Styl życia

Składki OC będą zależne od liczby punktów karnych? "Przekazywanie danych ubezpieczycielom nie ma podstaw prawnych"

Styl życia

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
Motogen.pl
Polskie banknoty i mandat karny

W ramach stopniowo wprowadzanych zmian w przepisach dla kierowców pojawił się pomysł, aby liczba punktów karnych wpływała na wysokości składki polisy OC. Czy to zgodne z prawem?

OC wyższe za punkty karne?

O zbliżających się zmianach w przepisach dotyczących kierowców i ponoszonych przez nich opłat mówi się już od kilku miesięcy. Niedawno przedstawiony został nowy taryfikator znacznie wyższych mandatów. Pojawił się również pomysł konfiskaty samochodów w przypadku prowadzenia ich pod wpływem alkoholu, a także zapis, który po wejściu w życie uzależniłby wysokość składek OC od liczby zebranych przez kierowcę punktów karnych. Podobne regulacje obowiązują obecnie w kilku krajach UE oraz w Wielkiej Brytanii.

Aby przepis taki mógł zostać wprowadzony w Polsce, należałoby dać ubezpieczycielom dostęp do części informacji objętych Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO). Mowa konkretnie o kontach zebranych punktów karnych. Przygotowując projekt nowelizacji ustawy rządzący prawdopodobnie nie mieli wątpliwości, że taki dostęp ubezpieczycielom się należy.

Szef UODO wskazuje, że taka zmiana nie ma w Polsce podstaw prawnych

Szef Urzędu Ochrony Danych Osobowych Jan Nowak stanowczo sprzeciwia się proponowanym zmianom. W piśmie skierowanym do zastępcy szefa Kancelarii Sejmu - Christiana Młynarczyka podkreśla on, że nie ma podstaw prawnych, które pozwalałyby przekazywać zakładom ubezpieczeń dane o wysokości grzywien nakładanych na kierowców, a nawet jeśli takie informacje trafiłyby do ubezpieczycieli, nie mogliby oni zgodnie z prawem ich przetwarzać. Jak zauważa w piśmie prezes UODO, choć zgodnie z nowelizacją dane dotyczące owych grzywien i punktów karnych mają być przekazywane ubezpieczycielom poprzez system teleinformatyczny Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, ustawa o UFG nie przewiduje przetwarzania opisywanych przez ten urząd danych.

Jan Nowak podważa również pomysł, by termin obowiązywania punktów karnych trwał od daty zapłacenia przez kierowcę mandatu. Jego zdaniem, w przypadku przedawnienia grzywny, przepisy nie określają ani terminu usunięcia z centralnej ewidencji kierowców ww. danych, ani okresu, po upływie którego dane te podlegają usunięciu.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Punkty zbierzemy szybciej i zachowamy na dłużej. Ale czy to pomoże poskromić piratów drogowych?

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: Motogen.pl

Źródło zdjęcia głównego: zbg2/Getty Images

Pozostałe wiadomości