Styl życia

Youtuberzy odsłaniają tajemnice kosmosu. "Ludzie często nie mają podstaw"

Styl życia

Piotr Kosek i Kacper Pitala nie mają wykształcenia w zakresie nauk ścisłych, ale o astrofizyce potrafią opowiadać jak nikt inny. Prowadzą kanały na YouTube, piszą książki i zarażają pasją innych. O swoich niezwykłych zainteresowaniach w Dniu Kosmosu opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.

Kanały o kosmosie na YouTube

Czym różni się materia od antymaterii, czy na Ziemi możemy znaleźć kawałki Marsa i dlaczego powinniśmy założyć, że na innych planetach istnieje życie? Na te wszystkie - nomen omen - kosmiczne pytania odpowiedzi znają Piotr Kosek, autor kanału Astrofaza oraz Kacper Pitala, działający w sieci pod swoim nazwiskiem.

- Skończyłem technikum informatyczne, jestem niewykształconym youtuberem - śmieje się Kacper. - Kosmos i nauka to cała masa rzeczy, których można się dowiedzieć już, ale też w każdym momencie możemy się dowiedzieć czegoś nowego. Porównuję to do giełdy papierów wartościowych, w każdym momencie może pojawić się spółka, która nagle wyskoczy, tak tutaj może pojawić się coś przełomowego - wyjaśnia swoją pasję.

Dla Piotra Koska kanał na YouTube był sposobem na połączenie ze sobą kilku pasji: filmowania, montażu, mediów i kosmosu, który fascynował go od dziecka

Kto interesuje się kosmosem

W Internecie udało im się zbudować grono zaangażowanych odbiorców, które - jak podkreśla Piotr - jest bardzo różnorodne.

- To są studenci, licealiści, każdy wiek wchodzi w grę - wylicza Piotr. - Przede wszystkim to ludzie, którzy chcą się czegoś dowiedzieć - dodaje.

Youtuberzy zgodnie podkreślają, że ich widzowie poszukują ciekawostek, są zainteresowani granicami wszechświata i paradoksami związanymi z wiedzą o wszechświecie. Jak przyznają nasi goście, przekazywane przez nich informacje niekiedy wymagają chociażby częściowych podstaw.

- Są rzeczy trudne, których ogarnięcie wymaga znajomości aparatu matematycznego - podkreśla Piotr Koska - Większość jest do ogarnięcia dzięki metaforze czy uproszczeniu. Choć ludzie często też nie mają postaw - zaznacza.

Kamil i Piotr przygotowali również test, z którym Paulina i Damian musieli zmierzyć się na oczach telewidzów. Zobacz, jak sobie poradzili nasi prowadzący.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz wideo: Kosmos jest ich pasją

Zobacz też:

Pink o macierzyństwie i duecie z córką. "Najtrudniejsze dla pracującej matki jest poczucie winy"

"Ślub od pierwszego wejrzenia". U Izy i Kamila "iskrzy"

Stewardesy - perfekcyjny uśmiech i smutna prawda. "Po locie pilot dwuznacznie sapał mi do słuchawki"

Autor: Adam Barabasz

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości