chcesz spędzać tylko z tą osobą. "Zakochany będziesz chciał razem przeżywać przygody i uczyć się więcej o sobie nawzajem, dzieląc się doświadczeniami, a to zwiększa dobre uczucia związane z nowością, wyzwanie i nauką" - mówi psychoterapeutka i terapeutka seksualna Kat Kova.

Pragnienie fizycznej bliskość i zapominanie o innych. Spotkania ze znajomymi z pracy, czy wyjścia na zajęcia sportowe zeszły na drugi plan. Teraz masz ochotę tylko na spędzanie każdej minuty z drugą połówką. "Kolejną oznaką zakochania się jest chęć spędzania całego czasu z naszym partnerem, czasami wykluczając naszych przyjaciół" — mówi dr Burley..

Nieschodzący uśmiech z twarzy. Uczucie zakochania sprawia, że częściej się uśmiechasz, jesteś zadowolona, pewna siebie. Nagle znikają problemy, a ty myślisz pozytywnie o przyszłości. "Możemy odczuwać motyle w brzuchu, uczucie podniecenia i niemożność powstrzymania uśmiechu. Te efekty fizjologiczne wynikają z podwyższonego poziomu dopaminy" - mówi dr Burley. 

O symptomy, jakie daje nasz organizm, gdy jesteśmy zakochani, zapytaliśmy także zaprzyjaźnionej psycholog. Jessica Kmieć potwierdziła wyżej wymienione znaki i dodała

- Będąc zakochanymi, możemy odczuwać przyspieszone bicie serca, ze względu na pojawiające się emocje, takie jak np. podekscytowanie. Będziemy także odczuwać większą motywację do wspólnego spędzania czasu z drugą osobą, doceniając każdą wspólną chwilę. Myśląc o osobie, którą zaczynamy darzyć uczuciem, możemy zacząć odczuwać pozytywne emocje takie jak radość, szczęście, zafascynowanie, ekscytacja. Symptomem mówiącym o tym, że pojawia się w nas coraz bardziej intensywne uczucie do drugiej osoby, jest tęsknota za nią, zainteresowanie tym, co robi, czy jak się czuje. Możemy odczuwać większą motywację i energię do wdrażania aktywności w naszym życiu, chęć uczynienia siebie lepszą osobą.

Co więcej, podkreśliła, że będąc zakochanymi, jesteśmy w stanie zaakceptować niedoskonałości drugiej osoby. W naszych myślach mogą zacząć pojawiać się wizje dotyczące wspólnych planów, czy też przyszłości. Istotne jest także podejmowanie rozmów czy poszukiwanie kompromisów w newralgicznych sytuacjach. Ostatecznie jednak jesteśmy inni i każdy z nas może na swój sposób odczuwać zakochanie. Kluczowe jest to, aby wsłuchiwać się w swoje emocje i uczucia oraz być świadomym tego, co naprawdę czujemy wobec danej osoby.

Jak odróżnić zakochanie się od zauroczenia?

Początkowe fazy znajomości oparte są jednak na zauroczeniu. Do drugiej połówki zbliża nas pociąg fizyczny, imponujące cechy osobowości, ciekawy charakter czy praca lub pasja. Jak rozróżnić zafascynowanie i zauroczenie od zakochania?

- Zakochanie się i zauroczenie mogą wydawać się bardzo podobne, jednak istnieje między nimi kilka różnic. O zauroczeniu mówimy w początkowej fazie kiedy odczuwamy ekscytację i fascynację drugą osobą, może ono trwać stosunkowo krótko. O zakochaniu mówimy kiedy między dwojgiem osób zaczyna pojawiać się uczucie, które także może ewaluować i zmieniać się w miarę upływu czasu natomiast jest znacznie trwalsze – przyznała psycholog.

Ponadto w fazie zauroczenia:

  • koncentrujemy się głównie na pozytywnych aspektach drugiej osoby, możemy nie skupiać się na wadach
    • nie musimy przejść w uczucie, zauroczenie może powoli zanikać
      • możemy mieć tendencję do idealizowania drugiej osoby i pomijania jej wad
        • zauroczeni będą koncentrować się na teraźniejszości
          • w zauroczeniu pojawiające się problemy mogą prowadzić do szybszego zaniku uczucia

            W fazie zakochania:

            • bierzemy pod uwagę wady drugiej osoby i akceptujemy je
              • powoduje żywe zainteresowanie całą osobą, jest ono także związane z rozwinięciem się miłości, troski o drugą osobę
                • zakochane osoby będą myśleć o wspólnej przyszłości i zaangażowaniu się w relację
                  • zakochanymi jesteśmy bardziej skłonni do rozwiązywania pojawiających się trudności

                     Jak rozmawiać o uczuciach z drugą połówką?

                    Rozmowa o tym, że się zakochujemy, jest ważnym krokiem w budowaniu bliskiej i otwartej relacji. Wybierzmy do tego odpowiedni moment, czyli taki kiedy oboje będziemy mogli spokojnie porozmawiać i skupić się na sobie.

                    Ekspertka zaleca - unikajmy rozmawiania o tym w pośpiechu, w miejscu, w którym wiemy, że zaraz rozmowa zostanie w jakiś sposób przerwana. Pozwólmy sobie być autentycznymi i szczerymi. Wyraźmy uczucia w sposób, który jest dla nas naturalny. Możemy zacząć od tego co czujemy i dlaczego ta osoba ma dla nas tak duże znaczenie. Nie wywierajmy presji na drugiej osobie, aby zareagowała w określony sposób. Skoncentrujmy się na wyrażeniu swoich emocji i dajmy przestrzeń drugiej osobie na przetworzenie informacji oraz ustosunkowanie się do nich. Osoba, której wyznajemy uczucia, może zareagować w różny sposób, to znaczy, może być, zaskoczona, zadowolona, zmieszana, zdenerwowana, niezdecydowana. Postarajmy się przyjąć to ze zrozumieniem. Ważne w takiej sytuacji jest zachowanie otwartości, empatii i szacunku w trakcie rozmowy. Bez względu na to, jaka będzie reakcja drugiej osoby, kluczowe jest, aby obie strony mogły wyrażać swoje uczucia i myśli w nieoceniającym i wspierającym środowisku.

                    A co jeśli bez rozmowy chcemy wyczuć czy komuś na nas zależy, a sympatia, jaką nas darzy, jest czymś więcej niż "lubienie się"? To może być trudne, ponieważ istnieją między nami różnice indywidualne i każdy z nas może okazywać uczucia w różny sposób. Istnieje jednak kilka znaków, które mogą wskazywać, że ktoś zaczyna się angażować i będzie to chęć inwestowania własnego czasu we wspólne planowanie aktywności, rozmowy i dbanie o to, aby móc razem spędzać wolne chwile.

                    - Osoba, której na nas zależy, będzie wykazywała troskę i wsparcie, będzie starała się być uważna i będzie oferować swoją obecność. Jeśli komuś na nas zależy, to będzie przejawiać żywe zainteresowanie naszym życiem, pasjami, celami, czy marzeniami. Taka osoba będzie zainteresowana tym co dzieje się w życiu partnera, będzie też bardziej chętna, aby dzielić się swoimi myślami, uczuciami i doświadczeniami – dodała.

                    CO więcej, rozmowy dotyczące przyszłości, czy wspólnych planów mogą sugerować, że osoba ta widzi relację jako coś trwalszego. Często także drobne gesty mogą wyrażać głębsze uczucia. Mogą to być takie rzeczy jak przytulanie, trzymanie się za ręce, czy spojrzenia pełne uczucia. Warto jednak pamiętać, że każda osoba wyraża uczucia na swój sposób i to, jak przejawiają się głębsze uczucia, może się różnić.

                    - Najważniejsze jest obserwowanie i jasna komunikacja. Jeśli pojawiają się jakieś wątpliwości, najlepiej jest otwarcie porozmawiać o nich z drugą osobą i o tym, jakie są wzajemne oczekiwania oraz potrzeby w relacji – podsumowała psycholog.

                    Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

                    Zobacz także:

                    Autor: Nastazja Bloch

                    Źródło: www.glamour.com

                    Źródło zdjęcia głównego: Anastasiia Krivenok/GettyImages

                    podziel się:

                    Pozostałe wiadomości

                    Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
                    Materiał promocyjny

                    Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana