Styl życia

Kalkuta – atrakcje, klimat, zwiedzanie i podstawowe informacje o mieście

Styl życia

Aktualizacja:
Kalkuta

Historyczne miasto Kalkuta to doskonałe miejsce dla turystów. Zobaczysz tutaj wiele ciekawych zabytków pod względem architektury, a także odwiedzisz atrakcje, które Cię zaskoczą. Co warto zobaczyć?

Kalkuta to miasto, które kojarzy się ze Świętą Matką Teresą, albańską zakonnicą, która przez większość swojego życia pomagała potrzebującym. Jednak jedno z największych miast Indii jest także atrakcyjne ze względu na liczne zabytki oraz architekturę. Zobacz, z czego słynie Kalkuta.

Kalkuta – miasto w Indiach

Gdzie jest Kalkuta? Miasto leży w Indiach i jest stolicą stanu Bengalu Zachodniego. Współrzędne geograficzne Kalkuty to 22°34′11″N 88°22′11″E.

Kalkuta to jedno z największych miast Indii, założone pod koniec XVII wieku, które podobnie jak Delhi czy Mumbaj jest bardzo zaludnione. Jako aglomeracja słynie z bardzo dobrze rozwijającego się przemysłu oraz kultury. Kalkuta wyróżnia się także pod względem społecznym, co jest szczególnie zaskakujące dla turystów przybywających do Indii po raz pierwszy. Na ulicach widać zarówno biedę, jak i bogactwo, co powoduje skrajne emocje. Podczas wizyty możesz spotkać rodzinę żyjącą na ulicy wraz z całym swoim dobytkiem. Mimo wszystko Kalkuta to miejsce często wybierane przez turystów. Nic dziwnego, miasto jest atrakcyjne pod względem zabytków oraz architektury.

Położenie geograficzne Kalkuty ma wpływ na wysokie temperatury właściwie w każdym miesiącu. Klimat w Kalkucie jest dość ciepły. Jeśli nie lubisz zwiedzać dużych aglomeracji, kiedy na zewnątrz jest upał, nie wybieraj się do Kalkuty w maju, czerwcu, lipcu i sierpniu. W tych miesiącach temperatura w mieście może wynosić nawet 38 stopni Celsjusza. Chłodniej, choć nadal gorąco, jest w styczniu, lutym, marcu, październiku, listopadzie i grudniu. Najwięcej opadów jest w sierpniu.

Do Indii bez problemu dotrzesz samolotem. Lotnisko w Kalkucie działa dość sprawnie.

Kalkuta – zabytki, które warto zobaczyć

Jednym z ciekawszych budynków historycznych w Kalkucie jest Pałac Wiktorii, wzniesiony na cześć królowej. Zabytek zbudowany jest z marmuru i otacza go ogromny ogród w stylu angielskim. Wewnątrz znajduje się muzeum, które warto odwiedzić.

Ciekawym zabytkiem jest także Świątynia Kalighat. Uwagę przykuwa sam wygląd budynku pod względem architektonicznym. Budowla poświęcona jest Bogini Kali i składa się w niej ofiary ze zwierząt.

Będąc w Kalkucie, musisz odwiedzić Muzeum Indyjskie, które zostało założone w 1814 roku. To jedno z najstarszych muzeów na świecie, w którym znajdziesz meteoryty, prochy Buddy czy szkielety dawnych dinozaurów. To miejsce, w którym będziesz podziwiać sztukę indyjską, a także antyki.

Ciekawym budynkiem, który warto odwiedzić, jest Marble Palace. To miejsce szczególnie spodoba się miłośnikom sztuki. Na ścianach znajdują się oszałamiające malowidła. Zachwycające są także marmurowe posągi ptaków oraz statuetki przypominające bóstwa.

Będąc w Kalkucie, warto zobaczyć także dom Matki Teresy z Kalkuty. To bardzo sentymentalne miejsce – zarówno dla mieszkańców Indii, jak i turystów.

Kalkuta – ciekawe miejsca

Kalkuta słynie z pięknej historycznej architektury, a także świątyń hinduskich. To jednak nie jedyne powody, dla których warto wybrać się do tego miasta.

Wśród ciekawych miejsc Kalkuty warto wymienić Birla Planetarium, czyli obserwatorium w stylu gotyckim. Odbywają się tam pokazy, które są szczególnie atrakcyjne dla rodzin z dziećmi. Jedną z atrakcji jest np. pomiar masy ciała na wielu różnych planetach.

Jeśli lubisz miejsca, których widok zapiera dech w piersiach, zobacz Howrah Bridge. Masywna konstrukcja mostu ciągnie się wzdłuż rzeki Hugli. W okolicy znajduje się targ kwiatów, gdzie możesz znaleźć stosy różnych gatunków roślin. Kwiaty w kulturze hinduskiej są bardzo ważnym elementem, bez którego nie odbędzie się żadne wydarzenie w świątyni.

W Kalkucie znajdują się liczne parki, np. Nature Park lub New Town Eco Park. W tych miejscach z pewnością odpoczniesz i będziesz podziwiać bogactwo natury.

Jeśli szukasz wodnych atrakcji, wybierz się do aquaparku. To świetne miejsce zabaw dla całej rodziny.

Kalkuta jest także atrakcyjna dla fanów sportu. To zasługa jednego z najlepszych stadionów krykieta na świecie, czyli Eden Gardens.

Kalkuta – port morski

Kalkuta to indyjskie miasto, które ma bardzo rozwinięty węzeł komunikacyjny. Jako ogromny ośrodek przemysłowy i handlowy prowadzi także port morsko-rzeczny, który jest najstarszym miejscem tego typu w Indiach. Port morski w Kalkucie obsługuje około 17% wszystkich statków w Indiach, dlatego warto go odwiedzić, będąc w mieście. Miejsce zostało zbudowane przez Brytyjską Kompanię Wschodnioindyjską.

Raz w tygodniu z portu morskiego w Kalkucie odpływają promy do Port Blair.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Opustoszałe ulice Nowego Delhi

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości