Gorące tematy

Niewidoma Polka zaadoptowała niepełnosprawną sierotę z Indii. Ta historia wzruszy was do łez!

Gorące tematy

Niewidoma Polka zaadoptowała niepełnosprawną sierotę z Indii. Ta historia wzruszy was do łez!

Kilka lat temu Wanda Wajda zaadoptowała dziewczynkę z Indii, która jest dzieckiem całkowicie niewidomym z niedosłuchem, nierozwiniętą mową i cechami autystycznymi. W jakich okolicznościach się poznały? Jak sobie radzą? Zobaczcie!

Wanda Wajda od dziecka jest niewidoma, ukończyła szkołę w Laskach, studiowała i pracowała.

W 1994 roku pojechała do Indii pracować w szkole dla dzieci niewidomych, prowadzonych przez siostry Franciszkanki. Prowadziła zajęcia z matematyki, wychowania fizycznego, języka angielskiego, Braille'a i obsługi komputera.

W grupie dzieci, którą się opiekowała znalazła się Schola. Dziewczynka, kiedy była jeszcze malutka została znaleziona w śmietniku w Kalkucie. Była w bardzo ciężkim stanie - miała zapalenie płuc, uszu i skóry. Mając 8 miesięcy, ważyła tylko 4 kilogramy.

Schola bała się każdego dotyku, wszystkich odpychała, a dłonie miała zaciśnięte w piąstki.

- wspomina Pani Wanda.

Lekarz dawał dziewczynce maksymalnie tydzień życia, na szczęście jego prognozy się nie sprawdziły. Po ponad 3 latach spędzonych w Indiach, Pani Wanda wróciła do Polski. Wzięła ze sobą Scholę i już w naszym kraju rozpoczęła kilkuletnią walkę o legalizację pobytu dziewczynki oraz jej adopcję. W uzyskaniu polskiego obywatelstwa Scholi pomogła Kancelaria Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, do której Pani Wanda wysłała list.

Dziewczynka jest niewidoma, autystyczna i niedosłysząca. Ma liczne alergie i wymaga stałej rehabilitacji. Dziewczynka bardzo lubi zajęcia z terapeutami.

Pomimo problemów ze zdrowiem Scholi i choroby nowotworowej Pani Wandy, obie są szczęśliwe i wdzięczne za każdą chwilę spędzoną razem.

Kiedy powiedziała do mnie <<Mama>>, to było coś, co pamiętam do dzisiaj.

- mówi wzruszona Pani Wanda.

Osoby, które chciałyby wspomóc leczenie i rehabilitację Scholi, mogą wpłacać darowiznę. Informacje o numerze konta i samej dziewczynce można znaleźć na stronie: http://pomagamyscholi.pl/wspieraj-nas/

Co sądzisz o tym artykule?
48
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
4
06.04.2019
bea
uczmy sie od tej kobiety jak kochac wszystkie dzieci podziw dla Pani ogromny dlugich lat w szczesciu i zdrowiu zeby dla tej cudnej dziewczynk byla Pani matka jak najdluzej na swiecie ....... jest Pani niesamowita kobieta cala Polska to Pani powie
29.03.2019
Emily
Piękne...wzruszam się do łez, oglądając ten reportaż...
28.03.2019
Widz
Piekna historia, niesamowita kobieta...
28.03.2019
Ewa
Szkoda, że w reportażu zabrakło, że Schola jest pod opieką Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących "Tęcza", pod opieką której znajduje się 250 dzieci niewidomych i słabowidzących z niepełnosprawnością sprzężoną.
Rozwiń wszystkie komentarzy